• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Flexibilita, nedílná součást činnosti logistického providera

Ilustrační foto | Geis

Události loňského roku přinesly dramatické změny v mnoha oblastech. Některé obory se v důsledku protipandemických opatření ocitly na pokraji zániku a přežívají jen díky vládní pomoci, pro jiné se naopak otevřely ojedinělé příležitosti. Logistické služby při tom procházejí velkými výkyvy, a to poklesy i vzestupy, které odrážejí potřeby různých klientů reagujících na vývoj ve své oblasti podnikání. Při tom platí: štěstí přeje připraveným.

Společnost Geis CZ v minulém roce několikrát zaznamenala, jak proměnlivý může být trh a jak se jeho jednotlivé segmenty dokážou změnit na základě vývoje pandemické situace a vládních opatření. Podstatné při tom je, aby provozovatel logistických služeb na dané změny pružně reagoval a klientovi pomáhal v jeho aktivitách i v této nelehké době. Důležité při tom jsou dlouhodobě budované vztahy, vzájemná důvěra a stabilita.

Pro provozovatele logistických služeb je nezbytné být připraven na nenadálé situace a být schopen pružně reagovat na dynamický vývoj. Společnost Geis například prokazuje velkou dávku flexibility při nasazování potřebného personálu na zvládnutí až extrémně proměnlivého denního objemu zakázek. Běžná praxe u některých projektů je, že se v určitý den například kolem 16. hodiny ve skladu dozvědí objem zboží k manipulaci, a toto množství je třeba zpracovat do druhé hodiny ranní, tedy v průběhu pouhých 10 hodin čistého času. Výkyvy v počtu nasazených pracovníků se proto běžně pohybují v řádu desítek procent. 

Ilustrační foto Geis

Klientovi z drogistického segmentu, kterému Geis řídí centrální sklad pro vyřizování veškerých objednávek v rámci e-commerce, se počet přicházejících objednávek z České republiky a Slovenska během covidového období znásobil a průměrná velikost zásilek, vyřizovaných v rámci těchto objednávek, se více než ztrojnásobila. To vše dohromady se absolutně vymykalo procesům a systému, který byl pro tohoto klienta ve skladu dlouhodobě nastaven. Proto byla nezbytná rychlá reakce.

Byl přizpůsoben prostor ve skladu, zvýšil se počet balicích pracovišť a byl zaveden třísměnný provoz. Postupně bylo zajištěno rozšíření policového systému, změnila se dispozice skladu a došlo k úpravě toku zboží uvnitř skladu. Během pár týdnů společnost Geis v rámci optimalizace stávajícího procesu po roce provozu pořídila další část automatické válečkové dráhy. Díky těmto změnám dnes sklad ve standardním čase zajišťuje násobný objem práce při prakticky stoprocentní kvalitě.

Ilustrační foto GeisK významným klientům patří i společnost obchodující s textilem, obuví a módními doplňky. Té se během jarní první vlny pandemie koronaviru naprosto zastavil prodej, neboť se její kamenné prodejny musely uzavřít. Přitom už samozřejmě bylo na cestě v kontejnerech zboží s novými kolekcemi pro další sezónu. Objem skladových zásob se navýšil na téměř dvojnásobné množství. Jenže uložení takového objemu zboží ve skladu bylo již nad jeho kapacitní možnosti a překračovalo smluvní povinnosti společnosti Geis. Její pracovníci se mohli zachovat přesně podle smlouvy a uskladnit pouze množství, které odpovídalo smluvní povinnosti a zákazník by tak musel platit poplatky za odstavené kontejnery. Namísto toho se ale rozhodli vyjít klientovi pomoci, udělat interní změny ve skladování a operativně použít pro vhodné zboží i jiné externí sklady v blízkém okolí.

 

Zdroj: Geis

7.4.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies