• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Čekají světový automobilový průmysl nepříjemné chvilky?

Analytici společnosti Euler Hermes, globálního lídra na pojištění pohledávek, sledují již řadu měsíců světový automobilový průmysl. Krátkodobé i dlouhodobé scénáře dalšího vývoje pravidelně signalizují zpomalení trhu. Za rok 2018 prodej osobních automobilů ve státech Evropské unie a zemích EFTA (Evropské sdružení volného obchodu) poklesl o 0,04 % na 15 624 486 prodaných vozů.

Největším trhem v oblasti nových vozů bylo jednoznačně Německo následované Velkou Británií, Francií, Itálií a Španělskem, přičemž nejrychleji rostoucím trhem v Evropě bylo Polsko a Španělsko. Od zavedení nových emisních homologačních testů (WLTP – Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure) v září 2018, byl evropský trh obecně zasažen neschopností některých výrobců automobilů vozy ve velmi krátkých lhůtách homologovat. Výsledkem byly prodejně velmi slabé poslední měsíce roku 2018.

Podle Marcely Schweinerové, vedoucí analytického oddělení společnosti Euler Hermes, k celkově složité situaci negativně přispívají další globální faktory jako např. eventuální dopady zavedení dovozních cel na import vozů do USA, ekonomický pokles čínské ekonomiky v roce 2018, který bude patrně pokračovat i v roce 2019, očekávaná recese nebo přinejmenším zpomalení růstu HDP na evropském trhu, nejasnosti ohledně brexitu apod.

I přes celkově dobrý rok 2018 očekává také Evropa v roce 2019 propad v prodejích automobilů, a to především vozů vybavených dieselovými motory. K poklesu bude navíc přispívat jak slabší poptávka na domácích trzích EU, tak rovněž slabší poptávka na globální úrovni. Dalším faktorem, který bude situaci negativně ovlivňovat, jsou narůstající platové požadavky zaměstnanců v zemích Evropské unie a nutnost zaměstnavatelů na tyto požadavky adekvátně reagovat. I nadále bude nutná vysoká úroveň investic v oblasti výzkumu a vývoje, které budou směřovat nejen do tradičních oblastí výroby automobilů, ale také do oblasti elektromobility.

Naši analytici očekávají propady nejen v oblasti samotné výroby automobilů, ale i v sektorech souvisejících, tedy u dodavatelů automobilového průmyslu na různých úrovních dodavatelského řetězce, velkoobchodu, retailu i obchodu s pohonnými hmotami. Největšímu riziku budou tradičně vystaveny malé a střední firmy,“ zdůrazňuje Marcela Schweinerová.

Dle názoru analytiků Euler Hermes bude negativním vývojem zasažen i český trh, který je významným hráčem na evropském automobilovém trhu. Z oficiálních statistik vyplývá zásadní význam automobilového průmyslu v české i evropské ekonomice – český automobilový průmysl představuje přibližně 24 % celkové české průmyslové produkce, 21,8 % veškerého českého exportu a zaměstnává přibližně 150 tisíc osob. Zároveň je přibližně 85 % celkové automobilové produkce vyváženo na trhy Evropské unie. Česká republika tak zaujímá vedoucí pozici mezi výrobci osobních automobilů v regionu CEE.

Na první oficiální informace signalizující pokles na českém trhu průzkumy poukázaly již v období od října 2018 do ledna 2019, kdy došlo k poklesu počtu nových registrací vozů nejenom mezi výrobci, ale také prodejci. Analytici situaci řádně monitorují a svá očekávání dle získávaných informací průběžně upravují, nicméně Marcela Schweinerová podotýká, že řadu negativních signálů, které z automobilového průmyslu přicházejí, je třeba sledovat se zvýšenou pozorností.

 

Zdroj: TALK

22.4.2019

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies