• LogisticNEWS
    O čem se mluví

„Diverzifikace a zkracování dodavatelských řetězců je jedinečnou příležitostí pro Evropu“

Ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss Jan Kodada

Pokračující narušení globálních dopravních řetězců, růst cen energií a rychle rostoucí inflace společně s válečným konfliktem na Ukrajině je zcela bezprecedentní situací, se kterou se musí nejen současná logistika vypořádávat.  I přesto jsou firmy, které v tomto nelehkém období zůstávají stabilní a daří se jim nadále naplňovat svoji dlouhodobou strategii. Jednou z nich je Gebrüder Weiss, v čele marketingového a obchodního oddělení její české pobočky stojí Jan Kodada, profesionál, který se v oboru logistiky pohybuje již téměř dvacet tři let.

Společnost Gebrüder Weiss rostla v loňském roce ve všech obchodních divizích. Jak se vám daří dosahovat růstu v této nelehké době?

Společnosti Gebrüder Weiss se daří dobře, za první kvartál letošního roku rostl obrat v ČR o cca 5 %. Současnou situaci ovšem není s ohledem na globální ekonomický a politický vývoj posledních měsíců možné srovnávat s předchozími lety. Domnívám se, že pokračující narušení globálních dopravních řetězců, růst cen energií a rychle rostoucí inflace společně s válečným konfliktem na Ukrajině je zcela bezprecedentní situací. V souladu s naší dlouhodobou strategií pokračujeme v Gebrüder Weiss s posilováním naší pobočkové sítě, podnikáme kroky směrem k uhlíkové neutralitě a naplno se věnujeme implementacím inovací. Ty se týkají mimo jiné pokračující digitalizace a využívání dat. Loni jsme zprovoznili zákaznický portál myGW, částečně implementovali nový modul TMS nebo nový prediktivní nástroj Transmetrics. Ten nám umožňuje využít automatizovaných odhadů objemu zásilek s denním výhledem. V současnosti pokračujeme v implementaci nového modulu TMS na dalších pobočkách v ČR, což nám umožní vyšší optimalizaci distribuční sítě.

Jak vnímáte současnou českou logistiku v evropském kontextu?

Logistika v České republice je na vysoké úrovni. Domnívám se, že z logistického pohledu jsme bez debat integrální součástí západní ekonomiky i kulturního geografického okruhu. Logistiku podle mého názoru čeká v Evropě významné posílení jejího významu, ale i vnímání její nezastupitelné role řadou lidí mimo samotný obor. Aktuální situace je obrovskou příležitostí pro Evropu. Diverzifikace a zkracování dodavatelských řetězců, které se dají očekávat v důsledku pokračujícího narušení globálních dodavatelských řetězců, především z Asie, jsou pro Evropu s rychle se rozvíjejícími 5G sítěmi, projekty na využití internetu věcí nebo velkých dat, neočekávanou a obrovskou ekonomickou příležitostí. Myslím si, že tuto šanci bychom neměli promarnit.

Již přes rok jezdí ve švýcarském Altenrheinu vodíkový kamion Gebrüder Weiss. Jak se za tu dobu osvědčil a zvažuje se využití kamionů s vodíkovým pohonem také pro další trhy?

Hyundai XCIENT Fuell Cell využíváme více než rok ve švýcarském Altenrheinu. Používáme jej na denní bázi pro přepravu běžných nákladů v rámci distribuční logistiky. Máme tak srovnání ze všech ročních období. Mohu potvrdit, že za všech podmínek se hydrotruck jednoznačně osvědčil. Dokonce i na úsecích s prudkým stoupáním si elektromotor, který čerpá energii z palivového článku, zachovává plný výkon. Provozem „Hydrogen-trucku“ navíc ročně ušetříme přibližně 80 tun emisí CO2.

Rozšíření na další trhy plánujeme v závislosti na dostupné infrastruktuře. Například v ČR má první čerpací stanice na H2 vzniknout letos v létě. Věřím, že další budou brzy následovat a jejich síť se co nejvíce rozroste.

Před několika měsíci jste přišli se zero emissions. Můžete nám tento program přiblížit, a jaká je na něj odezva od vašich zákazníků?

