• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Český trh komerčních nemovitostí se připravuje na nástup elektromobility

Český trh komerčních nemovitostí se připravuje na nástup elektromobility
  • V České republice jsou v současné době necelé dvě stovky veřejných nabíjecích stanic pro téměř 4 000 registrovaných elektromobilů a plug-in vozů.
  • Podle údajů energetických společností by se měl do konce roku 2020 zvýšit počet veřejných nabíjecích stanic na celkem 1.300.   
  • Na elektromobilitu se připravují také developeři, kteří v rámci svých nových kancelářských, maloobchodních a industriálních nemovitostí budují dobíjecí stanice.
  • Asset manažeři realitních portfolií nechávají v rámci stávajících budov rozšiřovat parking
  • o nástěnné nabíjecí body (tzv. wall-boxy).    
  • Zajímavosti:

Podle údajů společnosti ČEZ byla v loňském roce v Praze nejvytíženější nabíjecí stanice před kancelářskou budovou Corso Court v Karlíně, v letošním roce dosud (v Q1 – Q3 2019) vítězí nabíjecí stanice před kancelářskou budovou Visionary.  

V září 2019 byla u Berouna při dálnici D5 otevřena vysokorychlostní dobíjecí stanice Ionity s výkonem 350 kW, která elektromobil nabije za cca 30 minut.

Arcadis, mezinárodní společnost zaměřená na poradenství v oblasti stavebnictví, životního prostředí a udržitelného rozvoje, se věnuje také automobilovému průmyslu a rozvoji elektromobility.   

Elektromobilita kompletně mění automobilový průmysl, který vedle stávajících řad aut se spalovacími motory vyvíjí a vyrábí vozy s hybridním a čistě elektrickým pohonem. Ještě před rozšířením elektromobilů bude třeba vybudovat potřebnou infrastrukturu v podobě dostatečného počtu nabíjecích stanic (veřejných i soukromých),“ uvádí Martin Doležal, vedoucí automobilového oddělení poradenské společnosti Arcadis, a dodává: „Na rozvoji sítě dobíjecích stanic v České republice dnes – s podporou Ministerstva dopravy a strukturálních fondů EU – spolupracují výrobci elektrické energie ze standardních i obnovitelných zdrojů, poskytovatelé přenosové soustavy a výrobci automobilů. Na český trh už vstoupili také samostatní provozovatelé vysokorychlostních dobíjecích stanic (např. Ionity). Zájem o toto téma projevují mnozí developeři, kteří v současné době připravují své realitní projekty. Chtějí pro své nemovitosti zajistit dostatečnou energetickou kapacitu, aby mohli vyhovět budoucím nárokům svých klientů (firem i privátních osob). Na tento trend reagují i vlastníci/asset manažeři existujících komerčních realit (zejména administrativních, maloobchodních, hotelových a rekreačních center, kteří doplňují parking o nové nabíjecí stanice.“   

V roce 2017 přijala vláda České republiky plán s názvem Český automobilový průmysl 2025, který v rámci středního nárůstu elektromobility odhaduje 200 000 registrovaných elektromobilů do roku 2030 a pro ty bude potřeba cca 15 000 nabíjecích stanic.

Český realitní trh a rozvoj sítě dobíjecích stanic

Stávající čerpací stanice

Česká republika je s 4 000 čerpacích stanic zemí s nejhustší sítí těchto zařízení v Evropě. „Podle našeho názoru je – i s ohledem na délku stavebního řízení v ČR – nejefektivnější rozšířit stávající infrastrukturu čerpacích stanic o nabíjecí stanice pro elektromobily. Samozřejmě za předpokladu, že je na daném pozemku místo a je tam dostatečná kapacita elektrické sítě“ říká Martin Doležal a doplňuje: „zejména na hlavních dopravních tazích se bude jednat hlavně o vysokorychlostní dobíjecí stanice, aby lidé mohli co nejdříve pokračovat v jízdě. V současné době již existují tzv. superchargers, které elektromobil dobijí v řádu desítek minut.“    

mapa arcadis

Komerční nemovitosti  

Jiný typ dobíjecích stanic bude vhodný pro administrativní komplexy, velká nákupní centra nebo třeba hotely, kde strávíte několik hodin a kde budete moci svůj vůz dlouho nabíjet. Podle mého názoru se nabíjecí stanice stane jedním z významných faktorů, který rozhodne o tom, zda navštívíte právě tu či onu nemovitost. Zhruba 60 % obyvatel České republiky bydlí v bytě bez vlastní garáže a budou muset řešit nabíjení mimo domov, nejčastěji v práci, při nakupování nebo o víkendu před rekreačním zařízením,“ uvažuje Martin Doležal z Arcadisu.   

Zajímavosti:

Podle údajů společnosti ČEZ byla v loňském roce v Praze nejvytíženější nabíjecí stanice pro elektromobily před kancelářskou budovou Corso Court v Karlíně. Společnosti Skanska a Expedia, které zde sídlí, využívají pro firemní car sharing právě elektromobily. Více na https://bit.ly/386Rzv9  

V letošním roce zřejmě zvítězí nabíjecí stanice před kancelářskou budovou Visionary. Více na https://bit.ly/35PyjQS     

Rezidenční nemovitosti

O výstavbu dobíjecích stanic se zajímají také developeři rezidenčních nemovitostí. Tato zařízení budou využívána především přes noc, během níž si rezidenti dobijí svůj vůz na další cestu.

 

Zdroj: Arcadis CZ/SK

9.12.2019

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies