Vozidla v sestavě dvakrát Trabant 601 kombi (auta s přezdívkami Egu a Babu, která absolvovala dosud všechny expedice Transtrabant), jeden Fiat 126p („maluch“ Milda) a motocykl Jawa 250 „kývačka“ přezdívaná Anežka byla 23. února 2018 v Nové Vsi pod Pleší naložena do kontejneru, zabezpečena pro přepravu a vydala se na návěsu s tahačem na dlouhou pouť. Jejich cesta vede po silnici do přístavu v Hamburku, kde se nalodí a poplují do indického přístavu Kochi. Na místo mají dorazit koncem března, vzdušnou čarou jde o vzdálenost přesahující 7000 km.
„Pro nás je zajištění dopravy expedičních aut a motocyklu velká pomoc, protože vše, co někdo zařídí za nás, tak pomůže. Ušetříme díky tomu také dost peněz,“ usmívá se iniciátor expedice Dan Přibáň, „navíc když jsme dříve jako místo určení poptávali přístav Kochi, tak tam podle všeho auta dopravit nešlo, ale ESA zařídila, že to jde.“
ESA logistika pro expedici zajistí také celní odbavení nákladu v ČR. „Z našeho pohledu jde o poměrně specifický projekt, přestože námořní kontejnerovou přepravu zajišťujeme pro více klientů. Například bylo nutno vyjednat u rejdaře, že odveze dle něho ‚auto šrot‘ do Kochi, kam je zakázáno dovážet odpad včetně starých automobilů. Bylo proto nutné vysvětlit, že jde o cestovatelskou expedici a doložit informace o ní,“ říká Jindřich Karas, ředitel marketingu společnosti ESA.
Vozy jsou v kontejneru zajištěny proti pohybu, jsou bez pohonných hmot a mají odpojené baterie. „Netypický náklad byl oříškem spíše z administrativního pohledu, pro jeho pojištění se například musela stanovit cena nákladu, tedy hodnota ojetého Trabanta jako expedičního vozidla, což nebylo úplně jednoduché,“ doplňuje Jindřich Karas.
V Indii se vydá expedice Transtrabant na poslední část své cesty kolem světa. Svou předchozí cestu ukončil tým Dana Přibáně v roce 2016 v Thajsku, z důvodu extrémně vysokých poplatků za dovoz starších aut do země však bude letos pokračovat z indického přístavu Kochi, který leží na stejné rovnoběžce. „Odtud pojedeme Indií na sever do Nepálu, potom bychom rádi projeli Kašmír, přes Pákistán do Číny, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, přes Pamír do Uzbekistánu, kde je město Samarkand, což byl nejvýchodnější bod naší úplně první výpravy s Trabantem. Po deseti letech našich výprav tak v tomto městě završíme naši cestu Trabantem kolem světa,“ říká Dan Přibáň. Dále má výprava pokračovat přes Kazachstán, Rusko, Ukrajinu a Slovensko zpět do České republiky.
Minulé projekty Transtrabant Dana Přibáně
2007 – Trabantem Hedvábnou stezkou
2009 – Trabantem napříč Afrikou
2014 - Trabantem Jižní Amerikou
2016 – Trabantem napříč Tichomořím
Více na www.transtrabant.cz
Zdroj: Czech P.R., s.r.o.