Odezva ze strany našich klientů je velmi dobrá, většině společností, které jsou našimi klienty, záleží na tom, abychom planetu předali našim potomkům v dobrém stavu. My sami jsme si před časem stanovili vlastní cíl, být do roku 2030 uhlíkově neutrální společností, a tuto strategii postupnými kroky naplňujeme. Gebrüder Weiss aktuálně provozuje všechny alternativní pohony nákladních automobilů, vodíkový, elektrický i pohony plynové. Širší rozvoj využívání alternativních pohonů však prozatím není tak rychlý, jak bychom si přáli, ať už z důvodu jejich vývoje, nebo návazné infrastruktury. Proto jsme v Gebrüder Weiss hledali způsob, jak nabídnout určité řešení našim zákazníkům již nyní.  Vzhledem k tomu, že pro Zemi není rozhodující, kde přesně jsou skleníkové plyny vypouštěny nebo snižovány, je právě kompenzace emisí CO2 prostřednictvím certifikovaných projektů na ochranu klimatu v různých částech planety okamžitě dostupným řešením.

Jaké další kroky k dosažení klimatické neutrality všech svých poboček do roku 2030, ke které jste se zavázali, máte v plánu?

Jde především o budování a využití fotovoltaických elektráren, zmiňované alternativní pohony, ale také pokročilé optimalizační nástroje jako TMS (Transport Management System), nebo Cargometer. Přesná data o rozměrech a hmotnosti zásilek nám umožňují především efektivnější využití skladových i přepravních kapacit. Zároveň máme jistotu, že na silnice neposíláme nedostatečně vytížené vozy. Respektive posíláme jich pouze nezbytné minimum. V důsledku tedy využívání Cargometeru stojí mimo jiné za snižováním dopadů naší činnosti na životní prostředí. Podobné efekty očekáváme od nástroje predikce objemů přeprav, kterým je již zmíněný Transmetrics.

Společnost Gebrüder Weiss je velmi aktivní v charitativní oblasti. Realizujete mnoho projektů na pomoc potřebným. I vy sám se v této oblasti hodně angažujete …

Pomoc potřebným považuje naše společnost za naprosto samozřejmou a je součástí naší firemní kultury, naší DNA. Pomáhat je normální a vůbec nemusí jít o peníze. Jsem velkým propagátorem myšlenky, že firmy mohou pomáhat vedle financí také tím, co umí nejlépe. V našem případě je to doprava a logistika. Není to ovšem jen o mé osobě, moji kolegové to vidí stejně, zapojují se a přicházejí s návrhy, kde všude se můžeme zapojit. Nejen v tomto ohledu jsme opravdu skvělý tým.

Náš firemní slogan říká, že GW znamená pohyb. Nejen ve smyslu pohybu zboží, ale i ve smyslu posunu myšlení lidí, společnosti. A proto se snažíme jít příkladem. Skvělé na této činnosti je, že se setkáváte se silnými a hodně emotivními příběhy lidí. Pomoc konkrétním lidem nám přináší nefalšovanou, nepopsatelnou radost. Jsou to příběhy, které posilují chuť pomáhat víc a víc. Vidíte, že to, co děláte, dává smysl.

K vašim koníčkům patří box. To není příliš rozšířený sport mezi rekreačními sportovci. Jak jste se k němu dostal?

Sport miluji a věnuji mu každou volnou chvilku. Vyznávám totiž starý osvědčený princip kalokagathia, tedy ideál harmonie těla a duše. Věnuji se řadě sportů, běhám, lyžuji, plavu, bruslím, mám rád tenis, basketbal, rugby, turistiku v horách, posilovnu, od jara do podzimu streetworkout a mezi moje vášně patří opravdu i box. Většina lidí si myslí, že je to hrubý až primitivní sport, box je ale ve skutečnosti o respektu, férovosti, disciplíně a je skvělý na fyzičku. K boxu mě přivedl před 5 roky kamarád. Člověk, který aktuálně dodělává doktorát, je mistr světa v Taekwondu, Kickboxu, brazilském jiu-jitsu a je mi v přístupu ke sportu i životu významnou inspirací.  

 

Zdroj: Redakce

14.6.2022

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies