• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Amazon: Vybalujte zboží v pohodě

ilustrační foto

Každý z nás to určitě zažil. Těšíte se z dárku, který právě dorazil, zbývá ho už jen vybalit. Radostné očekávání ale vzápětí vystřídá frustrace, když zjistíte, kolik energie budete muset vyvinout, abyste ho vysvobodili z obalu. Nervy drásající souboje s všemožnými plastovými drátky, poutky, drapáky či fóliemi inspirovaly odborníky k termínu „wrap rage“. Termín zkráceně vystihuje míru frustrace a rozladění zákazníků z nedobytného balení, jejichž odstraňování často zabere i několik minut a nezřídka končí pořezanými prsty.

Společnost Amazon se rozhodla tento jev vyřešit a už v roce 2008 a iniciovala projekt Frustration-Free Packaging. V první vlně se zaměřila na devatenáct druhů zboží, jež se v praxi ukázaly jako největší „oříšek“, často to byly produkty uzavřené v tvrdých plastových obalech anebo hračky zajištěné plastovými proužky. Amazon ve spolupráci s výrobci vybrané produkty „přebalil“ do obalů, jejichž otevření rozhodně nevyžaduje nůžky, žiletky, šroubováky či otvíráky na konzervy, nýbrž je záležitostí například pouhého odtržení nálepky. Kompletní vybalení výrobku v takto zákaznicky přátelském balení pak netrvá déle než několik desítek vteřin.

Již první vlna iniciativy Frustration-Free Packaging vzbudila u zákazníků kladnou odezvu a počet položek takto baleného zboží začal rychle stoupat. V současné době je do tohoto projektu zařazeno více než 400 tisíc produktů v  nabídce největšího světového online prodejce. Projekt Frustration-Free Packaging má i nezanedbatelný ekologický dopad: pomohl zredukovat tisíce tun nadměrného odpadu. Za to určitě patří dík i milionům zákazníků Amazonu, kteří projekt spontánně vítají, a od počátku od nich přichází jednoznačně pozitivní zpětná vazba.  Podobné reakce nejsou výjimkou:  „Jsem velký příznivec Frustration-Free Packaging v pojetí Amazonu. Konečně mohu díky vám otevírat své nákupy, aniž bych si ublížil.“ Anebo: „To byla nejlépe zabalená věc, jakou jsem kdy z Amazonu dostal. Žádná zbytečná krabice, žádné zbytečné ozdoby. Jen odtrhnout nálepku z obalu a bylo to. Takto má vypadat ekologie v praxi!“

„Chceme optimalizovat celkovou zákaznickou zkušenost, do které patří i obal. To zahrnuje celou řadu vylepšení v procesu balení napříč naším dodavatelským řetězcem, počínaje našimi vlastními obaly a vlastními operacemi,“ uvedl Karel Taschner ze společnosti Amazon. „Za rok nám od zákazníků přijde téměř 25 milionů vzkazů, že se jim líbí, jak bylo naše zboží zabaleno. Dokonce nám posílají fotky a příběhy, které je radost poslouchat. Na druhou stranu nám ale zákazníci neváhají sdělit, když naše balení nebylo dokonalé, došlo k poškození produktu, když byla krabice zbytečně velká anebo ji nešlo snadno otevřít“, dodává Karel Taschner. Z těchto informací pak vychází specializovaný tým při další optimalizaci balení produktů, jak přímo v Amazonu, tak u jeho dodavatelů. Pokud se postřeh zákazníků týká skutečně závažného problému, snaží se vše vyřešit co nejrychleji, aby nedošlo k frustraci dalších zákazníků.

Amazon ve své iniciativě s cílem minimalizovat v dlouhodobém horizontu jakékoli nadbytečné obaly rozhodně nekončí. To, co před časem vypadalo jako vize – přeprava zboží bez jakéhokoli obalu jen ve  vlastním kontejneru (Ships in Own Container), případně jen ve vlastním, stoprocentně recyklovatelném balení bez nadbytečných krabic (Frustration-Free Packaging), se v Amazonu stalo realitou. Tyto dva programy již zahrnují více než 1,2 milionu nejrůznějších produktů v nabídce Amazonu a jen v roce 2015 ušetřily 36 000 tun nadbytečného odpadu.

Amazonu zmíněné inovace pomáhají nejen šetřit obalový materiál, ale také snižovat náklady tím, že se bude více využívat jen ten recyklovatelný. Bude to dobré kvůli přepravním úsporám, ale také pro zákazníky, protože se k nim dostane méně odpadu, se kterým by si jinak museli poradit.

Pro více informací o Amazon Frustration-Free Packaging https://www.amazon.com/b/?&node=5521637011

6.2.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.