• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Krize nemusí přinést jen prohru

Martin Šauer

Společnost se pomalu vzpamatovává z nedávné koronavirové krize. Bohužel jsou obory, které se s následky tohoto období budou vyrovnávat ještě dlouhou dobu. Jsou ale i firmy a obory, které měly štěstí a fungovaly v průběhu krize naplno, nebo dokonce jejich obraty vzrostly. Všechny tyto firmy se shodují, že neočekávanou situaci zvládly především díky inteligentním technologiím.

K oborům, které fungovaly během krize bez větších obtíží, patří také logistika. Bez efektivně zvládnutých procesů expedice by však nebylo tak snadné vyrovnat se s nenadálými výkyvy v poptávce.

Technologická společnost Balíkobot s.r.o. pomáhá logistickým firmám s co nejefektivnější expedicí. Jak se jí samotné podařilo krizí projít, prozradil Martin Šauer, CEO.

 

Máme za sebou období koronavirové krize. Na několik měsíců se život lidí a firem téměř zastavil. Nyní se život pomalu vrací k normálu, i když jeho obnova bude trvat ještě dlouho. Jak toto období probíhalo u vás? Jak byste uplynulé měsíce zhodnotil? Byly pro vás tyto měsíce v něčem třeba i přínosné?

Po úvodním šoku se zavedenými omezeními jsme připravili plán, který se skládal z několika oblastí – zabezpečit zdraví zaměstnanců, dále zajistit dostupnost naší služby a tím udržet logistiku v chodu. Mnoho firem omezovalo marketingové rozpočty. Toho jsme využili a naopak rozpočet a naše aktivity zvýšili. S růstem poptávek jsme potřebovali doplnit oddělení o nové kolegy. Výrazné množství firem propustilo kvalitní zaměstnance, které jsme byli schopni získat k nám.

Ve výsledku hodnotíme koronavirovou krizi pro naši firmu pozitivně. Brali jsme to jako příležitost a díky tomu rosteme ještě výraznějším tempem.

 

Díky čemu se vám podařilo nastalou situaci zvládnout?

Na přelomu února a března jsme přecházeli v rámci celé firmy na Office 365, tím se nám výrazně ulehčila interní komunikace v těchto časech. Po zavedení karantény celá firma přešla do režimu home office. Nastavili jsme si pravidla, jak doma fungovat a pravidelně si volali přes konferenční hovory. Velice pozitivně hodnotím přístup manažerů jednotlivých oddělení, kteří se nevzdali a naopak velice efektivně reagovali na nastalou situaci.

 

V mnoha firmách se činnost omezila na nutné minimum, tam, kde to šlo, se většina zaměstnanců přesunula na home office. Mnoho výrobních firem muselo dokonce na určitou dobu zcela zastavit provoz. Byly však obory jako logistika a e-commerce, kde naopak obraty nečekaně během pár dní stouply o mnoho desítek procent. Váš systém pomáhá právě firmám z logistiky a e-commerce. Zaznamenali jste vyšší poptávku?

Během prvního týdne, kdy byla vládou zaváděna opatření, jsme výraznou změnu nepocítili. Ale v dalších týdnech už výrazné zvýšení objemu odesílaných zásilek bylo. V dubnu jsme v Balíkobotu zaznamenali maximum, kdy přes nás za jeden měsíc prošlo 1,5 milionu zásilek. Růstovou tendenci jsme pocítili i z pohledu poptávek od nových klientů. Rozšířili jsme jednotlivá oddělení o nové členy, abychom zvládli tento nápor kvalitně odbavit.

 

Co vás čeká nyní? Mluví se o druhé vlně na podzim. Řešíte nějaká opatření pro tuto situaci, pokud by skutečně přišla?

V této chvíli je celá firma v normálním provozu a docházíme všichni do kanceláří. Druhou vlnu ve stejném rozsahu už na podzim neočekáváme. Přesto vývoj situace sledujeme a jsme připraveni operativně reagovat.

 

 

Markéta Vojáčková

18.6.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies