• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Certifikace BREEAM Excellent je zárukou udržitelnosti v parku P3 Lovosice

Ilustrační foto | P3

Certifikace udržitelnosti BREEAM developery zavazuje k dodržování náročných ekologických požadavků. Benefitují z něj nejen nájemci budov, ale v dlouhodobém měřítku jsou nižší emise, šetření zdrojů a bohatší a různorodější životní prostředí výhodné pro celou společnost. V průmyslovém parku P3 Lovosice proto vznikají budovy, které nájemcům nabídnou standard BREEAM Excellent.

Udržitelnost se stává důležitým aspektem v mnoha oborech podnikání. V segmentu průmyslových nemovitostí je pak obzvlášť důležité vytvářet udržitelná řešení i s ohledem na současný boom v oblasti e-commerce. Průmyslový developer P3 tento princip uplatňuje ve všech nově stavěných budovách a vzorově jej demonstruje v průmyslovém parku P3 Lovosice, kde byla jedna z budov úspěšně certifikována na mezinárodně uznávaný standard udržitelnosti BREEAM, a to dokonce v úrovni Excellent. „Lovosická hala pro společnost Van Eupen dosáhla aktuálně nejvyššího hodnocení BREEAM v rámci celého portfolia P3. Naše ambice jsou ale v tomto směru ještě vyšší a proto věříme, že ji brzy vystřídá další, ještě „zelenější“ budova,“ říká Tomáš Kubín, šéf výstavby P3 pro střední a východní Evropu.

 

Hala B2 v lovosickém průmyslovém parku, kterou bude využívat společnost Van Eupen pro reverzní logistiku a servis chytrých telefonů, tabletů a notebooků předních světových značek, je měřítkem moderního a udržitelného standardu průmyslových budov. Většina materiálu použitá na výstavbu plní standard Enviromental Product Declaration III, která garantuje, že během svého životního cyklu nebude mít negativní vliv na životní prostředí. Stavební materiály jsou navíc odolné vůči opotřebení přírodními činiteli, jako je sluneční záření nebo změny teplot a vlhkosti vzduchu. Klimatizační systém pak využívá chladivo, které má nižší potenciál přispívat ke skleníkovému efektu v atmosféře. Veškeré vnější osvětlení budovy zajišťují LED svítidla, která jsou pro omezení světelného smogu nastavena tak, aby efektivně osvětlovala manipulační plochy a nezářila do okolí.

 

„Kouzlo udržitelných řešení tkví v detailech, které často na první pohled nejsou vidět – od použitých materiálů s certifikací EPD přes zapuštěné retenční nádrže na dešťovou vodu až po takové maličkosti, jako jsou úsporné vodovodní baterie. Kolegům v polském Mszczonówě se výběrem vodovodních baterií s menším průtokem podařilo omezit spotřebu vody až o 55 %. I díky tomu park získal historicky nejvyšší certifikaci BREEAM na celém polském trhu,“ poukazuje na další úspěšný projekt Tomáš Kubín.

 

Udržitelná řešení se ale při výstavbě průmyslových parků nemusí omezovat jen na samotné budovy. Stejně důležité je i nejbližší okolí, které pomáhají v P3 „zazelenit“ zahradní architekti. Ti pro parky navrhují koncept zeleně, která přirozeně souzní s rázem okolní krajiny. Vhodně zvolené dřeviny a traviny pomáhají zvýšit biodiverzitu a nevyžadují ani umělé zavlažování. Stromy v okolí parků snižují prašnost a poskytují ochranu. Hustě osazená plocha navíc přirozeně chrání proti větru, omezuje vypařování vody a napomáhá tím jejímu zachování.

 

Zdroj: Ogilvy

29.6.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies