„Oblast se otevřela dobrovolníkům, kteří se s dobrými úmysly vrhají do oprav a odklízení trosek. To je zcela jiná praxe než po povodních, kdy se oblast hermeticky uzavře a lidé jsou do ní vpouštěni až po pečlivé kontrole statiky. Ze zkušenosti víme, a nynější výsledky to již potvrzují, že k řadě zbytečných úrazů dochází právě ve fázi sanace následků neštěstí,“ konstatuje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT, který je sám odborníkem na statiku staveb.
Komora apeluje na všechny zainteresované složky i majitele soukromých domů, aby nepodcenili nebezpečí plynoucí z důvodu urychlení záchranných, odklízecích nebo demoličních prací. Mohlo by být přijato nesprávné rozhodnutí o stavu budovy. Před zahájením oprav by měl stavbu vždy prohlédnout statik a případně doporučit postup prací a způsob zajištění stavby, aby nedocházelo k následným zraněním a úrazům. „Po prvotním posouzení armádními statiky mělo nastat podrobné a koordinované statické posouzení každého domu v postižené oblasti,“ říká prof. Alois Materna, první místopředseda ČKAIT a kontaktní osoba pro Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje.
ČKAIT i na základě zkušeností z povodní doporučila jako optimální vytvářet a koordinovat skupinky o dvou nebo lépe třech lidech, autorizovaných staticích. Ve vypjatých situacích, jako je i ta na Hodonínsku a Břeclavsku, je podobná organizace důležitá: tlak na posuzující osobu je po psychické stránce často enormní, velmi proto pomáhá možnost týmové práce. Podobné skupiny obvykle, a zcela kvalifikovaně, dokážou posoudit 10 až 15 objektů denně.
Už od pátku je vedení Komory v kontaktu se složkami Integrovaného záchranného systému i Jihomoravským krajem. Do pomoci je zapojena oblastní pobočka ČKAIT v Brně, která byla dle platných smluv podepsaných právě po zkušenostech s povodněmi připravena do postižených míst autorizované statiky v řádu několika málo hodin. To se ale nestalo: podle některých zasahujících velitelů nebyla a není přítomnost inženýrů – statiků potřebná.
„To je však v příkrém rozporu s tím, co slyšíme od měst a obcí nebo příslušných stavebních úřadů, které byly měly vydávat demoliční výměry. Činit tak ale chtějí na základě řádné pasportizace a protokolů, které mají naši členové samozřejmě k dispozici. A zcela přesně ví, jak mají postupovat. Proto budeme nadále komunikovat především se zástupci samosprávy,“ doplňuje předseda Špalek.
ČKAIT vysoce oceňuje všechny složky IZS, včetně hasičů. Díky jejich rychlosti a obětavosti nebyly škody na životech, zdraví a majetku ještě větší. Zároveň však vedení Komory apeluje na lepší koordinaci dalších kroků týkajících se stavu poškozených budov – těch veřejných i soukromých. Zvláště v době, kdy se mezi troskami objektů pohybují stovky nebo tisíce dobrovolníků a dalších osob.
Zdroj: Community