• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Konference TAL 2021: Digitalizaci logistiky musí provázet rovnováha

Ilustrační foto | Aimtec

Celkem čtrnáct řečníků z celé Evropy se sjelo 21. září do Plzně na konferenci Trends in Automotive Logistics (TAL) pořádanou společností Aimtec ve spolupráci s IHK Regensburg a Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou.

Na pódiu 21. ročníku vystoupili přední odborníci na automotive logistiku včetně Marca Prüglmeiera z i2market nebo Michaela Schneidera z idealworks. Celý program provázelo téma nastolení správné rovnováhy z pohledu digitalizace logistiky. A výsledek? Právě neustálé vyvažování, hledání nových cest a hodnocení kladů a záporů jednotlivých řešení je podle řečníků tím, co zaručí největší šanci na úspěch menšího projektu i transformace celých firem. Důkazy o tom našli účastníci TAL 2021 ve většině konferenčních příspěvků.

 

Digitalizace jako katalyzátor změn

Vývoj inovací v automotive logistice je překotný. Pokud nenaskočíte dnes, už to nemusíte dohnat. Udělejte krok k tomu, aby byla logistika digitální co nejdříve,“ vyzval v úvodní přednášce Marco Prüglmeier, který v loňském roce po dlouholetém působení v BMW Group založil vlastní konzultační společnost i2market. Představil také svou knihu o inovacích v logistice, v níž se věnuje zejména integraci moderních technologií do skladových procesů a efektivnímu využívání AI a robotů v logistice. Pod pokličku technologií budoucnosti nahlédli Michael Schneider a Dylan Sheppardidealworks, dceřiné společnosti BMW Group založené na konci roku 2020, která se na TALu představila jako jeden z hlavních partnerů. Součástí jejich přístupu Digital First je virtuální optimalizace, přitom simulace je hlavním nástrojem pro vývoj autonomních mobilních robotů. „Simulace umožňuje adaptovat se na požadavky zákazníků. Nacházíme se v době, kdy dokážeme vyvinout produkt pouze na základě simulovaných dat,“ zaznělo v jejich příspěvku.

 

Správnou rovnováhu v IT a logistice se snaží hledat i v International Automotive Components Group. „Standardizované prostředí ERP je výzvou i přínosem, je ale třeba citlivě vyvažovat flexibilitu a standardizaci,“ myslí si Tolga Özkundakci, který představil, jak se společnosti daří implementovat standardizovaný ERP systém spolu s logistickým a výrobním řešením napříč pobočkami v celé Evropě. Důležitost týmové spolupráce v digitalizačních procesech vyzdvihl Tomáš Vondrák, ředitel brandýských závodů Continental Automotive: „Srdcem konceptu Digital Factory by i nadále měli být lidé a jejich cílený rozvoj. Díky digitalizaci se můžeme posunout k velmi výkonné, ale zároveň i skvěle fungující kultuře.“

 

Základem je vyvážená digitální transformace

O zkušenosti s digitalizací a automatizací se podělili také zástupci společností Robert Bosch, SEAT:CODE nebo Weland Solutions. Společným jmenovatelem byl vyvážený přístup k digitální transformaci – diskutovalo se nad výhodami plné, resp. částečné automatizace, nad mírou flexibility korporátních IT standardů nebo rozdělením práce mezi stroj a člověka. V závěru odborného programu demonstroval Ivan MarinecAIM PARTNERS na příkladu digitalizace procesu přepravních služeb, jak lze prostřednictvím matematických algoritmů ušetřit náklady na přepravu zboží, které v logistice představují jedny z největších položek. 

 

TAL propojuje technologie i lidi

Konference TAL je tradičně také prostorem pro společenská setkání. Součástí bohatého doprovodného programu byla letos přednáška fotografky Markéty Navrátilové o logistice při fotografování cyklistů na Tour de France nebo představení nejnovějších logistických trendů očima partnerských společností Deloitte a LINTECH. V průběhu celého dne si návštěvníci v #AimtecLabu mohli na vlastní kůži vyzkoušet nejmodernější technologie, jako je Location Based Services, Real-Time Reporting nebo Digital Twin. Nechyběl ani slavnostní přípitek k výročí založení firmy Aimtec, která letos slaví 25 let na trhu.

 

Máme velkou radost, že se i v letošním roce podařilo prostřednictvím TALu propojit odborníky z několika zemí a posílit sdílení konkrétních zkušeností a inovací. Logistické automotive firmy se tak mohou posouvat vpřed mnohem rychleji a využít best practices od lídrů v oboru,“ ocenili zástupci společnosti Aimtec společně s IHK Regensburg a Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou.

 

Hlavními partnery konference byly vedle idealworks také společnosti VertiFlex a Zebra Technologies. „Je skvělé vidět reálné důkazy toho, že technologie umožňující automatizaci logistiky se již stávají standardem,“ říká Pavel Kraus, Managing Director firmy VertiFlex.

„Letošní ročník opět dokázal, že TAL je místem, kde se setkávají ti nejlepší z našeho oboru a společně nacházejí řešení, která budou formovat budoucnost automotive logistiky,“ dodal Marek Písečný, Channel Account Manager CZ & SK ze Zebra Technologies.

 

Hlavní partneři konference: idealworks, VertiFlex a Zebra Technologies

Partneři konference: Asprova, Bayern Innovativ, Beratungsbüro Oberpfalz, Deloitte, DESSEQ, Emprover, FANUC, Jihočeská hospodářská komora, LINTECH, Plzeňský kraj, SKLAD (Spolek Kompetentních Logistiků a Dodavatelů) a STILL.

Mediální partneři: AIMagazine, Automa, IT Systems, Logistika, Reliant Group a Systémy Logistiky.

 

Zdroj: Aimtec

5.10.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies