• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Dnešní personalistika vyžaduje odhodlanost

ilustrační foto

Nedostatek zaměstnanců a zejména kvalifikovaných zaměstnanců je v současné době jedním z nejdiskutovanějších témat nejen v logistice ale ve všech oborech. Tento problém trápí jak výrobní a logistické společnosti na straně jedné, tak i personální společnosti na straně druhé. Jejich pozice je nesnadná a hledání nových kandidátů vyžaduje stále důmyslnější postupy. Proto jsme se rozhodli nahlédnout do práce konzultantů z personální společnosti Randstad, kteří hledají odborníky právě z logistiky. Specializovaný tým v oboru supply chain pod vedením team leaderky Ivony Sněhotové, s konzultantkami Štěpánkou Pečenou a Nikolou Jakubcovou a v neposlední řadě Marií Kotálovou, sourcing konzultantkou, nás nechal nahlédnout pod pokličku své práce.  

Proč právě supply chain? Co vás do této oblasti přivedlo?

Štěpánka: Miluji logistiku, logistika je můj život (úsměv). Teď vážně. Dostala jsem se k tomuto pestrému segmentu až v Randstadu, kde jsme společně s Ivonou segment zakládaly. Z mé strany to nebyl cíl, ale spíše náhoda. Dnes bych neměnila. Logistika je velice pestrý a dynamický obor. A to i z pohledu náboru. Nikdy nevíte, jestli na pohovor přijede extrovert, který bude prodávat sám sebe nebo úplný introvert. My samotné máme možnost vzdělávat se jak v oblasti logistiky transportní, výrobní, tak i skladové. Každý den je jiný a to je to, co oceňuje většina logistů.

Ivona: Přesně tak, nikdy se nenudíme a stále jsme nucené na sobě pracovat. Mně osobně k logistice dostala také náhoda. Po třech letech práce v Košicích a stěhování do Prahy, jsme se s bývalým vedením domluvili na rozjezdu zcela nového segmentu. Ze začátku to nebylo lehké. Pochopit návaznosti, zmapovat trh ne jenom z pohledu tvrdých dat, ale také kontaktů a vytvořit si alespoň základní jméno na trhu...
 

Oddělení specializované na supply chain ale není běžnou součástí každé personální společnosti…

Nikola: Ano, je to tak, jak říkáte. Jedná se o velice specifický obor a většinou se setkáváme s tím, že u konkurence je jeden maximálně dva lidi, kteří řeší i případné pozice v logistice a nákupu, které pro ně ale nejsou primární.

Ivona: Randstad nám umožnil mít zcela volné ruce a jít takovým směrem, který dovolí trh a naše schopnosti. Dnes, musím říci, že tady sedí parta čtyř lidí, které tato práce skutečně baví. Nikolu skladnické a administrativní pozice, Štěpánku transportní a skladové role a mně osobně nákupní a výrobní pozice. Maruška denně objevuje nové cesty, jak se dostat ke správným kandidátům a společně tvoříme tým, který je na trhu raritní. Podle mých informací pouze další dvě personální společnosti mají oddělení logistiky. Pak jsou další, kde sedí jeden člověk, jak již zmínila Nikola.

 

Jak vidíte současnou situaci na trhu?

Ivona: Pokud se podíváme na trh jako takový, tak ten je na svém maximálním vzestupu, což vnímají nejen naši zákazníci, ale také kandidáti. Logistice se v ČR velice daří a to i díky skvělé poloze v Evropě jak geograficky, tak i politicko - ekonomicky.

Od klientů se k nám ale dostává zpětná vazba, že zejména v oblasti transportní  - spediční logistiky je situace stále složitá. Firmy stále čelí bojům s nízkými maržemi, které byly nastaveny v dobách krize v letech 2008 - 2010. Ale vnímáme pozitivní navyšující tendence.

Marie: Mojí úlohou je z 99 % práce s kandidátem. Jeho vytipování, vyhledání a správné oslovení. Tak, aby již od prvního okamžiku přemýšlel nad změnou zaměstnání. Musím říct, že v roce 2017 to nebyl zrovna snadný úkol. Na trhu je dostatečný počet kvalifikovaných kandidátů, kteří přemýšlí o změně, ale nejsou “viditelní”. To znamená, že nemají nikde své CV nebo profil. Když se mi povede je správně oslovit, mnohokrát se nám pak stane, že nám kandidát ve finále výběrového řízení řekne, že si jenom chtěl zmapovat trh.

Štěpánka: Ano, souhlasím. Často si kandidát nejen mapuje trh, ale hledá informace pro vyjednání vyššího platu u stávajícího zaměstnavatele. Bojujeme bohužel ale i s tím, že mnoho firem ještě pořád nereflektuje rychlost a přesycenost trhu. Stává se nám, že na zpětnou vazbu čekáme i dva až tři týdny a to už je kandidát dávno pryč. Proto všechny strany prosíme o větší rychlost.

 

S jakými dalšími problémy bojujete?

Ivona: Všeobecně v Randstadu, ne jenom v logistice, bojujeme s absolutním nedostatkem kandidátů na méně kvalifikované pozice. Řešíme přesně to samé, co naši klienti. Markantní je to zejména u spedičních společností, které mají nedostatek řidičů v podstatě nepřetržitě.

Dalším problémem, který nám znesnadňuje práci je, že mnoho firem nereflektuje všeobecný nárůst mezd. Nemůžete chtít od skladníka, aby pracoval za 80 Kč na hodinu a byl spokojen.

Štěpánka: Nebo od dispečera MKD, který tráví na telefonu téměř 24/7 aby bral 25 000 hrubého.

 

Čím se práce společnosti Randastad odlišuje od ostatních personálních společností?

Nikola: Neřekla bych přímo, odlišujeme. Dosud jsem nepracovala pro konkurenční firmu v oblasti logistiky. Ale kandidáti a klienti velice oceňují náš individuální přístup. Řešíme problémy firmy nejen tady a teď, ale také s výhledem do budoucna. Snažíme se být klientovi partnerem a spolu s ním vymyslet řešení šité na míru. Občas si na pomoc zavoláme kolegy, kteří dělají agenturní zaměstnáváni nebo kolegy s RISu (Randstad Inhouse Services), kteří se zabývají audity a procesy.

Štěpánka: V oblasti práce jak s klientem, tak i s kandidátem nám dobře funguje i mezi-segmentová spolupráce. Nebo spolupráce s kolegy z jiných měst. Pobočky máme po celé ČR a věnujeme se nejen logistice, ale i inženýringu, obchodním pozicím, marketingu, IT, financím a HR, či vícejazyčným pozicím. 

 

LN 12/2017

28.12.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.