• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Krize jako katalyzátor změn

Do jaké míry ovlivnila koronavirová krize pohyb zboží v mezikontinentálním měřítku? A jak odhadují vývoj globálního dodavatelského řetězce ve světle množících se zmínek o navracení části výroby do prostředí trhů jejich spotřeby Karel Pára ze společnosti ANKER Shipping, Karel Kváč z DSV Road a Vladimír Fišer z firmy Bohemiakombi?

 

Karel PáraKarel Pára, jednatel, ANKER SHIPPING s.r.o.

Pohyb zboží byl nárazově omezen v důsledku uplatňování COVID restrikcí v jednotlivých zemích. Ke zcela prvním omezením dovozů došlo z Číny ihned po ukončení Čínského nového roku. V průběhu dvou týdnů  byla zastavena jakákoliv činnost, část původně knihovaných přeprav byla s okamžitou platností zrušena. V důsledku těchto událostí vypuknul na námořním a obchodním trhu závod o zajištění dostatečných zásob zboží. Díky tomu jsme zaznamenali zvýšenou dovozní aktivitu z Indie (autodíly). Stejným způsobem se trh choval ve směru exportním z Evropy. V našem případě došlo k významnému nárůstu objemů přeprav do Mexika a do Japonska. Tyto aktivity trvaly do doby, než byla uzavřena Indie (1 měsíc) a Mexiko, kde omezení trvá nadále. V současné době sledujeme velmi vlažné zahájení dovozní aktivity z Číny a už i z Indie.

Problematika navrácení části výroby do prostředí jejich spotřeby bude záležitostí dlouhodobou. Kromě strategického a politického rozhodnutí bude nejspíš nadále převažovat ekonomická kalkulace. Zcela jistě však nastane urychlení novodobé „kolonizace“ Afriky ze strany Číny. Jedním z mnoha faktorů je úroveň ceny pracovní síly.  Výše mzdy v Africe se nyní pohybuje na jedné desetině mzdy v Číně.  A to je velmi silný faktor …

 

 

Karel KváčKarel Kváč, Sales & Marketing Director, DSV Road a.s.

Pohyb zboží v globálním měřítku se jistě změnil. Je to vidět např. na přesunu leteckých přeprav do námořních, případně do kombinovaných a železničních řešení. Zde je vidět velká síla naší společnosti, která se umí rychle přizpůsobit. Výsledkem je například přímé železniční spojení s Čínou.

Na problematiku re-shoringu se hledá odpověď složitěji. Bude záležet na druhu výroby, kterou půjde přesunout zpět do prostředí trhů spotřeby. Logistika pouze pak reaguje na potřeby našich zákazníků, ale nemyslím si, že by došlo k masovému přesunu z Asie do Evropy …

 

 

Vladimír FišerVladimír Fišer, jednatel, BOHEMIAKOMBI, spol. s r.o.

Podíl mezikontinentálních přeprav je v našem případě velmi malý, řádově v jednotkách procent. A ten nezměnila ani pandemie koronaviru. Z tohoto pohledu je pro mě velmi těžké tento segment objektivně hodnotit. Naši zákazníci s námi realizují převážně přepravy jen mezi zeměmi EU. Obavy dopravních firem posílat řidiče do rizikových zemí, zavřené hranice a fronty kamionů na hranicích v každém případě vyvolaly silné nové poptávky po možnostech kombinovaných přeprav do Itálie, Francie nebo Španělska.

Osobně jsem přesvědčený o tom, že důsledkem pandemie bude navrácení části výroby z dálného východu do bližších zemí. Znám případ konkrétní firmy zabývající se výrobou zdravotnických potřeb, která se takto už rozhodla. Odhadnout rozsah takové změny je však v tuto chvíli velmi složité …

 

Miroslav Rumler

28.5.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies