• LogisticNEWS
    O čem se mluví

„Do Německa bez hranic“

„Do Německa bez hranic“

Přestože firma Der Kurier působí v České republice již delší dobu, není zatím její jméno tak rozšířené. Z části je to strategií společnosti, držet menší portfolio zákazníků ale soustředit se na poskytování o to kvalitnějších služeb v užším segmentu. Na trhu v České republice působí firma zhruba 14 let, zaměřuje se zejména na oblast B2B. Společnost zpočátku fungovala hlavně jako doručovací stanice sítě Der Kurier. Časem rozšířila svoje služby i pro český trh a začala získávat nové zákazníky. V letošním roce zavedla novou službu a plánuje další rozvoj.  Nejen o tom, jak je důležité najít svoje místo na trhu a jakou roli v dnešní době hraje práce s lidmi, jsme si povídali s Přemyslem Lukešem, výkonným ředitelem společnosti DER KURIER Česká Republika spol. s r.o.

Trh přeprav je dle mého názoru velmi homogenní, konkurence je velká ale jednotlivé firmy se od sebe liší pouze drobnými nuancemi. Proto jsme začali přemýšlet jakým způsobem se vyprofilovat. Na začátku tohoto roku jsme zavedli na trh novou službu, kterou nazýváme „Německo bez hranic“. Tato služba pomáhá firmám posilovat svou pozici na německém trhu. Veškeré zásilky doručujeme následující pracovní den do 12,00. To samozřejmě není výjimka, to umí každý expresní dopravce. Ale díky našemu častému spojení s Německem mají naši zákazníci stejné podmínky za přepravu jako by využívali vnitrostátní dopravu po Německu – proto i název „Německo bez hranic“. Hranice s Německem se snažíme v rámci naší přepravy pomyslně „zrušit“.  Zákazník má v dnešní době na výběr ze dvou variant v mezinárodní přepravě: expresní a ekonomickou. Expresní je dnes vnímána jako spolehlivá a rychlá, ale překážkou může být její cena. Naopak ekonomická doprava je vnímána jako levnější varianta, ale překážkou může být ne úplně jasný čas doručení. S pomalejší a levnější variantou se kolikrát může pojit i větší počet reklamací a nesrovnalostí v doručení. My v tomto případě nacházíme „průsečík“, cenu vnímáme jako důležitý faktor pro firmy a zároveň zákazníkovi chceme přinášet spolehlivou a rychlou službu za dostupnou cenu.

 

Proč zrovna Německo a plánujete se do budoucna více zaměřit i na některé jiné země?

Na Německo dokážeme zákazníkům nabídnout nejlepší podmínky.  Je to situace win-win. V rámci naší služby Německo bez hranic doručíme všechny zásilky následující pracovní den do 12,00. Díky našemu know-how si pak můžeme dovolit dát zákazníkovi cenu jako by posílal vnitrostátní dopravu po Německu. Chceme, aby měli firmy v Čechách možnost co nejlépe konkurovat na německém trhu třeba i německým dodavatelům, výrobcům. Podmínky dopravy umíme nabídnout v rámci naší sítě do většiny zemí západní Evropy, ale tím, že naší konkurenční výhodu vidíme hlavně v Německu, chceme zákazníkům primárně nabídnout to, co nám jde oproti ostatním nejlépe.

 

Jaké jsou vaše cíle do budoucna?

Mým profesním cílem je momentálně růst a profilace firmy. Hlavním projektem, který řídím (kromě firmy) je zavedení, provoz a výsledky služby Německo bez hranic. Pro naši firmu byla taková profilace a nasazení do již existujícího provozu celkem náročná. Změna musela projít napříč celou firmou, od kurýrů, přes disponenty, až po obchodní a marketingové oddělení. Protože si myslím, že je v dnešní době potřeba stavět na kvalitních lidech, bylo naší snahou také vše včetně dlouhodobé strategie co nejlépe s kolegy odkomunikovat a zjistit, zda s novou strategií všichni kolegové souhlasí. Bez toho bychom těžko tahali za jeden provaz. Proto je třeba řešit a koordinovat celou škálu činností – od komunikace s lidmi, přes zavádění nových procesů, ale i nových obchodních postupů.


Jak vnímáte aktuální situaci na trhu kurýrních služeb?

Momentálně se hodně akcentuje obor doručování b2c, který hodně roste. Nicméně my jsme spíše zaměřeni na trh b2b, kde je neustále velký pohyb zboží (ale ano, ve srovnání s b2b trh tolik neroste). Z dlouhodobého hlediska vnímám na trhu neustálý tlak na náklady a rychlost služeb. Proč by měl nějaký zákazník čekat 2 až 3 dny na doručení přeshraniční zásilky, pokud by ji mohl obdržet např. následující den? Zde si myslím, že pro nás kurýrní firmy momentálně stojí výzva, jak se dlouhodobě úspěšně vypořádávat s objemy a správně nastavenými procesy, tím pádem i náklady.

 

Zmiňujete nedostatek řidičů a zároveň neustálý tlak na cenu a rychlost doručení? Jaké je podle vás východisko z této situace?

Nedostatek řidičů nás ani moc netrápí. U řidičů dodávek je to tak, že dnes zaučujeme i lidi, kteří by měli o pozici kurýra zájem, mají profesní zkušenost s řízením, ale kurýra nedělali.  Východisko spíše to vnímám jako neustálý vývoj, inovace. Myslím si, že potřeba skloubit technologie spolu s lidskou prací. Tedy technologie nám mohou usnadnit a pomoci zrychlit práci, navýšit kapacity tak, aby byl zákazník spokojený a zásilky byly doručovány včas.

 

Vy sám máte za sebou v poměrně mladém věku bohatou praxi a zajímavou kariéru …

Ano, to je pravda. Do pracovního procesu jsem naskočil hned po střední škole jako obchodní zástupce ve firmě, která se věnovala sortimentu sanity. Po dvou letech jsem změnil zaměstnání a přešel do společnosti Der Kurier na pozici disponenta mezinárodní kurýrní přepravy. Cca po roce firma Der Kurier otevřela místo pro dalšího obchodního zástupce. Jelikož jsem se profesně z dlouhodobějšího hlediska chtěl věnovat spíše obchodu, na tuto pozici jsem se přihlásil a podařilo se mi ji získat. Časem jsem se vypracoval na obchodního manažera, kdy jsem měl na starosti obchodní tým v Der Kurieru. Po cca dalších 4 letech mi bylo v Der Kurieru ČR nabídnuto místo výkonného ředitele. Na pozici ředitele nyní působím tři roky. Za tři roky osobně cítím, že jsem se naučil spoustu nového a získal mnoho zkušeností. Musím říci, že na takovou pozici Vás reálně nikdo nemůže připravit. Jak můžou být některé situace zároveň skvělé a máte z nich velkou radost, tak stejně tak můžete prožívat i situace opačně. A někdy se to může velmi rychle střídat, obzvlášť pokud máte k firmě a lidem v ní vztah a to může být velmi náročné pro psychiku. V tomto směru mi velmi pomáhal pan Čatajský, zakladatel Der Kurier zde v ČR, na jehož pozici jsem nastoupil.

 

Ve společnosti Der Kurier jste začínal na pozici disponenta, pak jste nastoupil na pozici obchodního zástupce, poté jste zastával pozici obchodního manažera a nyní působíte na pozici výkonného ředitele. To je výborný postup v rámci jedné firmy. Prošel jste tedy od pozice, která je takříkajíc v první linii a každodenním kontaktu se zákazníky až po manažerskou pozici? Co vám tento postup přinesl? Myslíte si, že díky tomu na nynější pozici umíte lépe vnímat potřeby vašich zaměstnanců a zákazníků?

Ano, je to postup od první linie. Pro obchodní pozici byla zkušenost disponenta skvělá v tom, že jsem přesně věděl, jak fungují naše interní procesy, logistika. Myslím, že to přispělo k tomu, že nás zákazník na obchodních jednáních vnímal více jako profesionály v dopravě. Též mě to drželo trochu při zemi a nesliboval jsem zákazníkovi „neslíbitelné“. Co se týče otázky kolegů, tam jsou dvě roviny: jedna je, že dobře znám procesy a postupy práce kolegů. Jak disponentů, tak i obchodníků. I to podle mě přispívá k tomu, že dokážeme práci obou oddělní dobře vzájemně propojit. Rozumět kolegům: ano, určitě to přispívá k udržování dobrých vztahů a lidského prostředí. Na druhou stranu je na pozici ředitele potřeba mít určitý odstup, což vyžaduje vlastní sebekázeň a občas i tenkou linii, jak potřeby kolegů vnímat a zpracovávat a zároveň je správně vyvážit s potřebami firmy. Jsme firma, která poskytuje služby, tudíž jsou pro nás kvalitní a spokojení zaměstnanci jedním z hlavních pilířů.

 

Zmínil jste, že jste zažil jak pozitivní situace, tak negativní. Co pro vás bylo doposud při vaší práci nejnáročnější?

Neřekl bych nejnáročnější, ona je to vždy součinnost více faktorů najednou.  Z těch náročnějších disciplín bych obligátně zmínil práci s lidmi – udržení jejich pohody, spokojenosti, motivace a jejich skloubení s firemními cíli. Zhruba po prvním roce mého působení jsme se rozhodli obměnit „flotilu“ a změnit způsob fungování. Ze subdodavatelských aut jsme přešli na vlastní vozový park – tedy auto i lidi jsou „naši“. To bylo pro našeho subdodavatele i nás velmi náročné období.

 


 

Přemysl Lukeš

Po studiu na První soukromé hotelové škole nastoupil Přemysl Lukeš na pozici obchodního zástupce ve společnosti Sanita.cz. Od roku 2010 působí ve společnosti Der Kurier, kde prošel několika pozicemi od disponenta až po nynější pozici výkonného ředitele. Již během zaměstnání ve firmě Der Kurier dokončil titul Ing., na Vysoké škole finanční a správní, obor Ekonomika a management / marketingová komunikace. Ve volném čase se věnuje partnerce a malému synovi. Rád jezdí na kole a procházky s rodinou.

 

LN

21.6.2018

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies