• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Bernard: Pivo dobré, majitel bojovník

Stanislav Bernard

Pivovarnictví, které je tradičním odvětvím českého průmyslu, patří mezi obory nejvíce zasažené pandemií koronaviru a s ní souvisejícími vládními opatřeními. Na to, jak se aktuální situace odráží na fungování Rodinného pivovaru BERNARD a.s. jsme se zeptali přímo spolumajitele a předsedy představenstva pana Stanislava Bernarda.

 

 

Nakolik zasáhla současná koronavirová padnemie a s ní související opatření, zejména uzavření restaurací, váš pivovar?

Rodinného pivovaru Bernard se opatření dotkla výrazně, více než konkurence. V České republice se prodává víc piva v láhvích, my prodáváme většinu produkce v sudech. Uzavření restaurací a hostinců srazilo prodeje sudového piva ze dne na den takřka k nule, vstup do této situace byl tedy docela těžký.

Postupně se začaly prodávat menší dvaceti a třicetilitrové sudy, podpořili jsme také prodej pětilitrových party soudků na e-shopu, podpořili jsme materiálně i poradenstvím hostince a restaurace, které zavedly prodej z výdejního okénka. Prodeje se tedy po několika týdnech zlepšily, ale loňských objemů samozřejmě nedosahují. Ztráty počítáme v desítkách milionů korun.

 

Jaké budou následky z dlouhodobého hlediska? Museli jste nebo budete muset udělat ve vašem výrobním závodě nějaká zásadní opatření např. snižování počtu zaměstnanců/změna výroby atp.?

Podařilo se nám postavit tým skvělých lidí, neradi bychom o ně přišli. Pokud to půjde, propouštět nebudeme.

Zvolnit nebo úplně zastavit jsme museli v investicích. Budujeme například návštěvnické centrum. S dodavatelem jsme se dohodli na posunutí konce stavebních prací z letošního podzimu na jaro 2021. Pozastavili jsme stavbu rozhledny na pivovarském komíně, nenakupujeme zatím také například nová vozidla, snížili jsme nákupy sudů…

Museli jsme také zrušit konání tradičního Bernard Festu. Festival sice většinou dotujeme, ale mnohem raději bychom, kdyby takhle dlouholetá a oblíbená akce normálně proběhla. Budeme se těšit na ročník 2021.

 

Od 11. května mají být otevřeny restaurace s výdejními okénky a zahrádkami. Co to pro vás představuje?

Není nutné, aby teď lidé na zahrádkách dohnali, co během omezení vypít nemohli. Doufáme především v postupný návrat k životní pohodě, neomezenému pohybu, svobodě, chození do zaměstnání, odpočinku atp. Budeme rádi, že když si zase budou moci dát v klidu pivo, dobré jídlo nebo zmrzlinu.

Pro pivovar to bude znamenat, doufejme, obnovení pravidelné výroby a návrat k normálnímu životu.

 

Jaká je podpora ze strany státu pro pivovary? Je tato podpora dostatečná? Jak by případně podle vás podpora od státu měla vypadat?

Nejsem zastáncem natahování ruky směrem ke státu, zejména pokud jde o žádosti jednotlivých odvětví, kdy jde o to, kdo si vykřičí více. Jsem pro přehledný, systematický a spravedlivý přístup státu ke všem tak, aby přinesl pomoc nebo alespoň úlevu. Zároveň by ta pomoc neměla zadlužit stát natolik, aby to splácela ještě naše vnoučata.

 

LogisticNEWS

7.5.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies