• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Lepší udržitelnost v oblasti přepravy a balení produktů není snem ale realitou

ilustrační foto

Věděli jste, že množství odpadu jen z balících materiálů se v Česku pohybuje v řádech sta tisíc tun za rok? Technologická společnost 3M se snaží přicházet s řešeními, která množství odpadu jednoduše snižují. Tyto malé, ale přeci významné kroky odlehčují naši planetu od zbytečného odpadu a přispívají ke zmírnění klimatické změny.

V dnešní době je třeba nejen šetřit přírodní zdroje, ale také přemýšlet nad snižováním produkce odpadu. Ve všech odvětvích, kde se společnost 3M pohybuje, se snaží za sebou zanechávat minimální uhlíkovou stopu nebo jinak přispět k udržitelnosti. Jedním z mnoha problémů dneška je používání velkého množství výplní do balíků a celkově spotřeba balícího materiálu pro přepravu zásilek. Dle údajů přepravních společností se průměrně přepraví více než 500 milionů balíků za rok, což činí množství odpadu větší než 100 000 tisíc tun. Inženýři ve 3M se snaží inovovat a hledat taková řešení v oblasti balení produktů i přepravy zásilek, která sníží celkový dopad na životní prostředí a budou pro zákazníky použitelná.

Kroky ke snížení odpadu z balících materiálů

3M se snaží dlouhodobě omezovat odpad z balení produktů. Za posledních pět let společnost globálně snížila hmotnost obalů o více než 13 700 tun. V rámci inovací se zaměřuje na projekty, které se týkají vratných, znovupoužitelných nebo recyklovaných obalů, a v dlouhodobém hledisku by měly snížit produkci oxidu uhličitého o 7 700 tun. „Na snižování objemu odpadu společnost 3M pracuje od 70. let 20. století, a sice prevencí, opakovaným používáním a recyklací ve svých provozech. V roce 2008 už společnost 3M zrecyklovala nebo opětovně použila 20krát více odpadu, než kolik ho upravila, zlikvidovala na skládkách nebo odeslala do spaloven,“ uvádí Report udržitelnosti 3M.

Příkladem efektivního snižování odpadu z balení je sada kompresních obinadel 3M Coban 2 Layer Compression System, jejíž obal prošel nenápadným redesignem – obinadla v krabičce oddělovala papírová přepážka, a nakonec se usoudilo, že je nadbytečná. Tato změna snížila množství odpadu za rok o 20 tun. „V procesu používáme méně zdrojů a naši zákazníci tím generují méně odpadu. Méně obalů znamená snížení odpadu a čistší svět pro všechny,“ Jiří Kratochvíl, Product Stewardship Advanced Engineer ze 3M. 

Dalším inovativním příkladem udržitelného myšlení jsou náplasti Tegaderm, které 3M dodává do nemocnic již desítky let. Z hygienických důvodů jsou náplasti zabalené zvlášť.  3M vyvinula patentovaný princip balení každé sterilní náplasti a podařilo se jí ušetřit 30 % potřebného množství materiálu, což snížilo produkci odpadu ve výrobě i v nemocnicích. Těsnicí lepidlo pro pouzdro je vyrobeno bez přírodního latexu a karton použitý pro balení do krabic je vyroben ze 100% recyklovaného materiálu.

Snadné a zelené balení zásilek

Moderním řešením pro balení balíků v distribučních centrech e-shopů je Scotch Flex & Seal Shipping Roll. Běžně se zboží balí do kartonové krabice, k utěsnění se použije papírová drť nebo bublinková folie a vše dohromady spolehlivě množství lepící pásky. Scotch Flex & Seal kombinuje má z vnější strany papír, z vnitřní bublinkovou fólii, a navíc patentovaný systém přichycení. Všechny tyto náležitosti dohromady šetří čas a množství spotřebovaného materiálu až o polovinu. Role má rozměry 300 x 30 cm, stačí ustřihnout kus velký tak akorát, aby překryl balený předmět, a pak už jen uhladit okraje, které se díky lepící funkci snadno spojí. Uprostřed se nachází výplň podobná bublinkové fólii a vnější film je voděodolný, tudíž Scotch Flex & Seal zaručí bezpečnou a udržitelnější přepravu. V příštím roce by se je Scotch Flex & Seal Shipping Roll měla začít prodávat také v České republice.

 

Video o fólii vhodné pro distribuční centra: https://www.youtube.com/watch?v=_6AvAEwOykE

 

Zdroj: OGILVY

14.10.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies