• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Logistika ve víru pandemie

Logistici dnes kromě standardních provozních problémů řeší i celou řadu problémů nových: Potýkají se s nedostatkem ochranných prostředků, enormními provozními náklady, kolísajícími objemy zboží v systému i slabou podporou státu. Jak situaci hodnotí jednotlivé firmy aktuálně samy?

Robert KucharMD logistika, Robert Kuchar, generální ředitel

Největším problémem pro firmy našeho typu je sehnat za přijatelné ceny vhodné a tolik potřebné ochranné prostředky, které by umožnily udržet bezpečný provoz. Právě praktiky některých prodejců toho nejnutnějšího významně zvýšily naše provozní náklady, jejichž měsíční nárůst v samotném březnu nakonec dosáhl výše 1,5 milionu korun. Pro další měsíce už očekáváme náklady nižší, nicméně i tak reálně budou dosahovat úrovně 0,5 - 0,8 milionu korun měsíčně. Když k tomu připočítáte aktuální vícenáklady spojené s propadem hodnoty CZK vůči EUR, které jsou pro nás v našem oboru nezanedbatelné a další výdaje za zaměstnance na OČR, nezbývá než situaci označit za skutečně velmi vážnou …

 

Marek CvačkaESA logistika, Marek Cvačka, generální ředitel

U společnosti ESA logistika, která je poskytovatelem logistických služeb, přesahují dosavadní vícenáklady na ochranné prostředky pro zaměstnance, dezinfekční prostředky a nezbytná organizační opatření v dopravních a skladových procesech dva miliony korun. Jde o náklady, které přitom nejsou zahrnuty do standardních cenových kalkulací. Roušky a další ochranné prostředky si přitom musí firmy zajišťovat samy, bez jakékoli pomoci státu, přestože jde o distribuci potravin. Tento stav je nadále neudržitelný.

 

Lucie BrklováKiekert CS, Lucie Brklová, Logistics Manager

Naše společnost vynakládá na zdravotní prevenci nemalé finanční prostředky. Se současnou situací spojenou s pandemií viru COVID-19 náklady na prevenci a ochranu zaměstnanců samozřejmě dramaticky vzrostly. Nemá smysl uvádět částky v korunách, protože všichni víme, že je zde přímá úměra poptávkové křivky a ceny za jednotlivé komodity. Ceny za respirátory, roušky, antibakteriální gely i jednorázové rukavice vzrostly v řádech desítek, v některých případech i stovek procent. Proto jsem pyšná, že se nám pro naše zaměstnance povedlo i přes absolutní nedostatek na trhu zajistit přes 13.000 jednorázových roušek, přes 40 l antibakteriálních gelů a desetitisíce jednorázových rukavic.

Jsme nadnárodní společnost  a proto jsme šli ještě dál. V počátečních fázích, kdy COVID-19 paralyzoval Čínu, jsme se svými kolegy zajistili v České republice 2.000 jednorázových roušek a poskytli je kolegům na druhé straně světa. Pochopili jsme, že prevence v místě nákazy je klíčem k budoucímu úspěchu pro zbytek světa. Škoda, že stejně nereagovali ostatní, kteří měli možnost se chopit stejné příležitosti jako Kiekert-CS z Přelouče.

 

Jirí VybíhalJIPOCAR, Jiří Vybíhal, ředitel pro strategii a rozvoj

U nás je patrná disproporce vývoje situace v jednotlivých odvětvích, protože v našem logistickém centru u Jihlavy nabízíme profesionální logistický servis širokému portfoliu zákazníků od nápojářů přes průmyslovou chemii až po automotive. Od vypuknutí pandemie jsme přijali krizový model řízení všech aktivit ve společnosti a naší snahou je i v této těžké době poskytovat našim zákazníkům prvotřídní servis při zachování maximální ochrany zdraví našich zaměstnanců. Právě na jejich ochranu vynakládáme průběžně vysoké finanční prostředky v řádu milionů korun, které v současnosti nelze jednoduše zahrnout do našich standardních cenových kalkulací. Jsme jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu a tak, jak v běžných podmínkách plníme my své povinnosti vůči státu, očekáváme nyní, že stát najde cestu, jak pomoci v této těžké situaci vhodnými opatřeními zase nám a našim kolegům z oboru.


Melzer JosefČESMAD Bohemia, Josef Melzer, president sdružení

Zatím všem připadá automatické, že nákladní vozidla dovezou, co je třeba. Bohužel se to brzy může změnit. Chceme předejít situaci, kdy se doprava zastaví, protože kvůli souhře negativních dopadů dopravním firmám dojde likvidita a nebudou mít na mzdy řidičů ani na pohonné hmoty.

 

 

 

 

MR

1.4.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies