• LogisticNEWS
    O čem se mluví

I drobná změna může přinést velký užitek

Regály je možno jednoduše upravit podle výšky uložených předmětů

DENSO MANUFACTURING CZECH s.r.o. je předním evropským výrobcem klimatizačních jednotek a jejich součástí pro vozy značek Toyota, Volkswagen, Audi, Škoda, Lamborghini, Mercedes - Benz, BMW, Suzuki a dalších. Dceřiná firma nadnárodní japonské společnosti DENSO CORPORATION zaměstnává ve dvou výrobních závodech v Liberci více než 3 000 zaměstnanců, roční obrat ve fiskálním roce 2017 činil přes 12,6 mld. Kč. Aby vše fungovalo do posledního detailu a bylo možno flexibilně reagovat na požadavky zákazníků, musí být k dispozici fungující sklad s možností co nejrychleji reagovat na potřeby výroby. Ve druhé polovině loňského roku se proto společnost rozhodla pro modernizaci části skladu a jeho vybavení spádovými regály. Na základě výběrového řízení byla vybrána společnost BITO skladovací technika CZ s.r.o.

Ročně se ve výrobním závodě v Liberci vyrobí 8 mil. klimatizací. Vzhledem k tomu, že dnes mnoho odběratelů funguje v režimu just in time, odchází z výrobního závodu 60 – 70 kamionů denně. Pro některé zákazníky, jako například BMW nebo Toyota, připravuje DENSO dodávky v režimu just in sequence.  

V loňském roce se vedení společnosti DENSO rozhodlo pro modernizaci části regálového skladu, a to hned z několika důvodů. Společnost se dlouhodobě soustředí na tzv. Forklifts segregation – oddělení vozíků od lidí, to byl také jeden z důvodů. Nově byly vytvořeny pikovací pozice pro zásobování výrobních linek a vozíky byly v části skladu nahrazeny vláčky. Původní vychystávací pozice pro zásobování výrobních linek byly pod klasickými regály, mezi kterými se pohybovaly vysokozdvižné vozíky. To se ukázalo jako nevyhovující, proto se hledalo nové řešení. V mateřské společnosti v Japonsku jsou často využívány spádové regály, nabízelo se tedy použít stejné řešení i zde.

Pak už zbývalo jen najít vhodného dodavatele. „Hledali jsme jednoduché, variabilní řešení, které si budeme moci podle potřeby upravit sami,“ říká Ing. David Svoboda, Supervisor logistiky DENSO CZECH s.r.o.

Hlavními kritérii výběrového řízení byla především bezpečnost a variabilita navrženého řešení. Určitou roli hrála samozřejmě i cena a termín dodání. Společnost oslovila celkem čtyři dodavatele.

Mezi oslovenými dodavateli byl jak současný výrobce regálů, tak výrobce trubkových systémů, které používá centrála. Na základě referencí byla oslovena také společnost BITO. David Svoboda uvádí: “Od začátku jsme věděli, že nechceme jít do trubkového systému, jeho přestavba je poměrně dost složitá. Toto řešení by přicházelo v úvahu pouze v případě, že by cena byla výrazně nižší. Což nebyla, řešení bylo naopak o dost dražší. Horší systém za více peněz jsme rozhodně nechtěli. Druhou nabídku jsme obdrželi od stávajícího dodavatele klasických paletových regálů. Zde bohužel nevyhovovala kvalita provedení. K dispozici jsme měli ještě jednu nabídku, ta ale výrazně přesahovala rozpočet. Nabídka BITO odpovídala nejvíce našim požadavkům jak cenou, kvalitou zpracování, tak i variabilitou. Před zahájením spolupráce jsme měli možnost prohlédnout si již hotové regály BITO u jiného zákazníka. Přestože jsou zde regály již několik let v provozu a poměrně dost exponované, vše spolehlivě funguje. A to nás definitivně přesvědčilo.“

„Celá zakázka pro DENSO byla z naší strany realizována na míru, což bylo vedle vysoké kvality provedení a jednoduchého přenastavení dalším důvodem, proč si zákazník vybral právě nás,“ uvádí Jan Třináctý, obchodní manažer společnosti BITO skladovací technika s.r.o.

Samotná realizace probíhala podle slov Davida Svobody naprosto hladce podle domluveného plánu.

V průběhu montáže se ještě dolaďovaly detaily. Původní zadání bylo na univerzální regály. Během dvou měsíců, kdy se vše připravovalo, bylo upřesněno, jaké konkrétní díly v regálech budou umístěny. Bylo tedy potřeba provést určité změny. I s tím si ale BITO dokázalo přímo na místě poradit.

Ve skladu jsou uloženy i těžké díly, které není možno dávat do spádových regálů, ale skladují se na paletách pod regály. Pro tyto pozice dodala společnost BITO válečkové dopravníky. Jelikož tyto dopravníky ale byly původně umístěny přímo na zemi, komplikovalo to přístup do horních pater regálů, protože se zde používá ručně vedený paletový vozík se stabilizačními vidlemi.

 Proto bylo potřeba vytvořit pod dopravníky místo. „Také s tím nám dokázalo BITO pomoci.  Oceňujeme, že na všechny naše požadavky dokázalo BITO najít řešení,“ hodnotí spolupráci David Svoboda.

„Projekt přestavby skladu je dokončen zatím z 60 %, zbývající část nás ještě čeká. Zatím však můžeme říci, že se zvýšil celkový přehled stavu skladu. Dokonce máme méně inventurních rozdílů. Díky spádům jsme dokázali zavést přehlednější systém evidence materiálu a snížit tak skladové zásoby,“ uzavírá David Svoboda.

 

Markéta Vojáčková

18.10.2018

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies