• LogisticNEWS
    O čem se mluví

DB Schenker zajišťuje středoevropskou distribuci lithiových článků pro elektromobily

DB Schenker - bateriové články

Lithiové baterie jsou hlavním hnacím mechanismem v právě probíhající elektrifikaci evropských silnic. Přední světový producent těchto článků z Jižní Koreje při jejich distribuci do evropských automobilek spolupracuje s českou pobočkou logistické firmy DB Schenker, která má na starosti jejich proclení, uskladnění a následnou distribuci do automobilek v sousedních zemích.

Scénáře budoucího vývoje předpovídají, že do roku 2030 bude na silnicích po celém světě více než 130 milionů elektromobilů. To s sebou nevyhnutelně přinese velkou poptávku po bateriích nebo jejich článcích, které už dnes díky zvláštním požadavkům na uskladnění a přepravu představují jednu z výzev dodavatelských řetězců. Terminály logistické společnosti DB Schenker od loňského jara umožňují uskladnění a logistiku lithium-iontových článků do továren na elektromobily ve střední Evropě.

„Jen za loňský rok naše sklady v Ústí nad Labem, Pardubicích a Mnichově Hradišti odbavily cca 50 tisíc palet lithiových článků pro přední evropské automobilky v celkové hodnotě přes 500 miliard korun,“ říká Pavel Gorčica, ředitel provozu přeprav ve společnosti DB Schenker.

Baterie nebo jejich články podléhají přísným požadavkům na přepravu a uskladnění dle evropského standardu ADR. DB Schenker tento typ zboží v souladu s ekologickými standardy vždy skladuje odděleně od ostatního, potenciálně hořlavého, zboží v suchých a dobře větraných prostorách. Lithium-iontové články jsou při přepravě nabité na maximálně 30 % jejich kapacity. Jsou uloženy na platech v hliníkových přepravních obalech na plastových vratných paletách a na silnicích cestují výhradně v kamionech s řízenou teplotou. Články se pak instalují do bateriových boxů a ty následně pohánějí například elektrické vozy automobilek Jaguar Land Rover, Kia, Volkswagen, Hyundai nebo Daimler.

Role DB Schenker v tomto procesu je zcela zásadní - příjem článků dopravených z továren v Jižní Koreji, Číně, nebo Maďarsku a jejich následná distribuce v zabezpečeném režimu do středoevropských provozů na výrobu elektromobilů, jako je například závod Daimler v německé Kamenci nebo bateriová továrna Mercedes-Benz poblíž polské Vratislavi v obci Jawor. Přes české sklady se následně odesílají znovupoužitelné přepravní obaly námořní cestou zpět do Jižní Koreje a Číny.

Velkou výzvou je z provozního hlediska rozlišovat mezi celními a necelními zásilkami. „Pro logistickou společnost je administrativně náročnější rozlišovat mezi necelními zásilkami z Maďarska a těmi, které obdržíme na lodích z Asie. Mělo to ale pro klienta ohromnou provozní výhodu během zablokování Suezského průplavu, kdy továrna v Komáromu mohla automobilky dál zásobovat a ty nemusely výrobu přerušit,“ dodává Martin Bodlák, manažer logistického centra DB Schenker v Mnichovo Hradišti.

Specializaci na skladování a přepravu lithiových baterií DB Schenker rozvíjí již dva roky. Logistika baterií vyžaduje extrémně složité procesy, jelikož autobaterie jsou klasifikovány jako nebezpečné zboží vyžadující zvláštní režim přeprav a skladování.

 

Zdroj: Ogilvy

9.6.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies