"Digitalizace železnice se stále zrychluje. Díky úzké spolupráci mezi federální vládou, DB a průmyslem jsme schopni rozšířené a modernizované stavědlo Finnentrop uvést do provozu během pouhých 18 měsíců. Společně vytváříme novou železniční síť pro Německo, s vyšší kapacitou a větší spolehlivostí. Tímto způsobem budeme moci nabídnout našim zákazníkům ekologičtější vlaky a aktivně chránit životní prostředí," uvedl Jens Bergmann, člen představenstva pro plánování infrastruktury a projekty společnosti DB Netz AG.
"Díky digitální technologii zabezpečovacího zařízení snižujeme četnost přerušení služeb a vytváříme základ pro automatizaci železnice a větší mobilitu na kolejích. Prospěch z toho mají cestující, nákladní dopravci a životní prostředí," říká Andre Rodenbeck, generální ředitel pro železniční infrastrukturu ve společnosti Siemens Mobility. "Finnentrop dokazuje, že jsme společně s Deutsche Bahn připraveni a schopni rychle a úspěšně digitalizovat německou železniční síť."
Tři stavědla v Nachrodtu, Plettenbergu a Altenhundemu, stará 30 až 50 let, byla nahrazena moderními technologiemi. Tři nově instalované moduly v Alteně, Plettenbergu a Altenhundemu jsou napojeny na centrální stavědlo ve Finnentropu, které nyní centrálně řídí celou trasu.
Siemens Mobility GmbH, jako generální dodavatel, společně s LEONHARD WEISS GmbH & Co.KG zmodernizovaly řídicí technologie a návěstidla pro DB v rekordně krátkém čase. Celkem bylo použito 385 kilometrů kabelů na zhruba 45 kilometrech trati mezi Letmathem a Kreuztalem, modernizováno bylo 235 návěstidel a 73 přestavníků. Kromě toho byly obnoveny nebo vyměněny čtyři železniční přejezdy a jedenáct jich bylo přizpůsobeno nové technologii.
Doplňující informace:
V rámci takzvaného zrychleného programu (Fast-Track programu) federální vláda vyčlenila 500 milionů eur na zavádění moderních zabezpečovacích technologií z programu ekonomických stimulů, který byl zahájen v rámci boje proti následkům pandemie korony. Ve velmi krátké době budou stávající zabezpečovací a přejezdové technologie modernizovány digitálními zabezpečovacími prvky v celkem sedmi projektech. V úzké spolupráci s železničním průmyslem se zdokonalují procesy a zavádějí standardy, které výrazně urychlí realizaci projektů.
Projekt „Digitale Schiene Deutschland“ vytváří pracovní místa v průmyslu a podporuje středně velké společnosti se sídlem v Německu. Digitalizace přispívá k transformaci dopravy v zemi a přispívá k ochraně klimatu. Dnešní uživatelé železnice již cestují z velké části bezemisně. Digitalizace přináší revoluci do udržitelné železniční dopravy tím, že zajišťuje kratší cestovní doby, kratší čekací doby a přesnější informace pro zákazníky.
Siemens Mobility je jednou z předních světových společností v oblasti digitalizace železniční infrastruktury a provozuje v německém Braunschweigu největší světový závod na výrobu automatizačních technologií pro železnici. Společnost dokončila významné průkopnické projekty s digitálními stavědly v Annaberg-Buchholz a Warnemünde. Do roku 2034 společnost Siemens Mobility zdigitalizuje celou norskou železniční síť s přibližně 4 200 kilometry tratí a 375 stanicemi.
Zdroj: Siemens Mobility