• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Koronavirus posílí v logistice pozici zaměstnavatelů

ilustrační foto

O tom, že nemoc COVID-19 a s ní spojená vládní opatření a zákazy napáchaly v řadě odvětví nedozírné škody, bylo už popsáno dost papíru. Jsou však obory, které z ní vyšly dobře. Jde především o oblast e-commerce. Ta v uplynulých měsících rostla v řádech desítek procent. Profitovaly z toho i všechny na ní navázané obory, mezi nimi přepravní a logistické služby.

 

„V těch našich projektech, které jsou přímo navázány na e-commerce, docházelo na počátku pandemie k několikanásobnému zvyšování objemů. Nyní už je situace opět stabilizovaná. Nicméně stále vychystáváme vyšší počet objednávek než v minulosti,“ říká Jaroslava Šindelářová, HR manažerka logistické společnosti Geis CZ, s tím, že k pokrytí poptávky potřebovali, a i nyní potřebují více lidí: „V tuto chvíli se chystáme na letní sezónu, takže poptáváme zájemce o letní brigády, zejména na pozice skladových manipulantů.“

 

Větší výběr

Vzhledem k mizivé nezaměstnanosti několik let platilo, že si zaměstnanec vybírá zaměstnavatele. „Většina odborníků na trh práce teď očekává změnu, nicméně v segmentu logistiky jsme zatím žádný výraznější posun nezaznamenaly,“ konstatuje Šindelářová s tím, že změny na trhu práce se projeví spíše se zpožděním, nejspíše v létě a se začátkem podzimu a zcela určitě pak s příchodem roku 2021.

„Zatím to vypadá, že oproti kritické situaci před pandemií přibylo zájemců o pozice typu řidič, což má skutečně souvislost s koronavirem, protože řada dopravců byla navázána na výrobu automobilů, a během omezení nebo uzavření provozů přišla o zakázky. Zvýšil se také zájem o méně kvalifikovanou práci, například o pozice typu skladník,“ uvádí Šindelářová, podle níž se trh práce v horizontu měsíců zaplní lidmi, kteří mají co nabídnout, a přesto nedobrovolně přišli o práci. Tím se zvýší konkurence.

„Stejně jako všude jinde i u nás je výhodou praxe v obdobném typu provozu nebo na podobné pozici. Naší výhodou je, že logistika je vždy součástí výrobních závodů a díky tomu se nemusíme zaměřovat jen na kandidáty od přímé konkurence,“ připomíná personalistika a připouští, že některé lokality jsou pro Geis CZ problematičtější.

 

Jaroslava Šindelářová„Není to kvůli nezájmu uchazečů o práci u nás, ale spíše o našich požadavcích na kvalifikaci a praxi. Decentrální charakter naší společnosti neumožňuje zaškolení velkého počtu lidí, kteří s podobným typem práce nemají žádnou zkušenost, a ještě problematičtější je to s výchovou vlastních řidičů. Získání oprávnění trvá i několik měsíců, což je pro nás neúměrně dlouhá doba, takže pokud se někdo uchází o pozici řidiče, určitě řidičský průkaz požadujeme,“ vysvětluje Šindelářová.

Firma však přijímá i čerstvé absolventy. „Zajímají nás především ti, kteří u nás byli někdy v průběhu studia na praxi nebo na brigádě – mají dobrou představu, co je u nás čeká, a nemusíme se bát, že si práci u nás během zkušební doby rozmyslí,“ říká Jaroslava Šindelářová, podle níž právě mladší ročníky mají větší tendenci k fluktuaci.

„V poslední době se právě u nich častěji setkáváme s odchody po jednom až dvou letech. Mladí lidé mají jiné vnímání dlouhodobého setrvání u zaměstnavatele než generace dnešních čtyřicátníků,“ říká závěrem.

 

 

Zdroj | Foto: Geis CZ s.r.o.

11.6.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies