• LogisticNEWS
    O čem se mluví

DACHSER šlápl do pedálů a zaváží nákladními elektrokoly

ilustrační foto

Mezinárodní logistický provider DACHSER využívá pro doručování zásilek v centrech měst elektrická kola. V několika německých městech zaváží zboží svým zákazníkům pomocí upravených elektrických nákladních bicyklů. Naposledy spustil tento ekologický projekt v Karlsruhe a Kolíně nad Rýnem.

Nákladní elektrokola se vydávají na svoji cestu do centra města v typických DACHSER barvách – modré a žluté a kromě komunikací pro motorová vozidla smějí využívat i cyklostezky a některé pěší zóny. DACHSER tak reaguje na aktuální výzvy, které ztěžují doručování do samého srdce metropolí vozidly na konvenční pohon – ať už se jedná o opatření na ochranu životního prostředí, především kvality městského ovzduší, stále častější dopravní kolapsy či pro vozidla uzavřené zóny v centrech měst.

Každé ráno zaváží kamiony z poboček DACHSERU umístěných na okraji velkých měst do mikrohubů poblíž center měst zboží určené pro distribuci v daný den. Odtud je potom rozváženo nákladními elektrokoly. Každé takové DACHSER kolo disponuje ložnou plochou o velikosti jedné europalety s výškou 1,4 metru a uveze až 250 kilogramů. Tento alternativní způsob doručování na tzv. poslední míli je odpovědí DACHSERU na trend směřující k menším zásilkám s častější frekvencí doručování, který vzniká v důsledku ztenčujících se skladovacích kapacit v centrech měst. Kromě toho se taková nákladní kola mohou vyhnout dopravním zácpám a dostanou se i na místa, kam je motorovým vozidlům vjezd zakázán.

Například pobočka DACHSER Kolín zahájila doručování nákladními elektrokoly do centra Kolína na začátku ledna. Restrikce pro vjezd do nízkoemisní zóny města zde vstoupí v platnost už prvního dubna. „Od našich zákazníků máme k tomuto projektu velmi dobrou zpětnou vazbu,“ říká Alexander Haak, General Manager pobočky DACHSER Kolín. „Pro bezemisní zavážení do zóny, kde se nachází mikrohub, budeme používat nákladní vozy na elektropohon a v dlouhodobém horizontu bychom chtěli flotilu nákladních kol ještě rozšířit. Samozřejmě že není možné využít elektrokolo pro každou zásilku, ale v kombinaci s dalšími vozy to vidíme jako výborné a především ekologické řešení,“ objasňuje Alexander Haak.

Do pedálů elektrokol v DACHSER barvách se od konce minulého roku šlape také v Karlsruhe. To je v současné době jediné velké město ve spolkové zemi Badensko-Württembersko, které nepřekračuje limity znečištění a zatím neuvažuje o zákazu vjezdu vozidel s dieselovým motorem. Přesto zavedla pobočka DACHSER Karlsruhe dodávky pomocí nákladních elektrokol. „To proto, abychom pomohli zlepšit kvalitu vzduchu, zejména v centru města,“ vysvětluje Bernd Grossmann, General Manager pobočky DACHSER Karlsruhe, a dodává, „tento způsob přepravy představuje inovativní a především ekologický způsob doručování.“

DACHSER používá elektrokola i v dalších německých městech jako Freiburg, Tübingen a Stuttgart. Plán pro další období zahrnuje rozšíření flotily o další kola, která jsou v současné době ještě ve vývoji a která by byla schopna pojmout větší zásilky nebo dokonce až dvě europalety.

Využití nákladních elektrických kol je součástí korporátního projektu City Distribution, který disponuje souborem různých opatření a řešení (tzv. toolbox) pro inovativní a udržitelný způsob doručování. Na základě požadavků může kterákoliv DACHSER pobočka sáhnout po jakémkoliv vyzkoušeném opatření z tohoto toolboxu a vytvořit pro svoji doručovací oblast řešení přímo na míru.Zdroj:  Industrion Boutique

13.3.2019

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies