Státní plavební správa, která spolu s policií kontroluje dění na vodních hladinách proto přijímá na letní sezonu osvědčená dopravní opatření na oblíbených a nejvíce provozem zatížených vodních cestách, aby se všichni lidé ve vodě a na různých plavidlech cítili bezpečně. „Pozornost se bude soustředit zvláště na bezpečí koupajících se a lidí na malých plavidlech bez motoru,“ vyzdvihuje její ředitelka Klára Němcová.
Jak to tedy v letních měsících bude vypadat?
- Na vodních nádržích v ČR bude vymezeno 41 prostorů jen pro koupající se.
- Na osmi místech v ČR budou moci motorové lodě a skútry jezdit jen nižší rychlostí, tedy bude zavedený tzv. výtlačný režim plavby na určitých úsecích vodních nádrží a vodních toků.
- Vymezené prostory pro akrobatickou plavbu malých plavidel a vodní lyžování.
- Státní plavební správa spouští audiovizuální bezpečnostní kampaň pro širší veřejnost: Na vodě nejsi nikdy sám (spoty na YT, soc. sítích, ve veřejném prostoru atp.).
Dovolená v ČR: koupání a vodní sporty nesmí chybět
Ke kampani „Na vodě nejsi nikdy sám“
Splavné vodní cesty v České republice (cca 720 km) jsou využívány kromě pravidelné vodní dopravy také k rekreaci mnoha zájemců z různých skupin, ať jsou jimi vůdci rekreačních plavidel s motorem nebo bez něj, koupající se, rybáři a další.
Státní plavební správa zaznamenává nárůst obliby provozování různých sportovně rekreačních aktivit na vodních cestách, a to nejen v České republice, ale i v ostatních státech Evropy. To může významně ovlivnit právě bezpečnost plavebního provozu. Pomocí kampaně se proto snaží podpořit a více propagovat hodnoty, jako jsou dodržování pravidel a ohleduplné chování všech účastků plavebního provozu. Ve spotech a dalších prvcích kampaně je prezentují zástupci čtyř moderních aktivit na vodě, s nimiž se může stále častěji setkat každý z nás: provoz vodních skútrů, provoz jetsurfů, wakeboardů a vodních lyží a paddleboardů.
„Základní myšlenka vychází z obecné povinnosti zachovávat přiměřenou opatrnost a chovat se tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti plavebního provozu, lidského života nebo zdraví, ke vzniku škody na majetku a nezpůsobit nehodu v plavebním provozu nebo překážku na vodní cestě,“ přibližuje jeden z aktérů videí a šéf české paddleboardové asociace David Raab.
Lukáš Dražil, reprezentant České republiky v jízdě na vodním skútru, to shrnuje do konstatování, že jde vždy o zodpovědnost, protože: „Na vodě nejsi nikdy sám“.
Podrobnosti:
Bezpečné prostory pro koupající, kam nesmí vplouvat plavidla:
VD Slapy – 14 prostor
VD Orlík - 9 prostor
VD Brněnská přehrada -5 prostor
VD Těrlicko – 3 prostory
VD Žermanice – 4 prostory
VD Vranov – 2 prostory
VD Dalešice – 2 prostory
VD Nové Mlýny – 2 prostory
Výtlačný režim plavby na určitých úsecích vodních nádrží a vodních toků:
VD Slapy
VD Dalešice
VD Těrlicko
VP Velké Žernoseky
Vltava v hlavním městě Praze
VD Orlík – okolí zámku Orlík
VD Kořensko
VD Hněvkovice
Vymezené prostory pro akrobatickou plavbu malých plavidel a vodní lyžování:
Více na na webu Státní plavební správy
- Každým rokem roste o několik set ročně počet nově zapsaných rekreačních plavidel v evidenci.
- V České republice je evidováno celkem cca 19 600 rekreačních plavidel.
- Do rekreační plavby investujeme i prostřednictvím Ředitelství vodních cest po celé ČR.
- V sobotu 29. 5. otevíráme moderní rozšířený přístav ve Veselí nad Moravou na Baťově kanále – pohodlnější rekreační plavba a bezpečnější tankování pohonných hmot
- Bezpečnější a pohodlnější tankování pohonných hmot se dočkají i uživatelé Vltavské vodní cesty – v přístavu Hluboká nad Vltavou do začátku léta
- Během letošního roku bude zahájena výstavba 10 nových veřejných přístavišť na Labi – pro uživatele budou znamenat bezpečné zakotvení lodi
Zdroj: MD ČR