• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Marek Cvačka: „ESA logistika rozšířila spolupráci i s Tesco na Slovensko“

ilustrační foto

Již několik let trvá v České republice spolupráce ESA logistika se společností Tesco. ESA jako logistická a dopravní společnost původně nabídla svou kapacitu pro vykrytí zvýšených dopravních požadavků Tesco a objem spolupráce postupně rostl. Dnes je ESA logistika výhradním dopravcem pro Tesco ČR pro suché a chlazené zboží. Spolupráce však nezůstala omezena pouze na jednu zemi a v loňském roce začala ESA poskytovat služby pro Tesco na Slovensku. O rozšiřování služeb u našich sousedů s námi hovořil Marek Cvačka, operations director, ESA Group.

Jak spolupráce ESA logistika se společností Tesco překročila hranice ČR?

Před rokem Tesco vypsalo tendr na dopravní služby pro čtyři země regionu CEE – Českou republiku, Slovenskou republiku, Polsko a Maďarsko. V první fázi, na základě našeho konceptu, úrovně servisu a díky již existující spolupráci jsme obhájili distribuci v ČR a zároveň jsme zvítězili v tendru na distribuci pro Tesco Slovenská republika. Od podání ruky po realizaci projektu uběhly jen dva měsíce.

Spolupráce s Tesco má v každé zemi svá specifika. Například na Slovensku probíhá distribuce ze dvou distribučních center, zatímco v ČR z jednoho. V ČR i v SR jsme také přebírali stávající zaměstnance v dopravních službách Tesco. Na Slovensku to pro nás byli úplně noví lidé, ale i tam se nám podařilo je úspěšně integrovat do týmu ESA.

Pro úspěšné distribuční služby jsou důležité znalosti. Využíváte v každé zemi stejné know-how?

Ano, řada věcí se dá přenést, procesy při distribuci v ČR a v SR se od sebe příliš neliší a systém je zhruba z 80 procent totožný. Samozřejmě zbývá těch 20 procent odlišností, a proto se distribuční model musí pro každou zemi upravovat. Implementace na Slovensku nám trvala dva měsíce, nasadili jsme na ni zkušené lidi z ČR a ti vybudovali procesy a systém společně se slovenskými kolegy. Také bylo třeba nakoupit dopravní techniku a podpůrné provozní prostředky v krátkém čase.

Od loňského 11. prosince zajišťujeme dopravní služby pro Tesco na Slovensku již stoprocentně. Znamenalo to, že jsme naskakovali do rozjeté vánoční sezóny. Protože jsme věděli, jak je toto období náročné, měli jsme připravenou dostatečnou kapacitu. Rovněž spolupráce s Tescem byla na velmi dobré úrovni a vše dopadlo ke spokojenosti zákazníka a nás samotných.

ESA logistika je součástí japonského koncernu Hitachi Transport Systems (HTS), který působí globálně. Nakolik se daří využívat společných znalostí při rozvíjení nových služeb?

Koncern HTS získal po celém světě řadu místních firem, které jsou nyní napojeny na zcela jedinečný japonský systém myšlení a podnikání. Máme sesterské firmy v Americe, Asii i v Evropě. S těmito sesterskými společnosti se dělíme o řadu znalostí – například naše americká sestra Carter Logistics se zabývá primárně logistikou pro automotive a své know-how přenáší do Evropy, kde ho dále sdílí.

Japonsko je také země vyspělých technologií. Mateřský koncern má vývojové centrum technologií pro logistiku a supply chain, což pro nás znamená, že můžeme toto jejich know-how využívat je-li to potřebné pro naše zákazníky. Myslím si však, že obě strany se mají od sebe co učit. Například ESA dlouhodobě spolupracuje se zákazníkem Danone a Hitachi začalo této společnosti poskytovat v Japonsku služby před dvěma lety. Vzájemně tedy komunikujeme a předáváme si znalosti i zkušenosti. Zlepšujeme tak spolupráci s globálními klienty, kteří sice působí celosvětově, ale mají i lokální požadavky a specifika.

Na co se dnes vedle dopravních služeb zaměřujete nejvíce?

