• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Formule E je pro smích, půlce aut došla při závodu elektřina

Ilustrační foto Profimedia

Elektrická formule má za sebou vskutku výživný víkend. Při posledním závodě ve Valencii došla polovině závodních aut elektřina. Další závodníci pak byli diskvalifikováni za to, že spotřebovali příliš mnoho energie.

Vtipné? No, jak se to vezme...

Tohle nemá být žádné kopání do elektromobilů, ale konstatování skutečnosti. Nebudeme se dnes bavit o tom, jak elektrické formule získávají energii (často se nabíjejí z obřích dieselových generátorů), ani o jejich zvuku (je k smíchu), ale rozebereme si v krátkosti poslední závodní víkend Formule E ve španělské Valencii.

Pátý závod sezony totiž ukázal, že pořadatelé musí nutně zapracovat na pravidlech. Stačily čtyři nehody a následně čtyři přerušení závodu, aby se stalo, že polovina startovního pole nedojela do cíle, protože jim došla elektřina v bateriích.

Je důležité vědět, že ve Formuli E se závodí 45 minut a poté celou událost uzavře jedno kolo navíc. Okruhy jsou kratší, měří kolem 2,5 kilometru, přičemž kolo se dá průměrně zajet za 60 až 70 sekund. Navíc v závodě nejde pouze o to být nejrychlejší, ale také nejefektivnější. Každý pilot má k dispozici plně nabitý 900voltový akumulátor s kapacitou 52 kWh, který mu musí vystačit po celou dobu akce, a obrovskou roli hraje plánování spotřeby elektrické energie.

Ostatně vše najdete v článku Formule 1 vs. Formule E: Dva světy, dva cíle.

A právě hospodaření s elektrickou energií se během deštivého a přerušovaného sobotního závodu stalo mnohým jezdcům a týmům osudné. Závod totiž trval déle, než kdokoliv očekával. A zatímco ve Formuli 1 by byl předčasně ukončen po překročení časového limitu, takže nikomu by palivo nedošlo, tady se jezdilo tak dlouho, než se vybily baterky.

Závod nakonec vyhrál opatrný (čti pomalý) Nyck de Vries z týmu Mercedes-EQ, za ním byl Nico Müller z Dragon/Penske Autosport a Stoffel Vandoorne, který taky jezdí za mercedes a který do závodu odstartoval z posledního místa.

„Byl to jen extrém, který se stal jednou za 1 000 závodů," řekl po závodě bývalý šampion Lucas di Grassi. „Je špatné, že se na to lidé tak zaměřují.“ Ale zároveň připustil, že tým BMW Andretti Motorsport v neděli musel udělat strategické rozhodnutí a zpomalit svého vedoucího jezdce...

Takže tady máme závody, kde strategie hospodaření s elektrickou energií je víc než rychlost jako taková. Závody, kde nerozhodují jezdci v zatáčce, ale inženýři s kalkulačkou v ruce. Přitom objektivně řečeno, když se závodí, tak elektrické formule nejsou úplně špatné, jsou kontaktní a často se míchá pořadí. Nu, obrázek se udělejte sami.

 

Zdroj: Garáž.cz

 

28.4.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies