• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Automobilové továrny znovu ožívají

Z důvodu koronavirové pandemie byla v minulých týdnech velká většina automobilových výrobců po celém světě nucena zastavit nebo omezit výrobu. V České republice a na Slovensku to způsobilo dominový efekt s dopadem na 90 % firem působících v automobilovém průmyslu. Některé z nich obnovily výrobu již před pár týdny, některé ještě vyčkávají. Velká většina firem opět spustila výrobu začátkem tohoto týdne. Znovuobnovení výroby je pozitivním signálem pro ekonomiku a celkovou náladu ve společnosti. Návrat k normálnímu stavu je však ještě velmi daleko. Tato cesta se neobejde bez přísných hygienických a bezpečnostních opatření na ochranu zdraví zaměstnanců a zejména se neobejde bez přijetí rychlých a robustních opatření ze strany vlády na podporu výroby a prodeje.

 

Společnost ŠKODA AUTO obnovuje výrobu ve svých závodech v České republice


Ilustrační foto - ŠKODA AUTO27. dubna 2020 ráno v 6.00 hodin byla ve všech třech výrobních závodech společnosti ŠKODA AUTO v České republice opět zahájena výroba. Po dohodě s Odbory KOVO byla v závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí obnovena výroba vozů a komponentů. Zdraví zaměstnanců chrání rozsáhlá hygienická a bezpečnostní opatření.


VÍCE >>


 

Automobilka TPCA prodloužila odstávku, výroba se spustí 4. května


Foto: TPCAAutomobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) prodloužila odstávku výroby kvůli pandemii koronaviru. Výrobní linky by se měly v Kolíně rozjet v pondělí 4. května podle informace tiskového mluvčího TPCA Tomáše Paroubka ze dne 14. 4. 2020 pro ČTK. Původně byl návrat zaměstnanců plánován na pátek 17. dubna.

Výroba v kolínské automobilce se zastavila 18. března před půlnocí. S odstávkou kvůli koronaviru se spojila také plánovaná technologická odstávka. Zaměstnanci automobilky budou po dobu odstávky výroby kompenzováni kombinací 85 procent platu a přesunutím směn na dobu po odstávce.
V TPCA pracuje v současnosti zhruba 2500 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku.

Zdroj: ČTK | Foto: TPCA

 

Automobilka Hyundai v Nošovicích po odstávce obnovila výrobu


Foto: Hyundai Motor CzechAutomobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku 14. 4.2020 po třítýdenní odstávce zapříčiněné pandemií nového typu koronaviru jako první velký podnik v Česku obnovila výrobu. ČTK to řekl její mluvčí Pavel Barvík. Zpočátku se v továrně i kvůli hladkému náběhu výroby bude místo obvyklých tří pracovat jen na dvě směny. Obnova výroby se v kraji týká až 12.000 lidí - 3300 zaměstnanců má Hyundai a 8700 její přímí dodavatelé.

"Začínáme pozvolna, to znamená ranní a odpolední směnou. To nám umožňuje větší flexibilitu, co se týká logistiky a veškerých procesů. V případě, že by někdo chyběl, můžeme doplnit zaměstnance z nočních směn," řekl Barvík. Zaměstnanci, na které v daném týdnu vyjde noční směna, zůstanou doma a dostanou náhradu mzdy ve výši 70 procent průměrného výdělku.

V souvislosti s aktuální situací firma přijala opatření pro zajištění bezpečnosti zaměstnanců. Několikrát denně se bude dezinfikovat areál závodu, k desinfekci se bude využívat i čas noční směny. "Omezujeme setkávání zaměstnanců. Jako příklad mohu uvést speciální režim v kantýnách, kde lidé budou chodit postupně a zároveň budou mít takové miniboxy, ve kterých budou odděleni od ostatních," řekl mluvčí.

Samotný rozjezd výroby podle něj pro podnik není výjimečný, protože ho každý rok dělá standardně dvakrát - po letní celozávodní dovolené a po Vánocích. Kromě speciálních bezpečnostních opatření je ale tentokrát specifické, že se automobilka částečně předzásobuje díly, což jinak nedělá. V dodavatelském řetězci v automobilovém průmyslu se totiž většinou nevyrábí na sklad, ale "just in time", tedy plynule v určeném čase podle požadavků zákazníka. "Kvůli režimu jistoty, především vzhledem k opatřením na hranicích, jsme se předzásobili," řekl Barvík.

Výroba v Nošovicích byla přerušena v sobotu 21. března. Na automobilku jsou navázány desítky dodavatelů po Evropě a další z Jižní Koreje, nyní tyto firmy taktéž obnovují výrobu. "Tito dodavatelé jsou s námi sladěni a fungují v režimu stejně jako my. Jen v Moravskoslezském kraji se to týká 12.000 zaměstnanců, z nichž 3300 pracuje pro nás, 8700 pro přímé dodavatele," řekl Barvík.

Rozjezd výroby potvrdil manažer společnosti Hyundai Mobis Ivan Leixner. Největší dodavatel automobilky Hyundai kompletuje ve svém závodě v Nošovicích přední masky nebo přístrojové desky a v Mošnově na Novojičínsku vyrábí světlomety. "Musíme jet ve stejném režimu jako Hyundai. Zaměstnanců máme dost, jenom naši polští pracovníci zatím museli zůstat doma," řekl Leixner. V Mošnově pracuje 120 a v Nošovicích 60 Poláků. "Tím, že jedeme na dvě směny, se to dá vykrýt," řekl manažer.

Zdroj: ČTK | Foto: Hyundai Motor Czech

 

Volkswagen obnovil výrobu ve Wolfsburgu


Foto: VolkswagenVýrobní závod značky Volkswagen osobní vozy ve Wolfsburgu vyrábí od pondělní ranní směny 27. 4. 2020 zahájené v 6:30 h znovu automobily. Nejprve byla obnovena výroba modelu Golf v jednosměnném provozu se sníženou kapacitou a delší dobou výrobního taktu. Dnes se tak do výroby vrátilo 8000 zaměstnanců. Ve středu bude zahájena také výroba modelů Volkswagen Tiguan a Touran a SEAT Tarraco. V příštím týdnu se bude výroba zvyšovat zaváděním dalších směn. Současně s tím obnovilo výrobu pro hlavní závod značky Volkswagen také 2600 dodavatelů, z velké části z Německa. Opatření pro ochranu zaměstnanců byla výrazně rozšířena.

„Postupné obnovení výroby je pro zaměstnance, prodejce, dodavatele a ekonomiku celkově významným signálem. S ohledem na zvládnutí krize je to však jen prvním krokem. Ekonomika potřebuje další impulzy, aby poptávka v Německu a celé Evropě znovu vzrostla, a tím se mohla pozvolna zvyšovat také výroba,“ řekl Ralf Brandstätter, provozní ředitel značky Volkswagen osobní vozy.

Ministerský předseda spolkové země Dolní Sasko Stephan Weil k tomu uvedl: „Mám velkou radost, že Volkswagen postupně obnovuje výrobu. Příkladně přitom staví na první místo ochranu zdraví zaměstnanců. Podniková rada a představenstvo společně připravily jedinečný koncept. Ve středu budu s ministerskými předsedy spolkových zemí Bavorsko a Bádensko-Württembersko, v nichž je významně zastoupen automobilový průmysl, jednat o možnostech podpory pro rychlé zvýšení poptávky. Pokud se nám podaří vytvořit spotřebitelskou pobídku, která by současně zohledňovala také ekologické aspekty, pak by to bylo dobré pro zaměstnanost, ekonomiku i klima.“

Bernd Osterloh, předseda ústřední a koncernové podnikové rady, zdůraznil: „Pro podnikovou radu je při obnově výroby na prvním místě zdraví kolegyň a kolegů. Proto jsme uzavřeli dohodu ústřední podnikové rady se 100 ochrannými opatřeními, jimiž Volkswagen stanovuje měřítka v německém průmyslu. Nyní je důležité, aby provozní vedoucí před obnovením pracovních činností komplexně informovali všechny zaměstnance o předepsaných ochranných opatřeních. Všechny kolegyně a všichni kolegové musejí vědět, jak nejlépe ochrání sami sebe a ostatní. I v tomto ohledu je zřejmé, že jsme ve společnosti Volkswagen k sobě vzájemně ohleduplní.“

Do konce prvního týdne výroby vznikne ve Wolfsburgu 1400 vozidel. V příštím týdnu vzroste produkce na více než 6000 vozidel ve vícesměnném provozu. To představuje cca 40 procent výroby před vypuknutím koronavirové pandemie. Přibližně 70 procent prodejců nových automobilů již otevřelo, takže mohou nově vyráběná vozidla předávat zákazníkům. Wolfsburg je po Cvikově druhým německým závodem značky Volkswagen pro výrobu automobilů, který obnovil výrobu po jejím přerušení v polovině března. Na začátku minulého týdne byla znovu spuštěna výroba v Bratislavě na Slovensku. Obnovení výroby přitom probíhá v závislosti na aktuální dostupnosti dílů, vládních nařízení v Německu a Evropě, vývoji poptávky a celkových podmínek daných vývojem koronavirové pandemie.

Andreas Tostmann, člen představenstva značky Volkswagen, odpovědný za logistiku a výrobu, zdůraznil: „Pracovní týmy se vracejí na maximálně bezpečná pracoviště. Za tím účelem připravila společnost a podniková rada stobodový plán.“ V něm jsou uvedena pravidla, která požadují mimo jiné důsledné dodržování dostatečných odstupů a hygieny. Zaměstnanci jsou nabádáni, aby si doma každé ráno měřili tělesnou teplotu a prošli zdravotní kontrolní seznam, než se vydají, pokud možno již v pracovním oblečení, na cestu do práce. Vedení cest a chodeb ve výrobním závodě je upraveno tak, aby se zabránilo setkávání, pro chůzi a rozhovory je na podlaze umístěno mnoho značek usnadňujících dodržování rozestupů. Tam, kde nemůže být dodržena minimální vzdálenost 1,5 metru, platí povinné nošení ochranných roušek. Na mnoha místech se používají přenosné přepážky z akrylátového skla. Zaměstnanci si díly a materiál již nepodávají, ale odkládají je do kontejnerů. Týmy mají vyhrazen čas navíc na čištění svých nástrojů. Intervaly čištění toalet s umývárnou a společných místností pro pracovníky jsou kratší. Jen ve výrobním závodě je instalováno několik stovek nových umyvadel pro očistu rukou. Společnost přeměnila konferenční místnosti na kancelářská pracoviště, rozšířila klouzavou pracovní dobu v kancelářích, a pokud je to možné, umožňuje příslušným zaměstnancům vykonávat svou práci i nadále z domova. Jen v závodě Wolfsburg je vyvěšeno více než 8000 plakátů, aby byla zajištěna maximální informovanost. Každý zaměstnanec kromě toho obdržel rozsáhlou brožuru s přehledem preventivních opatření, která se mají dodržovat.

Zdroj: Volkswagen | Foto Volkswagen

 

Volkswagen Užitkové vozy začal 27. dubna postupně obnovovat výrobu

 

Foto: VolkswagenVýrobní závody značky Volkswagen Užitkové vozy v německém Hannoveru a polských městech Poznaň a Vřesno obnovily v pondělí 27. dubna, po pětitýdenním přerušení produkce, postupně výrobu v režimu se sníženou kapacitou. Průběh obnovy výroby se bude přizpůsobovat aktuální dostupnosti dílů, vládním nařízením v Německu a Evropě a vývoji poptávky na trzích. Nezávisle na tom bude dodržování přísných opatření na ochranu zdraví zaměstnanců vždy nejvyšší prioritou.


VÍCE >>

 

 

 

30.4.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies