• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Efektivní řešení je nutno hledat ve všech oblastech

ilustrační foto

Současný trh prochází neustálými a poměrně rychlými změnami. Pokud se chce společnost na trhu udržet, musí umět na tyto změny nejen rychle reagovat, ale v ideálním případě na ně být dopředu připravena. Flexibilita a hledání nových řešení je od firem vyžadována ve všech ohledech. Může se jednat o optimalizaci logistických a výrobních areálů jako takových, optimalizaci procesů, a vzhledem k akutnímu nedostatku pracovních sil také k optimalizaci a hledání nových řešení v oblasti lidských zdrojů.

„V současné době považujeme za hlavní trend v oblasti logistických a průmyslových nemovitostí důraz na technologie a automatizaci. Jedním příkladem za všechny může být právě vznikající poloautomatizované distribuční centrum pro společnost MAKRO Cash & Carry ČR v CTParku Prague North u D8, které patří mezi nejmodernější distribuční centra v celé Evropě. Vycházíme z požadavků klientů a nabízíme haly stavěné přímo na míru. Development průmyslových nemovitostí je také ovlivněn iniciativou Průmysl 4.0 a s ním spojeným internetem věcí. I v tomto případě se na nás mohou naši klienti spolehnout. Naše budovy jsou standardně vybaveny tzv. building management systémem, který lze doplnit o dálkové měření a odečty energií. Tradičním požadavkem je také co nejvyšší úspora nákladů. Té se snažíme dosáhnout implementací LED osvětlení, správnou ventilací a výbornou izolací a obecně efektivním využitím prostoru,“ uvádí generální ředitel CTP, Remon Vos.

V souvislosti s akutním nedostatkem pracovních míst začínají společnosti nabízet svým zaměstnancům možnost ubytování přímo v logistickém areálu nebo poblíž. S tím mohou souviset i další aspekty např. příchod rodinných příslušníků a s tím potřeba dalších služeb.

„V souvislosti s akutním nedostatkem pracovních sil by se každý zaměstnavatel měl v první řadě snažit uzpůsobit vybavení provozu tak, aby zvýšil produktivitu práce. Dnes už existují technologie, které dokáží s tímto problémem pomoci a přinášejí tak daleko vyšší efektivitu práce i prostoru.

Ubytovny samotné jsou jen dočasným řešením akutní situace. Důležitější je zaměřit se na dlouhodobě fungující trh s rezidenčními nemovitostmi, ve kterém se více mohou angažovat zaměstnavatelé a hlavně obce,“ říká Remon Vos a pokračuje „Snažíme se být dobrým sousedem, který v regionech vytváří nové pracovní příležitosti. Zároveň vnímáme potřeby našich klientů a snažíme se pomoci poskytnutím ubytování, jako jsme to dokázali v  CTParku Bor, kde jsme rovněž pro lepší komfort zaměstnanců nedávno dokončili kantýnu, ordinaci praktického lékaře a školicí středisko. Kromě standardního ubytování se dalším trendem může stát i náš nový koncept DOMEQ, který stavíme v našem business parku Ponávka v Brně, jenž je účelově zaměřen na studenty. Celý koncept je inspirován západní Evropou a nabídne ubytování až pro 300 studentů a stážistů, kteří spolupracují s klienty našeho business parku.“

Volkswagen Slovakia plánuje do konce tohoto roku obsadit tisíc volných pracovních míst. Cílem je hledat zaměstnance na Slovensku. Situace na pracovním trhu je však mimořádně náročná. Najít nové zaměstnance je stále náročnější, a to už i bez ohledu na kvalifikaci. Volkswagen Slovakia je zaměstnavatelem s nejvyššími průměrnými platy v průmyslu, ale i s mimořádně širokým sociálním programem.

Podle slov tiskové mluvčí Volkswagen Slovakia Mgr. Lucie Kovarovič Makayové hrubý nástupní měsíční plat výrobního zaměstnance se pohubuje od 1 050 Euro v závislosti na kvalifikaci. K uvedenému platu náleží navíc ještě nástupní bonus pro nově přijaté zaměstnance, příspěvek na dovolenou a vánoční příspěvek (13. a 14. plat), odměna za hospodářské výsledky a široký sociální program. V příštím roce čeká zaměstnance zároveň garantované zvýšení platu ve dvou vlnách o 4,7 % a 4,1 %.

„Intenzivně se zajímáme také o zaměstnance ze vzdálenějších regionů. Do vzdálenosti 150 km poskytujeme smluvní dopravu s příspěvkem 70 %. Zaměstnanci z větší dálky mají možnost bydlet ve smluvní ubytovně, na kterou též přispíváme. Zároveň bychom uvítali opatření podporující ochotu lidí cestovat za prací ze vzdálenějších regionů, i ze strany státu,“ říká Lucia Kovarovič Makayová.

V bezprostřední blízkosti bratislavského závodu VW SK vzniká jedno z nejmodernějších a největších logistických center na Slovensku. Cílem jeho výstavby je být co nejblíže k výrobě. Tím se sníží logistické náklady a zkrátí logistické cesty. Pozitivní vliv bude mít i na nákladní dopravu v Devínské Nové Vsi. Logistické centrum s rozlohou více než 125 000 m2 bude uvedeno do provozu na konci roku 2017 a provozovat ho bude externí logistická firma. Výše investice dosáhne přibližně 150 mil. Euro.

