Leták navazuje na poptávku a na nedávno vydanou publikaci „Průvodce základy regulace osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků“, kterou uvítali nemocnice, poskytovatelé sociálních služeb, města, obce i další subjekty.
„Nedávno vydaný průvodce se zhruba 70 stranami byl určen středně znalým čtenářům dané problematiky. Z mnoha stran nám přišly podněty a prosby, abychom vytvořili maximálně stručný a přehledný manuál pro širokou veřejnost, která se v podrobnostech ztrácí a neví, na co se při nákupu respirátoru zaměřit, jaké parametry zkontrolovat. Zrodila se tak myšlenka na jednostránkový grafický návod se stručným, ale jasným a přehledným souhrnem všech důležitých informací,“ uvádí Viktor Pokorný, předseda ÚNMZ.
Daní za maximální srozumitelnost letáku je nezbytné zjednodušení. Pokud se chce někdo detailně seznámit s formálními požadavky na správné označení respirátorů, je pro něj vhodnější výše uvedený průvodce. Leták je základní orientační pomůckou pro spotřebitele při aktuálních nákupech a jeho účelem není použití pro zpětné ověřování náležitostí respirátorů zakoupených například loni na jaře, kdy platila řada mimořádných výjimek a řádně certifikovaných respirátorů s označením CE byl na trhu zoufalý nedostatek.
„Naším cílem není říkat, které respirátory jsou kvalitnější, kdo prodává nelegální výrobky či dokonce padělky. Společně jsme vytvořili fiktivní respirátor “Pepa”, na němž se snažíme běžnému spotřebiteli ukázat, jaké základní údaje musí být na respirátoru a jeho obalu uvedeny, pokud má splňovat evropský standard,“ dodává Jakub Král ze vzdělávací a konzultační společnosti Porta Medica, která se na přípravě letáku autorsky podílela.
Informační leták se bude distribuovat široké veřejnosti. K dispozici bude online verze, kterou bude možné bezplatně sdílet na webu, sociálních sítí apod. Tištěná podoba bude k dostání na veřejně dostupných místech v nemocnicích, na úřadech, lékárnách nebo v MHD.
Informační leták je ke stažení zde >>
Zdroj: ÚNMZ