Primárně se opíráme o dva silné pilíře – dopravu a skladování, to jsou nosné části naší činnosti. Ve skladovém byznysu má trh svou periodu, zakázky jsou tří až pětileté a právě nyní se nacházíme v období, kdy se hodně tendruje. ESA byla známa jako dopravní a spediční firma, ale již řadu let stoupá počet klientů, kteří využívají 3PL služby, většinou kombinaci skladování a dopravy.

A protože jsme pro zákaznicky orientovaná firma, znamená to, že pokud klient potřebuje další servis, my mu jej zajistíme. Ať už je to například celní deklarace, value added servis, paletová distribuce a řada dalších činností. Naším cílem je využívat synergie vyplývající z těchto různých služeb.

ESA je v České republice i v Polsku známa také jako významný poskytovatel přepravy nadměrných nákladů…

Heavy cargo je dnes v logistice nejprofitabilnější byznys. Jeho nejvýznamnější částí je engineering, projektová příprava. Vlastní finální provedení má jepičí život – příprava trvá třeba celý rok a přeprava nadměrného nákladu pak proběhne během pár dnů. V současnosti se soustřeďujeme právě na engineering. Po úspěšném projektu přeprav pro polskou elektrárnu Kozienice jsme v tomto byznysu vyhráli nové zakázky v PL, jako je elektrárna Turow. Spolu s naší mateřskou společnosí HTS se budeme podílet na projektu stavby elektrárny v Řecku. Důležité je pro nás v této oblasti Polsko, kde máme tým odborníků, ale v tuto chvíli stále více pronikáme i na český trh a chceme zde rozšiřovat tyto služby především v rámci exportu a importu nadrozměrných nákladů.

ESA logistika v České republice využívá dlouhé nákladní soupravy, takzvané gigalinery. Jak jste s tímto způsobem dopravy spokojeni?

My těmto dlouhým soupravám říkáme „XXL“ a používáme je primárně pro Tesco. Mezi Ostravou a Postřižínem jezdí každý den na pravidelné lince náš gigaliner. Naše XXL vozidlo je chlazené, dvoupatrové a vícekomorové, naložíme do něj najednou až 105 palet chlazeného zboží. V gigalinerech to představuje top úroveň. Dnes víme, že přeprava gigalinery představuje správný trend. Chtěli jsme si XXL přepravy otestovat a teď víme, že se to vyplatí. Proto v současnosti stojíme před nákupem dalších 2 až 3 těchto vozidel. Díky Tesco byznysu uvažujeme také o nasazení gigalinerů pro dopravu mezi ČR a SR.

Logistické firmy se potýkají s nedostatkem pracovníků na všech stupních. Daří se vám tento problém řešit?

S nedostatkem kvalitních pracovníků se potýkáme podobně jako ostatní, nejen logistické firmy. Chybí operátoři ve skladu, mistři, vedoucí skladu, manažeři. Řešení spočívá zejména v oblasti řízení lidí. Někdy se stává, že zaměstnanci dostanou dobrou mzdu a zajímavou práci, která je baví, ale odcházejí třeba proto, že mají špatného manažera. Zejména k mladým pracovníkům je třeba přistupovat individuálně, někdo preferuje rutinní činnost, jiný zase raději vymýšlí něco nového. Řešíme tento problém neustále a snažíme se spolupracovat se školami, výsledky ovšem bývají různé. Ale daří se nám nacházet lidi, kteří třeba nejsou odborníci na logistiku, ale jsou mladí, mají elán, chtějí, umí jazyk a mají zájem se učit novým věcem. S takovými lidmi má firma vyhráno a lze je rozvíjet žádaným směrem.

Jak byste charakterizoval současný stav logistiky ve firmě?

Máme rozpracovanou řadu projektů, které do sebe nezapadají v čase. Logistik pak skládá jako puzzle jednotlivé dílky – zákazníky, volné kapacity a pracovníky. Je to tedy taková víceúrovňová logistika. Nás to ovšem baví a je vidět, že firma má obrovský potenciál. Zejména si zakládáme na tom, že klienti k nám mají důvěru, rostou a my chceme růst s nimi. Vždy se snažíme společnými silami nacházet efektivní řešení a využívat synergií, které nám široké portfolio služeb a zákazníků umožňuje.

Pavel Toman

11.7.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.