Lucia Kovarovič Makayová prozrazuje co vše bude uvnitř objektu „U čtvrté brány závodu plánujeme postavit nové řídící místo pro kamiony. Objekt bude zahrnovat nízkoenergetickou budovu, 148 parkovacích míst pro kamiony, 30 parkovacích míst pro autobusy smluvní dopravy, a příjezdové cesty. V budově řídícího místa bude probíhat evidence kamionů s výrobním materiálem. Část prostorů bude sloužit řidičům kamionů. K dispozici budou mít automaty na kávu a občerstvení, jako i toalety a sprchy.“

Všechna odvětví se dnes potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Jaká jsou doporučení personalistů? „​Stále více nabývá na důležitosti work-life balance, respektive volný čas, který mohou zaměstnanci trávit s rodinou/známými. Proto jsou velmi neoblíbené nepřetržité provozy a směny delší než 8 hodin, případně v kombinaci s dlouhým dojížděním. Místo benefitů ve formě sportovních či kulturních aktivit pro jednotlivce tak vstupují do popředí jednak aktivity pro rodiny organizované/zajištěné zaměstnavatelem (tzv. rodinné či dětské dny, sportovní dny apod.). A dále přeuspořádání směnného provozu - tedy delší směny s prací  na méně dní v týdnu (typicky např. 10ti hodinové směny, kdy pak zaměstnanec pracuje 4 dny v kuse a 3 dny v kuse má volno) nebo maximálně​ ​dvousměnný provoz​, říká Ivana Čížková, Senior KA & Sales Manager ze společnosti, Randstad.

Aby zaměstnavatelé nalákali zaměstnance ze vzdálenějších lokalit, nabízejí například hromadné svozy, příspěvek na dopravné anebo dokonce zajištění ubytování. Je otázkou, zda se dá očekávat v některých případech i stěhování rodinných příslušníků. ​„S přestěhováním rodinných příslušníků vzniká zejména potenciál další pracovní síly​ ​- tady by měli být zaměstnavatelé proaktivní a uvědomit si sílu pozitivních referencí a případných odměn za doporučení. ​Ve chvíli, kdy se stěhují rodiny, je potřeba, aby v daném místě byla dostatečná možnost vzdělávacích zařízení, školek a služeb obecně. Nicméně stěhování lidí/ případně celých rodin je v ČR výsadou pouze dostatečně finančně ohodnocených pozic, rozhodně se netýká klasických operátorů/skladníků. Kvůli vysokým nákladům na bydlení zaměstnanci preferují samozřejmě práci v místě, a pokud ji neseženou, tak dojíždějí - ovšem očekávají příspěvek nebo úhradu zaměstnavatelem,“ upozorňuje Ivana Čížková.

Nedostatek pracovníků se nevyhýbá ani oblasti facility managementu. „Vidíme to všichni kolem - zaměstnavatelé si pracovníky přetahují, nejčastějším argumentem je výše platu. Takže i v našem oboru integrovaného facility managementu stojí nad všemi benefity právě měsíční odměna v závislosti na hodinové sazbě. S tím souvisejí také bonusy za přesčasy, noční nebo víkendové směny apod.

Ačkoliv se my sami snažíme investovat značné množství času, energie i peněz do školení, kurzů a dalšího osobnostního i profesního růstu našich pracovníků, nejde o rozhodující a v poslední době dokonce ani podpůrný argument. Rozhodující jsou opravdu a výhradně peníze.

Ty však mohou mít různou formu. Vzhledem k faktu, že zaměstnance "lovíme" stále častěji ve větších vzdálenostech, než jsou pracoviště, velmi se nám osvědčuje příspěvek na dopravu nebo přímo zajištění služebního bydlení. Tento oceňovaný servis pro nás zajišťují specializované agentury. Díky dlouhodobé spolupráci a značnému rozsahu můžeme našim pracovníkům nabídnout velmi příznivé podmínky,“ popisuje situaci Ondřej Mareček, Business Director ve společnosti SSI Group.

S neustále probíhajícími změnami souvisí také nutnost logistických a výrobních společností umět flexibilně reagovat na vývoj trhu. To může ovlivnit také požadavky na využití areálů a další služby. „Náš obor integrovaného facility managementu, tedy údržba, ostraha i úklid, je ze své podstaty flexibilní. Klientům šetří čas i náklady, a to při zaručené kvalitě. Samozřejmě je řada aspektů IFM, které pomáhají i core businessu našich klientů v oblasti logistických nemovitostí. Patří k nim například služby technologické podpory, jako jsou instalace bezpečnostních technologií (CCTV, EZS, EKV) a jejich SW řešení, vzdálené odečty energií, vzdálené dohledy nad technologiemi jako například MAR a podobně. To vše díky našemu dohledovému centru, jež funguje nepřetržitě.

Velmi pozitivní ohlas má naše služba / produkt 3D pasportizace objektu, místností či technologického zázemí. To má značný přínos nejen pro naše klienty, ale i pro jeho obchod, například pronájem. Díky detailnímu screeningu nemovitosti a jejího vybavení se zefektivňuje komunikace s koncovými zákazníky, tedy nájemci či uživateli. Pro nás je tento produkt zejména provozním přínosem. Na jeho základě se dnes staví chytré budovy, projektuje se v BIM a podobně,“ uzavírá Ondřej Mareček.

 

LN 12/2017

27.12.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.