• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Bernard: Tak trochu jiný pivovar

Ilustrační foto | Bernard

Když svět blázní, Bernard hledá nové cesty. Novodobí majitelé pivovaru Bernard šli vždy tak trochu vlastní cestou. A nejinak je tomu i v této nelehké době, která z velké části zasáhla segment HOREKA. Ten představuje pro pivovar jeden z největších odběratelských trhů. Ale protože v pivovaru Bernard vždy dělali věci po svém, i tentokrát našli cestu, jak toto nelehké období zvládnout. Nakonec nemuseli propustit žádné zaměstnance, započaté investice se podařilo dotáhnout do zdárného konce a nezastavily se ani investice do modernějších technologií v pivovaru. Na trh uvedli několik pro pivovar trochu netypických novinek. A za jednu z nich - Pivní pálenku Bernard – dokonce získali i vysoká ocenění v zahraničí v mezinárodních soutěžích. Na to, jak zvládají poslední dva roky v Rodinném pivovaru Bernard a.s. a co tyto dva roky přinesly, nám odpověděl Radek Tulis.

Segment HOREKA patří k těm nejvíce postiženým již téměř dva roky trvající krizí. Tam, kde jiní našli cestu v online obchodování, je pivovar navíc téměř bez šance. Jakou strategii jste v boji o obhájení místa značky Bernard na trhu zvolili vy?

Prvním krokem po zavedení restriktivních opatření, která měla a mají nebývale tvrdý dopad do gastro oboru, bylo vytvoření několika variant krizových scénářů. Ty napověděly, co se s námi bude za různých okolností dít. Následovala různá opatření, zejména zastavení nákupů například dopravních prostředků nebo sudů, zpomalení investic apod.

On-line obchodování pochopitelně nemůže plnohodnotně nahradit prodeje, které zastavily restrikce v segmentu HOREKA. Nicméně jsme se i na online segment v této době zaměřili. Rozšířili jsme spolupráci s Rohlik.cz a Kosik.cz a zahájili úspěšnou spolupráci s Alzou.cz.

Hledali jsme cestu, jak podpořit prodej sudového piva z okének a pro domácí čepování. Na webu pivovaru jsme například měli mapu otevřených okének s naším pivem nebo míst, kde lze koupit naše sudové pivo, obchodníci podporovali hospodské dodávkami odnosných lahví, případně kelímků atp.

Managementu pivovaru se situaci podařilo zvládnout velmi dobře, pomohly i vysoké prodeje piva v letních měsících. Pivovar nemusel propustit žádné zaměstnance, započaté investice se dotáhly do konce a nezastavily se investice do modernějších technologií v pivovaru apod.

 

Výroba piva je složitý a navíc poměrně dlouhodobý proces, který vyžaduje přesné plánování. Jak se vám daří odhadovat reálnou poptávku po vašem zboží v době, kterou charakterizuje extrémní nejistota vývoje situace a plánovat je potřeba skutečně téměř ze dne na den …?

Odhadování výše poptávky jsme se skutečně v této době učili tak trochu od začátku. Tvrdé omezení prodeje v průběhu zimního období a naopak velmi silná letní sezóna se staly novými charakteristikami této doby. Máme za sebou již téměř dva roky v tomto novém režimu a získali jsme tak s novou situací i cenné zkušenosti.

 

Kolísání v poptávce po finálním produktu, kterým je ve vašem případě pivo, způsobuje problémy i jednotlivým subdodavatelům. Jak se vám daří udržovat dlouhodobé obchodní vazby s vašimi dodavateli, jejichž kvalita a spolehlivost jsou zásadní pro výslednou kvalitu vaší vlastní produkce?

Rodinný pivovar Bernard usiluje o nejvyšší možnou kvalitu piva. Tu ovlivňuje velké množství okolností, z nejdůležitějších podmínek jsou kvalitní základní suroviny. Pivovar má vlastní zdroj kvalitní vody, která je ideální pro vaření piva. Přímo v pivovaru si propagujeme (pomnožujeme) i vlastní pivovarské kvasnice. A v Rajhradě u Brna máme sladovnu, která připravuje slad humnovým způsobem. Takto připravený slad je pro české pivo nejvhodnější.

Tím, že základní zdroje kontrolujeme sami, nedostáváme se do vážných problémů se subdodávkami. Máme dlouhodobé kvalitní vztahy s našimi dodavateli, závažnější výpadky ve výrobě piva jsme nezaznamenali.

Nicméně se objevují jiné problémy s termíny dodání např. obalových materiálů, výrobků z papíru nebo ze skla. Například dodání zdánlivě obyčejných věcí jako jsou podtácky, se protahuje o měsíce.

 

Výroba piva je nejen složitá, ale také z podstaty energeticky náročná. Jak očekáváte, že drastické zdražování energií ovlivní obor pivovarnictví?

V uplynulém roce se nám podařilo dokončit dva projekty, které snižují spotřebu energií v pivovaru a ve sladovně. Ale ani tyto nové úspory nepokryjí navýšení cen energií, nemluvě o vstupních investicích do úsporných technologií. Stejně jako v mnoha oborech i v tom našem bude dříve nebo později nutné upravit prodejní ceny. Jaká bude ochota zákazníků obecně vydávat větší částky nejen za pivo v situaci, kdy se zvyšují v podstatě všechny ceny, se teprve uvidí.

 

Aby firmy zvládly nelehké období, kterým již dva roky procházíme, kdy dochází k výrazným výkyvům, které lze jen těžko předvídat, musely hledat nová řešení a nové cesty optimalizace. Co se u vás v tomto ohledu za poslední dobu změnilo?

Na trh jsme uvedli velmi úspěšnou Pivní pálenku Bernard, která se nejen dobře prodává, ale získala i vysoká ocenění v zahraničí v mezinárodních soutěžích. Na trh jsme uvedli také čokoládu Bernard, mléčnou a tmavou, obě s přísadou sladu, v té světlé je i špetka chmele.

S velkým ohlasem se setkal náš spot „Svět se zbláznil, držme se“, který pro nás natočil Jiří Mádl. Chtěli jsme do světa poslat pozitivní vzkaz v neveselé době. Soudě podle skutečně stovek a stovek krásných reakcí se to povedlo.

Zároveň jsme v roce 2021 získali nejvyšší počet ocenění pro naše piva z degustačních soutěží. Bylo jich bezmála pět desítek a patří k nim i nejvyšší ocenění v prestižním mezinárodním porovnání.

 

Určitým způsobem jak snížit náklady je outsourcing. Nakolik je ve vaší společnosti využíván a vidíte v něm i způsob řešení v době krize či výkyvů poptávky?

Samozřejmě část činností zajišťujeme outsourcingem, ale nejde o tak významné položky, že bychom zde našli zásadní úspory. I zde máme procesy nastavené a v průběhu času vyladěné, že by případné zásahy mohly mít spíše negativní dopady.

 

MR

10.2.2022

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies