„Prestižní mezinárodní výrobce, který má pobočky ve 120 zemích světa, patří do výkladní skříně cirkulární ekonomiky a přináší výrobu koncového produktu s vysokou přidanou hodnotou i kvalifikovaná pracovní místa a minimální dopravní zátěž. Záměr společnosti Ball jako by vypadl z rozvojových dokumentů města a kraje, jejichž strategie směřuje k podpoře projektů s vysokou mírou automatizace s vlastním výzkumem a vývojem. Pevně věřím, že nová průmyslová zóna bude výhrou pro všechny – investory, sousedy, město i jeho okolí a také pro místní obyvatele. Budoucnost je za dveřmi a dnes jsme k ní udělali důležitý krok,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.
Plně automatizovaný provoz bude obsluhován pouze kmenovými zaměstnanci s vyšší kvalifikací, bez využívání agenturních pracovníků. Doprava generována tímto projektem bude výrazně nižší oproti původnímu záměru jak v oblasti dopravy zaměstnanců, tak i v oblasti nákladní dopravy. Budova bude mít pouze 6 nákladových můstků, ačkoli původní rozsah projektu uvažoval až o 46.
V souvislosti se vznikem nové průmyslové zóny prožila Plzeň vloni v prosinci českou premiéru mobilní aplikace, která prezentuje připravovaný průmyslový park pomocí rozšířené reality. Vyzkoušet si ji může každý – stačí si ji do mobilního telefonu či tabletu zdarma nainstalovat prostřednictvím QR kódu z vyvěšeného transparentu. Díky 3D modelu v aplikaci na místě uvidí vizualizaci nové průmyslové zóny Panattoni Pilsen Digital Park v reálné velikosti. Aplikaci vytvořil start-up AKULAR, prémiový poskytovatel inovativních vizualizačních služeb v rozšířené realitě.
Společnost Ball je největším světovým výrobcem hliníkových nápojových plechovek. Specializuje se na produkci tzv. nekonečně recyklovatelných obalů, které reprezentují vzorový příklad cirkulární ekonomiky. Odběrateli jsou pivovary a výrobci nealkoholických nápojů z celého světa.
Panattoni Pilsen Digital Park je koncipován tak, aby nájemcům v moderních budovách umožnil nainstalovat a provozovat sofistikovaná automatizovaná zařízení využívající nejmodernější technologie k minimalizaci dopadů na životní prostředí. Předpokládá využívání kyberneticko-fyzikálních a robotických systémů, realizaci provozů z oblasti výzkumu a vývoje i výrobu koncových produktů. Cílem je také vytvořit vysoce kvalifikovaná pracovní místa pro absolventy vysokých škol. Rozsáhlý brownfield o rozloze 28 hektarů je momentálně prázdný. Kvalitní infrastruktura je však v dosahu a vhodně navazuje na okolní průmyslové provozy. Záměr je v souladu s aktuální rozvojovou strategií města Plzeň.
Zdroj: TALK