• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Euromedia Group postaví nejmodernější robotický sklad

Ilustrační foto | Euromedia Group

Skupina Euromedia Group, lídr knižního trhu provozující mimo jiné síť knihkupectví Luxor a největší knižní velkoobchod v České republice míří k čelní pozici i v oblasti skladovacích technologií. V logistickém parku společnosti P3 ve středočeském Stochově chystá výstavbu nejmodernějšího robotického skladu založeného na technologii AutoStore, kterou dodá společnost Element Logic. Zavedení technologie pomůže skupině udržet vysokou kvalitu služeb. Vlastník skupiny, investiční holding Rockaway Capital, plánuje skrze Euromedia Group v následujících dvou letech proinvestovat více než 500 milionů Kč, z čehož více než polovina půjde právě do logistiky.

V České republice není budova, kde se nachází větší množství knih na jednom místě než v současném skladu Euromedia Group. S rostoucím počtem zákazníků a poptávkou po zboží se zvyšují nároky na efektivitu a produktivitu skladu. V tom pomůže robotizace s technologií AutoStore, která přinese značnou úsporu místa, zefektivnění práce i snížení chybovosti při přípravě zásilek.

Loňský rok pro nás byl velmi úspěšný a zaznamenali jsme výrazný růst. V těchto měsících samozřejmě pozorně sledujeme vývoj spotřebitelského chování, kdy vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci předpokládáme v expedovaných objemech zpomalení. Věříme však v potenciál knižního trhu v České republice a jeho dlouhodobý růst. Investicí do nového skladu chceme být na tento růst připraveni a zároveň zvyšujeme kvalitu a spolehlivost logistiky, čímž přispíváme k rozvoji celého knižního trhu, říká František Mala, CEO Euromedia Group. 

Roboti se budou starat o vyhledávání zboží ve skladu a jeho dopravu ke skladníkům, kteří zboží převezmou a připraví k odeslání v tzv. pracovních portech. V novém skladu o rozloze přes 10 000 m2 bude zboží uloženo v první fázi v 65 000 plastových boxech (tzv. binech) a s přípravou zboží k expedici bude zaměstnancům pomáhat až 90 robotů. Díky modularitě technologie AutoStore návrh budoucího skladu umožňuje další postupné navyšování jeho kapacity a výkonu. Další úsporu místa a zrychlení vychystávání zboží zajistí pojízdné paletové regály Jungheinrich, které mimo jiné redukují nevyužitý prostor uliček.

Velkou výzvou přípravy nového skladu je pečlivé sladění všech procesů a zajištění čistoty datových vstupů, na kterých je technologie AutoStore závislá. Součástí celého procesu je rovněž integrace nového Warehouse Management Systému od ostravské společnosti Kvados. Prostřednictvím něj budeme řídit roboty, dopravníky a automatizovaný paletový sklad,” říká Jan Kuneš, ředitel IT Euromedia Group. „Před samotným instalačním procesem vždy provádíme detailní analýzu všech operačních systémů ve společnosti, abychom dokázali najít co nejefektivnější řešení, se kterým bude moci náš zákazník růst,“ vysvětluje CEO Element Logic Jindřich Kadeřávek.

Zavedení nejpokročilejších skladovacích technologií pomůže skupině udržet vysokou kvalitu služeb a zajistit její stálé zlepšování. „S tím jde ruku v ruce náš závazek plnění slibů. Pokud například garantujeme dodání zboží do dvou dnů nebo ‚pod stromeček‘, musíme to dodržet. Vzhledem k růstu se ale na vrcholu sezóny začínáme blížit naší hranici kapacity. Robotizace skladu nám tak uvolní ruce a budeme se moci dále rozvíjet ke spokojenosti našich zákazníků, zaměstnanců i investorů,” uzavírá Kamil Kidoň, ředitel logistiky Euromedia Group.

Pro stavbu robotického skladu si skupina vybrala nedávno dokončenou halu v logistickém areálu společnosti P3 ve středočeském Stochově. Budova je postavena z nejmodernějších materiálů a má certifikaci BREEAM Excellent, což zaručuje vysoký stupeň udržitelnosti, nízké provozní náklady, energetickou účinnost a zdravé prostředí pro své uživatele.

V roce 2017 do Euromedia Group vstoupila Rockaway Capital, investiční skupina Jakuba Havrlanta, s cílem pomoci digitalizovat další tradiční sektor. Během loňského srpna se pak skupina dohodla na odkoupení 50procentního podílu, který držela společnost Czech Media Invest, a stala se téměř 100procentním akcionářem. „Knižní byznys považujeme za jeden z pilířů portfolia Rockaway Capital. V následujících dvou letech plánujeme prostřednictvím Euromedia Group proinvestovat více než 500 milionů Kč, z čehož více než polovina půjde právě do logistiky a souvisejících IT systémů,“ říká investiční partner Rockaway Robert Chmelař.

Euromedia Group má za sebou jedno z nejnáročnějších období ve své historii. Propad tržeb v důsledku pandemie covid-19 i problémy s nedostatkem materiálu se podařilo nejen úspěšně překonat, ale skupina ke konci loňského roku zažila dokonce rekordní sezónu. Euromedia Group, která obsluhuje významnou část českého knižního trhu, pokračovala v růstu počtu zákazníků i objemu prodaného zboží.

Společnosti pomáhá mimo jiné široké portfolio služeb, které pokrývá v podstatě všechny aktivity knižního byznysu. Skupina patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Kalibr, Odeon, Ikar, Universum, YOLI, Esence, Pragma, Pikola, Listen, Laser, Brána a Témbr. Euromedia Group také provozuje síť knihkupectví Luxor a Knižní klub, je rovněž vlastníkem největšího knižního velkoobchodu v republice, který zásobuje přední řetězce.  

 

Zdroj: LUXOR & Euromedia Group

15.6.2022

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies