• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Majitel Zary do 2 let zavře celosvětově 1.200 obchodů

ilustrační foto

Španělská oděvní společnost Inditex, která mimo jiné vlastní řetězec Zara, zavře po celém světě 1200 obchodů. Týká se to zejména Asie a Evropy. Do schránky jménem Inditex patří vedle značky Zara také třeba Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Uterqüe či Oysho a po celém světě má 7412 prodejen v 88 zemích světa. S tím je však konec, 1200 prodejen firma kvůli koronavirové pandemii škrtne a posílí prodej přes internet. Podle informací by se však počet zaměstnanců příliš měnit neměl, budou převedeni právě do online světa. „Méně obchodů a soustředěnější důraz na internetový prodej,“ shrnuje strategii list The Wall Street Journal.

 

V České republice funguje například pět prodejen Zara, tři v Praze a po jedné v Brně a Ostravě. Zda se jich řez také týká, není jasné, podle zdejšího zastoupení jde o interní informace. Ze záměru firmy však vyplývá, že by se redukce měla týkat menších prodejen jiných značek než Zara.


První ztráta po dvaceti letech

V prvním čtvrtletí letošního roku utržil Inditex 3,3 miliardy eur (87 miliard Kč), zatímco o rok předtím u něj zákazníci utratili 5,9 miliardy eur, tedy 157 miliard korun. Tento 44% propad by mohl být bez onlinového prodeje ještě horší, ale ani tak se nepodařilo firmu uchránit od první ztráty za posledních 20 let – loni vydělala 736 milionů eur, letos tratila 409 milionů eur.

„Zavření obchodů urychlilo stávající trendy a nutí maloobchodníky, aby uznali, že nastal digitální věk,“ okomentovala situaci Sophie Lund-Yatesová z burzovní společnosti Hargreaves Lansdown. Online tržby samotné Zary totiž během dubna stouply o 95 procent a společnost nyní přemýšlí, jak se na online vlně ještě více svézt a předhonit konkurenci.

Inditex chce proto investovat miliardu eur na podporu e-commerce svých značek. Inditex si klade za cíl získat více než čtvrtinu svých tržeb pouze z internetového prodeje. Tohoto cíle by chtěla společnost dosáhnout do dvou let. Loni její příjmy z online nákupů tvořily 14 procent. „Máme naprostou důvěru v náš obchodní model,“ řekl předseda firmy Pablo Isla.

Dalších 1,7 miliardy eur by mělo spolknout rozšíření sítě prodejen. Firma by totiž kromě zavírání chtěla i 450 nových míst na lepších adresách.

Nyní jsou více než tři čtvrtiny prodejen, které patří Inditexu, opět v provozu. Předseda firmy Isla doufá, že zbytek otevře do konce měsíce. Tržby v nich však oproti loňsku klesly o 16 %. Ještě předtím, než se prodejny ze ztráty příjmů vzpamatují, má španělská společnost v plánu otevřít 150 nových obchodů.

Firmu založil Amancio Ortega, který je nyní jedním z nejbohatších lidí světa. První prodejnu Zara otevřel Inditex v roce 1975 ve španělském městě La Coruňa. V prosinci 1988 podnik zahájil prodej mimo Španělsko, a to v Portugalsku. V Česku začala firma působit v roce 2001.

 

 

Zdroj: Seznam Zprávy

18.6.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies