• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Balíkobot reaguje na potřeby klientů

Martin Šauer

S rozvojem e-commerce vznikají nejrůznější potřeby firem, jak nejlépe a nejefektivněji vyhovět náročným požadavkům klientů. To dává prostor dalším společnostem pro vývoj nových systémů. Jedním z takových systémů je služba Balíkobot.cz, která pomáhá firmám s rychlejší expedicí zásilek, šetří čas a tím i peníze. Jak vlastně Balíkobot vznikl a jak tato služba funguje, jsme se zeptali jednatele společnosti Balíkobot.cz Martina Šauera,  který byl u jeho založení.

Jaká byla vaše cesta k Balíkobotu?

Po letech zkušeností z různých segmentů obchodu a vlastního podnikání jsem se dostal na pozici obchodního zástupce do Srovnáme, s.r.o., kde se mi nadstandardně dařilo a i díky tomu jsem dostal nabídku rozjet projekt Balíkobot. Postupně jsem se vypracoval přes manažera až na jednatele firmy Balikobot.cz. Na Balíkobotu se mi nejvíce líbí to, že služba dává klientům smysl, reálně jim ušetří čas a tím i peníze.

A jaké zkušenosti z předchozích firem jsou vám nyní nejvíce přínosné?

Mezi nejdůležitější zkušenosti patří nejenom obchodní činnost, ale hlavně strategické řízení celé firmy včetně zaměstnanců. Pokud se podívám zpět, hodně zkušeností v tomto směru mi dalo vedení vlastního autoservisu.

Jak vlastně systém Balíkobot vznikl a jak funguje?

Nápad založit Balíkobot vznikl na základě zpětné vazby od klientů porovnávače cen Srovname.cz. Mnoho majitelů e-shopů se ve skladech trápilo a řešilo otázku automatizace expedice. Na základě těchto podnětů a hlubší analýzy trhu se začala postupně programovat služba Balíkobot.

Na začátku v letech 2014 – 2015 pomohl Balíkobotu již zmiňovaný porovnávač cen Srovname.cz. Oba projekty navzájem sdílely své zkušenosti a v některých případech i zaměstnance. Postupem času měl Balíkobot svůj vlastní tým a v září 2017 se od Srovnáme oddělil v podobě založení samostatné firmy.

Nejdříve se mezi klienty Balíkobotu objevovaly hlavně firmy e-shopového typu. První klienti byli napojení napřímo, následovali klienti z integrovaných partnerských e-shop systémů (platforem), ve kterých byly připraveny moduly pro přímé napojení na Balíkobot a přepravce bez nutnosti vlastního programování.

Postupně měli o službu zájem větší a větší klienti a to nejen z řad e-shopů, ale i výrobních a distribučních firem či velkoobchodů. Balíkobot tak společně s partnery začal připravovat propojení jak z účetních ERP systémů (HELIOS Orange, ABRA, SAP, Pohoda, ESO9 a další), tak z úrovně WMS systémů a čteček čárových kódů (Gatema, Lokia atd.). Dnes již lze Balíkobot využívat ve vlastních řešeních, na e-shopových systémech (Shoptet, Eshop-Rychle, Webareal, Fastcentrik a mnoho dalších), i právě již zmiňovaných systémech ERP společně s WMS.

Balíkobot momentálně přináší přímé napojení na 20 dopravních společností a podporuje u nich více než 150 odlišných služeb. S většinou podporovaných dopravců lze expedovat z ČR i SR a to do celé EU, s některými dokonce i do celého světa. Navíc Balíkobot jako první na trhu začal svým klientům nabízet přímé API napojení na Českou poštu.

Mezi nejzajímavější funkce Balíkobotu patří tisk štítků, validace a track status. Klientovi se díky nim výrazně zvyšuje doručitelnost, zkracuje čas, který expedicí tráví, a přidává možnost zásilku na cestě lépe sledovat. Služba zároveň zachovává klientovi jeho původní smlouvy a tudíž i ceny u dopravců.

Jak dlouho jste na trhu a jak se vám daří?

Jsme na trhu již pátým rokem, kdy aktuálně pomáháme více jak 1 100 různorodým firmám s expedicí. Každý měsíc přes Balíkobot projde více než milion zásilek ve formě palet, balíků i listovních zásilek. Daří se nám skvěle. Pokud by měli čtenáři zájem vidět nás osobně, tak pravidelně navštěvujeme logistické a e-commerce konference (např. SpeedCHAIN, Reshoper a další), kde se s nimi rádi setkáme.

Jaký plánujete další rozvoj a jaké jsou možnosti na další vylepšení vašich služeb?

Tento rok máme v plánu rozšiřovat napojení na další přepravní společnosti, jako tomu bylo v předchozích letech. V tomto měsíci zpřístupníme klientům API napojení na přepravce TNT a UPS. V první polovině roku bude dostupné i napojení na DHL Parcel SK a Slovak Parcel Service. Z toho je vidět, že se zaměřujeme aktivně i na slovenský trh, kde se budeme v tomto roce snažit o získání více partnerů a klientů.

Jak vidíte rozvoj e-commerce do budoucna?

Mezi nejvýznamnějšími trendy v e-commerce vidím zvýšení tlaku na rychlost dodání zásilky. S tím samozřejmě souvisí rychlost odeslání ze strany expedienta a zvýšený tlak na rychlejší doručení ze strany přepravní společnosti.

V minulém roce jsme si všímali toho, že ryze offline firmy (obchodní řetězce, výrobní firmy,..) zakládají e-shopy. A naopak online firmy zakládají kamenné pobočky.

Díky zvýšenému tlaku na rychlost doručení a efektivitu expedice se v poslední době klade velký důraz na automatizaci a robotizaci. Při tom se nebavíme pouze o robotech tak, jak je známe, ale i o službách a softwarech. Mně osobně přijde zajímavé sledovat vývoj průmyslu 4.0.

Kde spatřujete největší přínosy Průmyslu 4.0 a jak vidíte jeho uvedení do praxe v provozu firem v České republice?

Průmysl 4.0 je v poslední době hodně diskutovanou věcí na konferencích a u našich klientů. Velké firmy v Česku se na tyto změny připravují už dnes, menší firmy si většinou myslí, že se jich to příliš netýká. Takže uvádění do praxe bude velice postupné. I když by automatizace a robotizace mohla firmám vyřešit hlavní problém, a to s nedostatkem pracovních sil. Je potřeba mít na paměti, že investice do automatizace tohoto typu mají návratnost převážně v rámci let.

Hlavním důvodem, proč mě automatizace procesů baví, je plánování na několik kroků dopředu, které mám jako amatérský šachista v oblibě. I ve firmě se snažíme všechny opakované činnosti automatizovat a předcházet tak chybám za pomoci validací. Kolegové už si ze mě střílí, že bych nejraději zautomatizoval celou kancelář.


Martin Šauer

Po vysoké škole získal první pracovní zkušenosti v obchodní činnosti. Postupně prošel několika firmami, přes vlastní autoservis, až se dostal do Srovnáme, s.r.o. Tam dostal příležitost nastartovat samostaný projekt Balikobot.cz. Z pozice manažera se vypracoval až na pozici jednatele.

 

LN

18.4.2019

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies