• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Co čeká HR v roce 2022: Tvrdý boj o zaměstnance a nábor part-timerů

ilustrační foto

Zatímco loni se firmy vyrovnávaly s chodem firmy během covidu, letos se stane prioritou nábor a schopnost si udržet stávající zaměstnance. Firmy budou i v roce 2022 bojovat o lidi, s obyčejným inzerátem už si totiž nevystačí. Zaměstnavatelé budou muset investovat do HR marketingu a nabízet flexibilní práci. Očekává se také rozmach částečných úvazku, například pro maminky na mateřské dovolené. Čtyři hlavní předpokládané trendy pro rok 2022 komentuje expert na firemní kulturu a CEO Welcome to the Jungle Honza Klusoň.

HR marketing bude prioritou

„Zaměstnavatelé jsou od loňského roku optimistější, letos nábor nových lidí nabere na obrátkách. Nízká nezaměstnanost a široká nabídka pracovních pozic na trhu ale vede k tomu, že nabírat nové zaměstnance už nejde tak snadno a rychle jako dřív. Kandidáti chtějí více a jsou v pozici, kdy si mohou vybírat. Firmám v roce 2022 nezbyde než více investovat do employer brandingu. A klasický inzerát s popisem práce už nestačí. Je potřeba využít multimediálního obsahu, který kandidátům poodhalí i firemní identitu a atmosféru v týmu,“ říká CEO platformy Welcome to the Jungle Honza Klusoň.

 

Interní mobilita jako součást post-covidové doby

Covidová situace donutila společnosti rychle přijmout řešení i nástroje umožňující práci na dálku a chod firmy v krizi. Právě tehdy mnoho firem začalo s interní mobilitou, tedy interním přesunem zaměstnanců, aby se vyhnuli propouštění. „Když byla během pandemie nějaká pozice nadbytečná, zaměstnavatelé místo propuštění nabídli v rámci firmy zaměstnancům jinou pozici, kterou měli neobsazenou,“ vysvětluje  Honza Klusoň. Postupně se ukázalo, že interní mobilita má mnohem širší potenciál. „Interní mobilita ve firmě umožnila optimalizovat pracovní sílu a kapacity a firmy s její podporou budou pokračovat. Nabízí také možnost okamžité reakce na aktuální potřeby manažerů, kteří mají v týmech přebytečné kapacity, či naopak shání lidi na neobsazené pozice. Schopnost rychlé reakce je zásadní, aby firmy dokázaly pružně reagovat na krizi,“ říká Klusoň. Možnost interní mobility také zvyšuje pravděpodobnost, že si firma udrží lidi, což potvrzují i data z průzkumu LinkedIn's Workplace Learning Report 2021. Podle něj zůstávají zaměstnanci ve společnostech s vysokou interní mobilitou dvakrát déle (téměř 5,5 let) než ve  společnostech s nízkou mobilitou (2,9 let).

 

Firmám bude záležet na psychické pohodě zaměstnanců

Stále více firem kvůli pomoci zaměstnancům během tíživých chvil pandemie začalo nabízet benefit konzultací s psychoterapeutem. Podle Honzy Klusoně důraz na psychickou pohodu a spokojenost zaměstnanců přetrvá i v letošním roce:  „Mnoho firem si uvědomilo, že základem úspěšné firmy je spokojený zaměstnanec. A pandemie nás přesvědčila o tom, že spokojenost není  jen o dostatku peněz či náplni práce, ale také o duševní pohodě. Můžeme proto očekávat, že stále více firem bude nabízet psychoterapii či konzultace s koučem jako součást benefitů.”

 

Vyžadovat částečný úvazek už nebude problém

Pandemická situace a nízká nezaměstnanost nahrála do karet zájemcům o částečný úvazek. Díky přesun do online prostředí, kdy odpadla nutnost docházky do kanceláří, nebude v kurzu jen digitální nomádství, ale i flexibilita práce. Zvýší se zájem o maminky, studenty a již zaměstnané pracovníky s volnou kapacitou. „Firmám chybí lidé a tak již nebude výjimkou nabírat zaměstnance na částečné úvazky, kteří už třeba pracují v jiných firmách, nebo jsou zrovna na mateřské dovolené,“ vysvětluje Honza Klusoň. „Práce se tak i díky tomu stane flexibilnější a hlavně dostupnější pro maminky na mateřské dovolené nebo pro studenty vysokých škol,“ dodává Klusoň.

 

O Welcome to the Jungle

Welcome to the Jungle je platforma pro život v práci. Nabízí širokou škálu kvalitního obsahu (článků, videí, podcastů, časopisů či událostí), jejichž cílem je inspirovat k profesnímu růstu.

Firmám Welcome to the Jungle pomáhá najít ty správné kandidáty skrze employer branding. Propracované profily firem umožňují kandidátům nahlédnout přímo do firemní kultury. Na webu Welcome to the Jungle naleznete na 3 000 profilů různých firem obsahujících videa, fotografie a rozhovory, které slouží jako zdroj cenných informací pro potenciální uchazeče o pracovní místa.

 

Zdroj: Topic PR

5.1.2022

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies