• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Colliers předpovídá silné oživení poptávky po flexibilním evropském pracovním prostoru po zpomalení v důsledku pandemie

ilustrační foto

Průzkum společnosti Colliers International zjistil, že většina nových flexibilních pracovních prostor byla vytvořena na trzích s nízkou saturací během 1. pololetí 2020

Podle nejnovější zprávy o flexibilním pracovním prostoru Flex Forward od globálního realitního poradce Colliers International zaznamenaly evropské trhy s nízkou úrovní stávajícího flexibilního pracovního prostoru největší nárůst nových flexibilních operací v první polovině roku 2020.

 

Zpráva Flex Forward, která byla dnes zveřejněna, ukazuje, jak trhy jako Hamburk, Vídeň, Moskva a Petrohrad zaznamenaly během první poloviny roku 2020 relativně silné úrovně využití pracovního prostoru, což představuje až 30 procent celkového využití kanceláří. Přestože došlo k výraznému zrušení závazků, otevřelo se 162 000 metrů čtverečních nového flexibilního pracovního prostoru, což v průměru v regionu dostalo flexibilní podíl moderních kancelářských prostor na necelá dvě procenta. I když se objem rozšiřování flexibilních kanceláří zpomalil, v první polovině roku 2020 došlo k 1,6% rozšíření.

 

Za posledních pět let se nabídka flexibilního pracovního prostoru v regionu zrychlila trojnásobně. Ačkoli jsou WeWork a IWG významnými hráči na trhu, jejich dominance nyní čelí výzvě rostoucého počtu provozovatelů na vícero trzích, s vícery místy a také provozovatelů-vlastníků. Na 42 trzích, jež zkoumáme v této zprávě, poskytuje pracovní prostor více než 1300 operátorů na více než 3300 místech.

 

Istvan Toth, zástupce ředitele a datový analytik pro průzkum trhu v regionu EMEA ve společnosti Colliers, uvedl: „Během tohoto období jsme zaznamenali dva klíčové trendy, které ukazují schopnost odvětví reagovat na významné změny okolností. Za prvé, operátoři, kteří jsou schopni poskytovat svým klientům soukromé pracovní prostředí, realizovali transakce v pořádku, zatímco ti, kteří poskytují čistě společný co-workingový prostor, měli problém ujistit své nájemce o bezpečnosti pracovního prostoru z hlediska ochrany před koronavirem.

"Zadruhé jsme zaznamenali posun poptávky po flexibilním prostoru z centra města do vnitřních a vnějších městských lokalit, což ukazuje na raná stadia decentralizace, protože města čelí hustotě a narušení možností dojíždění."

Údaje o využití kancelářských prostor za 1. pololetí 2020 ukázaly nárůst poptávky po flexibilním pracovním prostoru v centrech měst na 52 procent ve srovnání s pouhými 38 procenty v letech 2018-2019. Podobně vzrostla poptávka po předměstských oblastech na 16 procent ve srovnání s 12 procenty v předchozích letech.

 

Kevin Turpin, regionální ředitel průzkumu trhu pro sřední a východní Evropu uvedl: „Moderní flexibilní kancelářský trh v Praze se v posledních několika letech postupně rozvíjel, přičemž tradiční servisované kanceláře jsou tady na trhu mnohem déle. Celkově je na trhu přibližně 77 000 metrů čtverečních flexibilního prostoru, což odpovídá 2,1% z celkového množství. Dalších 12 000 m 2 prostoru přibyde v příštích 6 měsících. Většina z tohoto prostoru je v poměrně centrálních lokalitách a očekáváme, že to v blízké budoucnosti tak i zůstane. Hlavním důvodem je, že pražský systém veřejné dopravy je docela efektivní a město není tak velké jako některé města v západní Evropě. V současné době existují přísná pravidla pro nošení roušek ve veřejné dopravě a zdá se, že to většina lidí respektuje. Podle nejnovější zprávy společnosti Google o mobilitě v pražské veřejné dopravě (tranzitní uzly) se využití v porovnání s lednem a únorem tohoto roku snížilo o přibližně 20%. Výsledkem je, že někteří dojíždějící do Prahy dávají přednost svým osobním automobilům, což způsobuje další dopravní problémy.“

 

Petr Žalský, ředitel oddělení kanceláří pro Českou republiku, řekl: „“Flexibilní pracovní prostor a práce na dálku mnoho větších společností zvažuje jako doplnění své hlavní (tzv. core) kanceláře. Další využití je oblíbené pro menší společnosti, ať již ve fázi růstu, nebo prostě jen pro rychlé a pohodlné řešení. Podrobnější informace o trhu v zemích EMEA a cenné informace pro nájemce i pronajímatele najdete v Colliers správě Flex Forward Report.”

 

Zpráva Flex Forward také zkoumala různé možnosti pro nájemce a pronajímatele, kteří chtějí využívat flexibilní pracovní prostor v rámci svých portfolií, a vytýčila různé dostupné možnosti.

 

Zprávu si můžete stáhnout na stránce Colliers International tady.

15.10.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies