Krize nám přinesla ujištění, že jdeme správnou cestou
Petr Pavlík, ALBERT ČR
Jsme pyšní, že jsme i ve vypjatých situacích dokázali udržet celý dodavatelský řetězec v chodu, a to bez významnějších problémů.
Lépe jíst znamená lépe žít. To je motto, které je za vším, co se snažíme podnikat ve vztahu k našim zákazníkům. Změny vyvolané krizí byly a dosud jsou zásadní, například rozdělení prodejen na sudé a liché, abychom minimalizovali riziko paralýzy významnější části sítě v případě výskytu onemocnění koronavirem na některé z prodejen atd.
Obecně však krize ukázala, že jsme schopni stávající projekty realizovat mnohonásobně rychleji, než bývalo běžné a nové projekty spouštět flexibilně v závislosti na vzniku nových potřeb zákazníků.
Na povrch vyplavalo vše, co bylo slabé
Petr Bena, Sales and Purchasing Director, Alza.cz
Změna nás obklopuje neustále na každém kroku. Standardně je pozvolná, v posledních týdnech má ale spíše překotnou povahu. Úspěšní vnímají a průběžně vyhodnocují neustálé nebezpečí v lokálním i globálním měřítku. Každá změna však přináší příležitost. Bezpodmínečně nutnou je však v procesu změny schopnost aktivní sebereflexe …
My jsme dokázali vážnost situace jako jedni z mála správně vytušit v dostatečném předstihu předtím, než naplno ovládla evropský a český trh. Měli jsme tak nezbytný čas na přípravu. Ještě v lednu jsme na základě signálů z Asie navýšili spekulativně stav zásob zboží o cca 1mld Kč. Další vývoj na světových trzích nás přiměl v únoru zásoby navýšit ještě jednou. Průběžně nám i tak postupně rostly obraty a klesaly stavy zásob tak, že v březnu jsme se dostali na běžný stav zásob bez jakékoliv spekulativní rezervy. To vše bylo umožněné extrémně dobrou dlouhodobou finanční situací firmy a dostatkem hotovosti, kterou jsme v pravý čas mohli využít k nákupu později nedostatkového zboží.
Významným opatřením pro zajištění flexibility naší společnosti v průběhu krize bylo i přesunutí významné části zaměstnanců na home office, abychom jim zajistili maximální ochranu před případným onemocněním. Významným krokem vstříc požadavkům našich zákazníků bylo i spuštění programu Alza drop-shipment, zavedení potravin do portfolia našich produktů, nebo rozšíření nabídky o prodej ochranných pomůcek a desinfekce. My jsme se navíc v dané chvíli rozhodli nepodporovat překupníky a kvalitní dezinfekci jsme si začali sami vyrábět. Podobně jsme sami bez překupníků začali v zahraničí napřímo nakupovat i ochranné pomůcky.
A co bylo pro naše úspěšné fungování v prvních měsících globální krize klíčové? Těch faktorů úspěchu bylo hned několik … Velmi odolnou se ukázala být naše vlastní podnikatelská strategie. Velkou devizou pro nás ale byl dostatek cash-flow nezbytný pro operativní nákupy zboží, schopnost rychlé adaptace celé společnosti na změnu a schopnost v nových podmínkách díky extrémnímu nasazení všech zaměstnanců firmy obstát. Nově jsme objevili například nové formy interní komunikace přes Teams, Zoom a další vhodné platformy. Ve výsledku si dovolím konstatovat, že krize je pro nás všechny jednoznačně obrovským nebezpečím, ale současně i příležitostí k růstu a k realizaci zásadních změn na jinak poměrně stabilizovaném trhu. A bonusem je to, že všechno, co bylo slabé a života neschopné, velmi rychle vyplavalo na povrch …
Jak nevstoupit do online slepou uličkou
Lukáš Havlásek, CEO, Shopsys
Globální krize doprovázená přísnými opatřeními jednotlivých vlád na celém světě přinesla dramatický nárůst e-commerce: Ti kteří do e-commerce vstoupili už dříve dostali bezprecedentní příležitost svůj postup dále zrychlit, ti pro než byl e-commerce doposud nepoznaným nástrojem do něj horečnatě vstupují. Výjimkou není nárůst obratu jednotlivých firem o 150-200%. Podíl e-commerce v české ekonomice by tak v důsledku pandemie COVID-19 mohl velmi záhy dosáhnout až dvaceti procent celkového obratu. Spotřebitelé sice preferují zavedené značky, ale jsou ochotni přijmout v onlinovém světě i známé offlinové brandy. Koronavirus nepochybně urychlil vstup celé řady kamenných obchodníků do online světa. Přeskočili tak dlouhou vývojovou fázi. Otázka je, kolik z nich se tak v budoucnu dostane do slepé uličky. To může změnit dobře zvládnutá digitální transformace klasických podniků a investice do technologií.
Zdroj: Retail Summit Action