• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Digitální obchod s paletami

Ilustrační foto | Pixabay

Setrvale rostoucí poptávka firem po dřevěných paletách je v poslední době doprovázena pokračujícím růstem cen dřeva. I proto vznikají nové digitální platformy, které proces pořízení či periodických obměn palet zjednodušují a nabízejí možnost lepší orientace v cenových nabídkách jednotlivých dodavatelů. Jednou z takových platforem je i německý Packlogx. Ta se stala oblíbeným nástrojem nákupčích mnoha firem, pro něž jsou palety nepostradatelným artiklem.

 

Start-up Packlogx byl spuštěn v roce 2020 a slouží jako digitální platforma pro nákup palet. Spoluzakladatel a ředitel společnosti Packlogx Dennis Maschmeyer vysvětluje pozadí vzniku: „Zjistili jsme, že nákup palet často probíhá manuálně.“ Sám pochází z logistického sektoru a zažil, jak nákupčí písemně kontaktovali jednotlivé výrobce a prodejce. To je zdlouhavý postup, zejména proto, že trh s paletami je velký a nepřehledný. V celé Evropě se nachází více než 800 výrobců palet. Maschmeyer říká: „Existuje nespočet výrobců a prodejců na straně jedné, ale na druhé straně současně také velmi mnoho společností, které palety pro svou každodenní práci potřebují. Tato konstelace se ideálně hodí k vytvoření platformy.“ V současnosti registruje Packlogx téměř dvě stovky výrobců palet a okolo sta společností, jež platformu využívají k zadávání zakázek.

Jak se dnes objednávají palety

Platforma Packlogx funguje na základě prohlížeče podobným způsobem jako platformy pro jiné kategorie produktů. Registrace k platformě je pro nákupčí i výrobce zdarma. U výrobců se ověřuje jejich DIČ a licence EPAL, UIC, CP nebo jiné licence pro dovoz dřeva.  

Nákupčí mohou prostřednictvím platformy vypsat výběrové řízení. U poptávky se jedná o jednorázovou objednávku a výběrová řízení jsou určena pro opakované zakázky. „Zveřejněním poptávky nebo výběrového řízení nákupčí na platformě osloví přibližně 200 partnerů“, vysvětluje Maschmeyer. Tím ušetří čas a úsilí. Výrobci mohou předložit nabídky a nákupčí mají možnost je porovnávat. Nabídky jsou anonymizované a nákupčí se dozvědí pouze to, ze které země výrobce pochází, jakou má výrobní kapacitu, počet zaměstnanců a hodnocení na platformě. Smluvním partnerem je společnost Packlogx. „Znamená to, že jsme zodpovědní také za kvalitu palet“, vysvětluje Maschmeyer. „Staráme se o reklamace, ručíme za termíny dodání a zajišťujeme zákaznický servis přímo v naší společnosti.“

Standardizace jednání

Maschmeyer odhaduje, že na jedno výběrové řízení v průměru připadá tři až deset nabídek výrobců. K tomu dodává: „Záleží na tom, jaké palety jsou potřeba. U europalet, což je nejčastěji používaný nosič nákladu v Evropě, uživatel většinou obdrží více nabídek než u palet ve speciálním formátu.“ Nákupčí poté mohou porovnat nabídky a rozhodnout se pro jednoho z dodavatelů. Vždy platí ceny „na místo určení“, znamená to tedy, že dodávka palet je zahrnuta v ceně. 

Ilustrace

„Snažíme se o standardizaci a zjednodušení nákupního procesu“, říká Maschmeyer. Pomocí platformy je možné dodavateli zaslat protinabídku. Pokud nákupčí přesto pociťují potřebu dalšího jednání, mohou ho uskutečnit pomocí tlačítka pro vyjednávání. Potvrzení zakázky a faktury platforma vystavuje ve formátu PDF. „Na přání zákazníka je možné platformu propojit s interními ERP systémy, jako je například SAP“, říká Maschmeyer. Zavedení rozhraní je pro zákazníky zdarma. 

A co potenciál možných úspor?

Od prosince loňského roku cena dřeva prudce vzrostla. Je to způsobeno mimo jiné také značnou poptávkou v Asii a Severní Americe, kde se opět naplno rozběhla výroba. Maschmeyer zdůrazňuje, že zákazníci mohou díky používání platformy ušetřit přibližně pět až šest procent. Kromě úspory u jednotkových cen platforma snižuje také procesní náklady na objednávky. Maschmeyer kupujícím v dobách vysokých cen nedoporučuje uzavírat dlouhodobé smlouvy, ale spíše plánovat krátkodobě. Pokud cena palet opět klesne, mohou nákupčí ušetřit. „Pomocí naší platformy se naši nákupčí přibližují trhu a mohou lépe využívat cenové výkyvy“, říká. Kromě toho se Packlogx snaží o vytvoření cenové prognózy do budoucna. To by kupujícím mělo pomoci najít optimální načasování pro zadání objednávky.

Nabídka společnosti Packlogx se zaměřuje na dřevěné palety, ale najdete v ní také plastové palety, například H1 a H2. Sortiment dřevěných palet zahrnuje normované produkty, jako jsou europalety nebo chemické palety specifikace CP1 až CP9. V nabídce jsou také jednorázové palety ve velikostech od 40 cm do 10 metrů. „Zákazník si zde může palety individuálně konfigurovat“, vysvětluje Maschmeyer. Prostřednictvím platformy se prodávají také použité palety. Jejich stav je zařazen do kategorií podle kritérií kvality EPAL. „Od zákazníka vykoupíme použité palety a znovu je uvedeme do oběhového hospodářství“, vypráví Maschmeyer.

Standardizované palety, jako například europalety, se na rozdíl od jednorázových palet považují za směnitelné. Maschmeyer ale ze zkušenosti ví, že směna, neboli „pooling“, není tak jednoduchá. „Pooling nepatří k hlavní oblasti našeho podnikání. Považujeme se za platformu pro zadávání zakázek, která se zabývá nákupem a prodejem“, uvádí Maschmeyer. Existuje pro to několik důvodů. Mnoho společností používá výhradně nové palety a směna za použité palety pro ně nedává smysl. Proto často zahrnují cenu palety do nabídkové ceny. V případě exportních transakcí je vracení palet často příliš nákladné. Výměna palet navíc vyžaduje hodně manuální administrativy.    

Jak to bude pokračovat

Maschmeyer vysvětluje, jaké plány má mladá společnost do budoucna: „Naše produktové portfolio se v následujících měsících ještě rozroste.“ Přibydou další plastové palety a obalový materiál, například řezivo a přepravní bedny. Maschmeyer se svým týmem také uvažuje o pronájmu vlastních skladovacích prostor, aby mohli realizovat dodávky just-in-time. Packlogx je mladá společnost, která začala podnikat na začátku koronavirové krize. I přesto už si platforma získala mnoho zákazníků, což představuje pozitivní příslib do budoucna.   

 

Packlogx v kostce

 

Název: Packlogx GmbH
Sídlo společnosti: Bottrop, Deutschland
Oblast podnikání: digitální platforma pro nosiče nákladu
Založení společnosti: 2020
Partneři: 200 výrobců z celé Evropy
Zákazníci: 100 nákupních společností

 

Zdroj: Packlogx

23.6.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies