• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Hygiena ve skladu: Dezinfekce rukou rozhodně nestačí

Globální pandemie vnesla do naší práce hned celou řadu změn, z nichž některé mají platnost snad jen dočasnou, jiné se ale stanou nejspíš jednou provždy nedílnou součástí nově nastavených procesů. Zčásti jde o jakousi reinkarnaci opatření dávno zapomenutých, zčásti o postupy a technologie zcela nové – Covidem iniciované.

 

Zdroj: ZetesPodobně jako na nás lidech ulpívá podle US National Institutes of Health (NIH) koronavirus i skoro na všem, co nás obklopuje. Až 24 hodin přežívá na povrchu kartonu a až 2–3 dny na plastových a nerezových površích. Vedle osobní hygieny pracovníků, kterým jsou určena opatření jako pravidelná dezinfekce rukou, udržování vzájemných odstupů a nošení roušek, je třeba pozornost dále soustředit i na účinnou ochranu před přenosem virového onemocnění prostřednictvím předmětů, se kterými běžně pracují. Jedná se zejména o předměty a technologie běžně používané v průběhu pracovní doby, jako jsou mobilní telefony, RF terminály, PDA, mobilní i průmyslové tiskárny či čtečky čárových kódů.

„Zdraví zaměstnanců, na kterých závisí bytí a nebytí jejich provozů, je dnes klíčovým faktorem pro udržení chodu firem. Samozřejmostí je důsledné respektování platných opatření, ale řada firem chce za současné situace jít ještě dál a hledá dodatečné způsoby, jak minimalizovat rizika, která neutuchající pandemie koronaviru přináší,“ říká Milan Ludvik, Country Manager technologické společnosti ZETES pro Českou a Slovenskou republiku.

Jednou z cest je chránit pracovníky před (jakoukoli) virovou a bakteriální nákazou prostřednictvím účinné deaktivace virů, bakterií a jiných mikroorganizmů na mobilních RF terminálech, smartphonech, PDA, mobilních i průmyslových tiskárnách nebo skenerech čárových kódů, které používají pracovníci v klíčových skladových, maloobchodních i výrobních procesech.

Zcela unikátním zařízením tohoto typu je Zetes UVC Cabinet – profesionální zařízení využívající ultrafialové germicidní ozařování (UVGI), jež nabízí účinnost dezinfekce na úrovni 99,99 % při cyklu 25 vteřin*. Tím umožňuje spolehlivě dezinfikovat 180 zařízení typu PDA za 30 minut, tj. mezi dvěma směnami nebo o polední pauze. Tuto skutečnost dokládá aktuální laboratorní výzkum Boston University. Ten prokázal, že dávka 5mJ/cm2 spolehlivě eliminuje v pouhých šesti vteřinách 99 % SARS-CoV-2, viru způsobujícího onemocnění COVID-19.

 

*Poznámka:

99,99 % účinnost znamená, že pokud na dané ploše je před dezinfekcí 100.000 CFU (Colony Forming Units, tedy jednotky tvořící kolonie) pak na konci cyklu zůstává pouze 1 CFU.

Při účinnosti dezinfekce 99 % by na konci cyklu zůstalo na dané ploše 100 CFU a tedy 100x více.

 

Logistika je oborem, pro který je víc než pro jakýkoliv jiný obor zásadní operativnost, flexibilita a s ohledem na minimální hladinu dosahovaných marží i nízká nákladovost. Pro jakékoliv zařízení určené pro použití v logistickém provozu je tak zcela zásadní požadavek na plně automatický provoz, rychlost a na minimum omezené provozní náklady. To vše právě zmíněné zařízení bez výjimky splňuje, a navíc je speciálně navrženo pro náročné prostředí, jako jsou logistické sklady, výrobní závody nebo obchody, kde se zpravidla s technologiemi pracuje v rukavicích, nikoli „v rukavičkách“. Odolnost navíc umocňuje dlouhá životnost UV lamp Philips dosahující úrovně 9 000 hodin pracovní doby.

 

„UVC kabinet svým vzhledem asi nejvíc připomíná profesionální horkovzdušnou troubu,“ říká Milan Ludvik. Při jeho provozu je operátor plně chráněn před negativními účinky UV zářením celou řadou bezpečnostních prvků, které zajišťují, že lampy nelze aktivovat, dokud nejsou dvířka skříně bezpečně zavřena. UV lampy jsou optimálně umístěny tak, aby eliminovaly slepá místa a rohy a zajistily maximální výkon dekontaminace. Dezinfikované předměty nejsou ohroženy ani zvýšenou teplotou či tekutinami jako při obvyklých metodách dezinfekce a samozřejmě nemusejí být vodotěsné ani prachotěsné.

 

Není pochyb o tom, že nejen COVID-19, ale i celá řada dalších nebezpečných virů a bakterií tu s námi bude nejen v tomto roce, ale i v roce nadcházejícím a lidstvo budou provázet po celou dobu jeho existence. To jen my jim v nadcházejících letech budeme díky katastrofální zkušenosti s COVIDem-19 věnovat větší pozornost. Chceme-li bojovat s rizikem, které pro zdraví naše, našich zaměstnanců a našich firem představují, jsou naše důslednost a moderní technologie cestou, která nás nejspíše povede k vytčenému cíli.

 

Zdroj: ZETES

22.10.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies