• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Lanovka, delfíni nebo kotevní řetěz. Přeprava speciálního zboží vyžaduje i rok příprav

ilustrační foto

Každý se denně setkáváme s přepravou standardních zásilek, zejména v podobě zboží z e-shopů. Přepravní a logistické firmy se ale zabývají také transportem tzv. speciálních zásilek náročných na převoz, a to kvůli jejich nadměrným a atypickým rozměrům či obrovské hmotnosti v řádech desítek tun. „Speciální přepravy vyžadují pečlivou přípravu a plánování, které může být v řádu týdnů, ale i několika měsíců, a to v závislosti na parametrech přepravovaného produktu a typu cílové destinace. Takovýmto způsobem se přepravují strojírenské produkty, technologické celky, či velké konstrukce. Speciálních zásilek přepravíme v průměru i několik desítek ročně,“ říká Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss.

Speciální přepravy s nadrozměrnými zásilkami jsou realizovány v ČR i celosvětově. Využívá se při tom všech dostupných dopravních možností – od přepravy po silnici, řece, přes oceán, ale také letecky či po železnici. Škála přepravovaných zakázek je opravdu pestrá a nechybí ani rarity.

„Mezi jedny z nejzajímavějších speciálních přeprav, které jsme realizovali, se řadí přeprava automobilu Rolls-Royce z roku 1930 na zimní výstavu do švýcarského muzea, které bylo ovšem umístěno na hoře v nadmořské výšce 2 500 metrů. Po zvážení všech alternativ jsme nakonec usoudili, že nejlepším způsobem dopravy bude speciální uchycení vozu pod lanovku a následné vyvezení na vrchol hory,“ komentuje Kodada.

Další z raritních převozů této logistické společnosti byl přesun delfínů z rakouského Lince do Tel Avivu, a to letecky a první třídou. Transport byl pro delfíny upraven tak, aby byl co nejpohodlnější a průběžně probíhala kontrola správnosti jejich životních funkcí. Jednou z nejdelších přeprav byl pak například transport trolejbusů z ČR do Uzbekistánu, trasa činila až 6 500 kilometrů. „Velkou výzvou pro nás byla také přeprava lanovkového systému o hmotnosti 450 tun do mexického města Pueblo. Nejenom, že šlo o logisticky náročný projekt, byl obtížný i z hlediska termínu, lanovka musela být dopravena na místo v co nejnižším možném čase. Na letiště bylo zboží dopravováno celkem 25 návěsy a 3 sprintery. Letecky pak přepravu zajišťovaly 4 charterové lety Boeingu 747 F,“ popisuje jinou ze zakázek Kodada.

 

Speciální transport? I rok příprav a 20členný tým

Naplánovat takové přepravy je náročné, proto se chystají i s ročním předstihem a na přípravě se podílí až 20 lidí zároveň. „Nejprve se určuje ideální typ přepravy a trasa, následně se prověřuje, zda jsou silnice dostatečně široké, jestli mají mosty adekvátní nosnost a výšku v případě podjezdů s nákladem, kontroluje se také rozmístění drátů vysokého napětí a stanovuje se, zda je potřeba technický a policejní doprovod,“ přibližuje Kodada. U říční přepravy se pak musí počítat s proměnlivou hladinou v řekách. „V posledních letech je i v Evropě nutné při plánování počítat v určitých částech roku s problematickou splavností řek. Špatné načasování může v některých případech způsobit i několikaměsíční zpoždění projektu. V takovém případě je nutné počkat na zlepšení podmínek,“ říká Jakub Roubíček, Branch Manager divize Air and See Gebrüder Weiss.

Ideální je tedy plánovat přepravu objektu už v momentě, kdy se začíná vyrábět, zvlášť, pokud bude převážen do zahraničí. V rámci přepravy se totiž musí zohledňovat směrnice a požadavky každého státu a ty se mohou velmi lišit. Kromě samotné trasy se pak řeší také zabalení objektu a jeho řádné zajištění a upevnění po celou dobu přepravy, a to tak, aby odolal všem třecím a odstředivým silám a gravitačnímu přetížení (G).

U některých nadměrných zásilek musí navíc asistovat technický či policejní doprovod. „U zásilek přesahujících 3,2 metrů šíře a 4,5 metrů výšky se přeprava provádí za přítomnosti technického doprovodného vozidla. Pokud je šíře objektu více jak 5,5 metru, je z důvodu bezpečnosti převozu nezbytný policejní doprovod, který zajišťuje bezpečnost silničního provozu během přesunu,“ říká Jan Kodada.

 

V ČR hlavně strojírenství

Speciální přepravy v České republice tvoří zejména technologická zařízení, strojírenské produkty, nosníky různých konstrukcí (například mostů), ale také dopravní prostředky – od vrtulníků, autobusů a trolejbusů, až po lodě. „V průběhu prosince 2019 jsme v České republice například zajišťovali přepravu speciální zakázky pro Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR - transport a umístění experimentální zařízení na výrobu nanokatalyzátorů s hmotností přesahující 2 tuny. Nejkomplikovanější bylo samotné umístění objektu do prostor Akademie věd do čtvrtého patra budovy. Protože byly rozměry zabaleného předmětu větší než všechny výtahy a okna, muselo se přistoupit k jejich částečnému vybourání,“ komentuje Roubíček. Přeprava navíc probíhala za využití speciálního 4,5tunového C-háku a 350tunového jeřábu.

 

Zdroj: KnowComm

26.2.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies