• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Intermodální doprava – efektivní cesta, jak čelit výzvám udržitelnosti

Ilustrační foto | C.H.Robinson

Klimatická změna je neoddiskutovatelná a její dopady na společnost mohou být vážné. Sektor dopravy má zásadní odpovědnost v oblasti znečištění ovzduší. Doprava má na svědomí 20 až 25 % globálních emisí na světě a desítky tisíc firem chtějí učinit svoji logistiku udržitelnější. C.H. Robinson řeší tyto výzvy různými způsoby – jedním z nich je nabídka intermodální dopravy, která pomáhá dopravcům a logistickým firmám být ekologičtějšími.

Intermodální doprava pro udržitelnost

Za účelem předcházet nebezpečným dopadům klimatické změny se Evropská unie zavázala dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Po léta byla Česká republika mezi zeměmi EU, které vypouštějí do atmosféry nejvíce CO2. Takže Českou republiku čeká radikální redukce emisí skleníkových plynů. Každá akce se v tomto ohledu počítá a tak důležitý sektor, jako je doprava, může přispět k úsilí celé ekonomiky o snížení emisí skleníkových plynů.

Udržitelnost si získává rostoucí pozornost logistického sektoru. Intermodální doprava je často považována za efektivnější a udržitelnější. Přenos alespoň části nákladní dopravy na železnici by významně snížilo skleníkové plyny. Jedná se o environmentálně šetrnější způsob doručování než ostatní formy dopravy. To znamená, že intermodální doprava může významně snížit ekologickou stopu dodavatelského řetězce a pomoci podnikatelům splnit cíle udržitelnosti.

„Ve společnosti C.H. Robinson je naším zájmem v oblasti udržitelnosti dělat věci na základě potřeb přepravců a pro přepravce. Intermodální a železniční služby společnosti C.H. Robinson znamenají zlepšenou efektivnost a lepší kontrolu nad výdaji. Intermodální doprava je zároveň oblíbená všude na světě, jelikož nabízí environmentální benefity jako snížené emise CO2, pevných částic, N2O a nižší spotřebu nafty v současné éře rychlého vyčerpávání přírodních zdrojů,“ říká Olivier Gonon, ředitel řízení kapacity ve společnosti C.H. Robinson Europe.

Efektivnost nákladů

Zákazníci společnosti C.H. Robinson těží z lépe předvídatelných cen, jakož i výše manipulačních nákladů, což jim pomáhá šetřit čas a peníze. Jelikož je intermodální doprava energeticky efektivnější, rozšiřování služeb v této oblasti znamená, že zákazníci mohou přepravovat náklad s nižšími náklady. Uložení nákladu ve stejném kontejneru prakticky od začátku do konce snižuje také míru manipulace. To minimalizuje poškození a ztráty. A zlepšuje také bezpečnost přepravy citlivých nákladů. Poplatky za kontejnery intermodální dopravy také bývají nižší než v případě dopravy typu FTL (naložení plného kamionu). Je to z důvodu, že kontejnery jsou obecně menší, takže zaberou méně místa. Také se snáz nakládají a vykládají.

Kormě toho je intermodální doprava ve srovnání s ostatními způsoby dopravy nákladově efektivnější. Přepravovat náklad po většinu cesty prostřednictvím železnice může významně přispět k výsledkům zákazníků v této oblasti. Nicméně, vzhledem k tomu, že je těžké prostřednictvím železniční sítě zastihnout úplně všechny destinace, nejvýhodnější cestou je kombinace různých druhů dopravy: zejména vlaků a kamionů. Takové kombinace vyžaduje plnou vizibilitu dodavatelského řetězce.

Vizibilita nade vše

I společnosti se závazkem k udržitelnosti mají problém zkrotit své emise napříč komplexními dodavatelskými řetězci. Přepravci očekávají vizibilitu – jak na silnici, tak na železnici. Přesně vědět, kde se zásilka nachází se rychle stalo očekáváním spíše než výjimkou. Firmy a spotřebitelé očekávají notifikace o každém kroku cesty zásilky téměř v reálném čase. Platforma společnosti C. H. Robinson Navisphere Vision pomáhá přepravcům sledovat a monitorovat, jakož i reagovat na narušení dodavatelského řetězce v globálním měřítku.

„Technologické nástroje založené na platformě Navisphere pro vizibilitu typu end-to-end, jako jsou možnosti sledování zásilky, GPS konektivita, zprávy o situaci řidiče a další, jsou umožňují zákazníkům obdržet informace v reálném čase v každé fázi doručování jejich zásilky, a mohou tak dělat lepší rozhodnutí o svém podnikání. Přepravci se snaží o efektivnější a ekologičtější operace. Naše nabídka intermodální dopravy zajišťuje jejich úspěch při plnění těchto cílů,“ dodává Olivier Gonon.

Klíčovou technologií pro intermodální služby je schopnost mít informace v reálném čase v průběhu času vyzvedávání a doručení. Získat informace v okamžiku, když je zásilka v rukou železničního přepravce, není těžké. Výzvou je kombinovat všechny informace od různých dopravců, kteří se podílejí na přepravě nákladu. Výsledkem je, že použití jednorázových globálních systému řízení dopravy, jako je Navisphere, je zásadní pro hladký proces sledování zásilek.

 

Zdroj: MSL

13.10.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies