• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Budějovický Budvar: Gastronomii čekají velké výzvy

Ing. Pavel Pánek

Dramatický pokles poptávky zejména po sudovém pivu – bez jakéhokoliv předchozího náznaku nebo varování – způsobil logicky všem výrobcům naprosto zásadní provozní komplikace; Do jaké míry se velkému pivovaru, jakým je Budějovický Budvar daří nahrazovat pokles poptávky po sudovém pivu jejím růstem po pivu baleném říká ing. Pavel Pánek, ředitel logistiky tohoto tradičního jihočeského výrobce piva:

„Prodej v restauracích je téměř nulový, naproti tomu objem prodávaného piva v láhvích a plechovkách roste ve srovnání se stejným obdobím loňského roku téměř o dvacet procent“.  Zvyklosti spojené se spotřebou piva se však ve srovnání s domácím trhem poměrně výrazně liší na jednotlivých trzích v zahraničí. Specifika těchto trhů pak do značné míry determinují i formy a celkový rozsah dopadu současné situace na pivovar. „Náš export tvoří zhruba sedmdesát procent objemu prodeje. Největší ztráty registrujeme na trzích s větším podílem dodávek sudového piva jako například Rakousko, naproti tomu nám výjimečně dobře funguje Německo, zde registrujeme růst o celých dvacet procent. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dále, čekají nás klíčové měsíce pro prodej piva“, upřesňuje Pavel Pánek.

Teď je z pohledu velkého pivovaru stále ještě brzy na hodnocení dopadu vládních omezení na celkovou letošní spotřebu piva. Ta hlavní sezóna, kterou představují letní měsíce, nás teprve čeká. Jak bude vypadat postupné uvolňování restriktivních opatření a budou mít lidé chuť se bezprostředně po návratu ke stavu blízkému normálu opět vydat do svých oblíbených hospod a restaurací? Celý segment gastronomie se podle slov Pavla Pánka nepochybně v důsledku této krize změní, ale jak bude konkrétně vypadat a jakým dalším výzvám bude čelit nelze dnes zatím s jistotou odhadnout. Každopádně bude patřit k těm nejvíce zasaženým.

„Toto období je především o vysoké míře flexibility a zároveň nižší efektivity. Nejkritičtější byl začátek, kdy jsme se museli vypořádat s řadou zásadních provozních komplikací, například jsme dočasně zrušili systém časových oken na nakládce, situace byla příliš živelná. Jedním z prvních zásadních opatření bylo například zrušení samonakládky kamionů. Díky přesunu interních zdrojů a nasazení našich zaměstnanců se nám podařilo nakládky zajistit i v takto komplikované situaci“, uzavírá Pavel Pánek.  Věřme, že tradiční český pivovar se značkou Budějovický Budvar stojí na pevných nohou a koronavirová krize se stane jen jednou z mnoha epizod v jeho bohaté historii.

Miroslav Rumler

7.5.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies