• LogisticNEWS
    O čem se mluví
ilustrační foto Pixabay

Zvýšení minimální mzdy a zaručených mezd od ledna 2021 zvýší tlak na růst cen

Zejména malé podniky ve službách budou muset zvýšení minimální mzdy od ledna 2021 promítnout do cen. Průřezově se ceny zvýší v celé ekonomice, stejně jako v letošním roce. Vláda k dalšímu zatížení malých podniků přistoupila v nejméně vhodnou dobu, kdy se potýkají s výrazným propadem tržeb kvůli vládním restrikcím a dopadům současné krize.

více >>
ilustrační foto: Dachser

DACHSER bude zavážet Prahu nákladními elektrokoly

Mezinárodní logistický provider DACHSER Czech Republic startuje pilotní projekt zásobování centra Prahy pomocí nákladních elektrokol. Bude využívat nově založený mikrohub Depot.Bike u stanice metra Florenc. Společnost navazuje na bohaté zkušenosti s alternativním způsobem doručování na poslední míli v centrech velkých evropských metropolí, jako jsou Paříž, Malaga či Stuttgart a další. Od pilotního projektu si slibuje otestování využití nákladních elektrokol v reálném pražském provozu s ohledem do budoucna, kdy by mohlo dojít k regulaci vjezdu nákladních vozidel do centra Prahy.

 

více >>
ilustrační foto Pixabay

Ti neschopní ať zkrachují … ?

Ve světle výročí 17. listopadu, které letos podobně jako řada jiných významných událostí spíš jen tak prolétlo virtuálním prostorem, asi není od věci krátké zamyšlení nad tím, jakou cestu urazila za těch jednatřicet let česká logistika. Dokáže jedna pandemie v našich podmínkách rozvrátit to, co jsme přes 30 let budovali? Jak silný má základ a je po třech dekádách vývoje dost robustní, aby jako platná součást evropského a globálního dodavatelského řetězce obstála? A pokud ano, co je za jejím úspěchem? Je to způsobeno tím, že její infrastruktura je díky změnám v roce 1989 mladší a modernější než ty v západoevropských zemích? Nebo díky tvořivosti a invenci českých lidí, kteří si dokážou poradit v každé situaci …? Příčin je jistě celá řada, ale právě invence našich lidí, schopnost rychle se učit nové věci a ochota přizpůsobit se individuálním požadavkům i těch nejnáročnějších zákazníků patřily v minulosti vždycky k těm klíčovým. Ty nám pomáhaly překonat počáteční nekonkurenceschopnost postsocialistických podniků i nepřipravenost většiny lidí na vstup do drsného světa kapitalismu. Postupně se ale podařilo prvotní handicap smazat a v mnohém zavedené konkurenty předstihnout.

více >>
Systém hodnocení PES

Matice opatření ministerstva by měla více zohledňovat úsilí firem

Svaz průmyslu a dopravy ČR oceňuje, že Ministerstvo zdravotnictví představilo tzv. Matici opatření postupu při zhoršení nebo zlepšení epidemiologické situace v ČR. Upozorňuje, že strategický plán by měl více reflektovat, že firmy dělají vše pro to, aby jejich provozy byly maximálně bezpečné.

více >>
David Folprecht, spolumajitel Balikobot.cz

Revoluce výdejních boxů. Balikobot.cz je propojí novou službou Lockers.ai

Technologická firma Balikobot.cz, přes kterou technicky projde okolo 10 % všech balíků v České republice, připravuje spuštění nové služby Lockers.ai. Tato služba umožní Čechům využít různých výdejních boxů od různých provozovatelů v kombinaci s běžnými dopravci. Lockers.ai propojí dopravce, e-shopy, spotřebitele a provozovatele samoobslužných boxů.

více >>
ilustrační foto

BNP Paribas Real Estate: Výstavba kanceláří v Praze zatím pokračuje, skončilo ale období spekulativního developmentu

Za prvních devět měsíců roku 2020 přibylo na pražském realitním trhu přes 140 000 m2 kancelářských ploch. Oproti minulému roku jde o 35% nárůst. Výstavba se nezastavila ani během 3. čtvrtletí, zahájeny byly i nové projekty. A to přesto, že vlivem koronavirové pandemie došlo ke snížení poptávky ze strany nájemců. Z kvartální analýzy mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate vyplývá, že aktuálně je v Praze neobsazeno 7,2 % moderních kanceláří, což odpovídá 267 300 m2 ploch. Roste však i nabídka tzv. subleasů (podpronájmů), které v oficiální evidenci volných ploch nefigurují. Dle analýzy by se mohlo aktuálně jednat okolo 80 000 m2 ploch k podpronájmu.

více >>
Foto: Daniel Eliáš

DHL Express spouští novou leteckou cargo linku do Brna

Dva měsíce po otevření moderní logistické haly pro DHL Express přivítalo brněnské letiště také jejího prvního leteckého návštěvníka. Do nové části multimodálního komplexu v Tuřanech dnes ráno přiletělo první nákladní letadlo na nové lince DHL Express do Brna. Ta bude zajištěna letadlem typu Boeing 737-400F společnosti CargoLogic Germany.

více >>
ilustrační foto: Dachser

DACHSER ─ 90 let v logistice

Mezinárodní logistický provider DACHSER letos slaví 90. let od svého založení. Z původně malé přepravní firmy se stal globálním poskytovatelem logistických služeb s působností ve 44 zemích po celém světě. Je stále rodinnou společností se strategií udržitelného rozvoje. Angažuje se v aplikovaném výzkumu a již několik desetiletí je doslova průkopníkem inovací v logistice.

více >>
Stanislav Petříček

Interim management a automobilový průmysl za doby covidu. Snížení nákladů v logistice

Koronavirová pandemie a následná krize zasahuje mnoho sektorů. Výjimkou není ani ten automobilový, který je závislý na provozu velkých továren. S jejich uzavřením počátkem roku se výroba takřka zastavila. Takzvané zlaté časy střídá období propouštění, změn, krizového managementu a nutné státní podpory. Řešením může být interim management nebo také snížení nákladů v logistice.

více >>
Ilustrační foto | Balíkobot

Dopravci byli na druhou vlnu koronaviru dobře připraveni a vánoční špičku zvládnou

Nezávislá technologická služba Balikobot.cz, která pomáhá firmám agregovat přepravní služby a zefektivnit systém expedice a sledování zásilek, zrealizovala rychlý průzkum mezi dopravci, který zjišťoval aktuální stav české logistiky navázaný na opatření Vlády ČR v souvislosti s druhou vlnou koronaviru. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že čeští dopravci se dokázali po jarní zkušenosti na možnou druhou vlnu pandemie velmi dobře připravit, zavedli přísná bezpečnostně hygienická opatření a většinu kancelářských pozic přesunuli na home office bez dopadu na rozsah a kvalitu poskytovaných služeb, jsou tak dostatečně připraveni zvládnout tradiční předvánoční nápor. S příchodem vánoční špičky dochází ke každoročnímu zvýšení objemu posílaných zásilek, který už nyní dosahuje u některých dopravců rekordních objemů.

více >>
ilustrační foto

Společnost Eaton zahajuje intenzivní nábor pracovních sil za účelem urychlení energetické transformace v budovách

Společnost Eaton, zabývající se řízením energie, ohlásila významné investice zaměřené na energetickou transformaci v budovách, včetně plánovaného náboru více než 300 lidí do roku 2025, aby tak urychlila udržitelnější budoucnost poháněnou čistou energií. Společnost Eaton chce toto úsilí podpořit a proto vytvořila 50 nových relevantních pozic.

více >>
Ilustrační foto | Zásilkovna

Zásilkovna otevřela 14. depo v Nehvizdech nedaleko Prahy

Společnost Zásilkovna, přední česká technologicko-logistická společnost, otevřela nové logistické centrum v Nehvizdech. Depo se nachází nedaleko Prahy směrem na Hradec Králové. Průměrná kapacita depa je 380 000 přepravených zásilek měsíčně, v předvánoční sezoně se může navýšit až na 600 000. Rozloha depa je 4 000 m2, vybaveno je moderními technologiemi jako jsou online čtečky nebo kamerové a bezpečnostní systémy. V novém logistickém centru bude pracovat 60 lidí, v době před Vánoci až dvojnásobek.

více >>
Zdroj: MD ČR

Poslední týdny papírové dálniční známky, v prosinci začíná prodej elektronické

Už od prosince bude možné koupit nové elektronické dálniční známky platné od roku 2021. Novinkou bude možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až 90 dní předem. Hlavním prodejním kanálem bude internetový obchod na webu www.edalnice.cz.

„Elektronická dálniční známka se od té klasické neliší jen způsobem prodeje a tím, že už nebude třeba nic vylepovat na auto a pak složitě seškrabovat starou ze skla. Roční známka bude platná 365 dní a půjde ji koupit kdykoliv během roku,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

více >>
Zdroj: DACHSER

DACHSER přidal do své logistické sítě pobočku v Neumünsteru

Mezinárodní logistický provider DACHSER otevřel novou pobočku v německém městě Neumünster. Provoz překládkového terminálu byl zahájen už 31. srpna a postupně se rozšiřoval. Na začátku října pak začal terminál odbavovat i zásilky s mraženým zbožím. Do nové pobočky, která bude obsluhovat rozsáhlý region v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, DACHSER investoval 17,4 miliony euro.

více >>
Foto: Geis CZ s.r.o.

Geis je prvním nájemcem VGP parku u Bratislavy

Společnost Geis SK patří mezi největší logistické firmy na Slovensku a v oblasti vnitrostátních paletových přeprav je lídrem slovenského trhu. Stejně jako celá skupina Geis, tak i Geis SK stále posiluje a roste. „Díky dynamickému růstu jsme potřebovali najít větší a vhodnější prostory pro naši pobočku v bratislavském regionu. Naším požadavkem byl moderní cross-dockový terminál v kombinaci se skladovou halou v blízkosti Bratislavy a zároveň v lokalitě přímo u dálnice D1,“ uvedl Daniel Knaisl, jednatel skupiny Geis pro CZ, SK a PL.

více >>
ilustrační foto

Vlastní sklad, anebo služby logisty?

Jarní překotný přesun nakupování do oblasti e-commerce vyvolal zvýšenou poptávku po skladových prostorách. Potravináři zvětšují své sklady o tisíce metrů, vznikla také řada e-shopů, jimž pro skladování zboží stačí desítky až stovky metrů čtverečních. Pro každého z nich je vhodné jiné řešení. Jak být co nejefektivnější v takto dynamickém prostředí?

více >>
ilustrační foto

Doprovázená intermodální přeprava – konsekvence pro silniční dopravce

Doprovázená intermodální přeprava je součástí mnoha silničních nákladních přeprav přes Alpy (typicky Brenner) či přes moře (kanál LaManche, Severní moře, Baltské moře, Středozemní moře). Zpravidla se jí říká doprovázená kombinovaná přeprava – což v řadě případů není korektní označení vzhledem k přepravní vzdálenosti realizované vlakem či lodí. Je založena na přepravě nákladních automobilů (nejčastěji jízdních souprav) včetně jejich řidičů/posádek buď po železnici (systém RO-LA či LeShuttle Freight), nebo po vodě (trajekty).

více >>
DIMENZE UDRŽITELNOSTI: K elektromobilitě je nutné přistupovat pragmaticky

DIMENZE UDRŽITELNOSTI: K elektromobilitě je nutné přistupovat pragmaticky

Některé důsledky hromadného rozšíření elektromobilů

Automobilový průmysl prochází v současné době a bude i v následujících letech procházet významnou změnou, asi největší v jeho více než 100leté historii. Tento článek se zabývá analýzou globálních důsledků pro ČR za hypotetické situace, kdy by se nahradily všechny osobní automobily a užitková vozidla do 3,5 t elektromobily v souladu s trendem nastupující legislativy. Podrobně se analyzují jak energetické nároky na dobíjení, tak reálné možnosti dostupných obnovitelných i neobnovitelných zdrojů elektrické energie, celková produkce emisí CO2, ekonomické důsledky pro státní rozpočet, ale i praktické důsledky pro uživatele prezentované na několika modelových příkladech.

více >>
Výrobní a administrativní budova SVS spol. s.r.o.

Podnikání je hra. Ale není pro každého …

Devadesátá léta dvacátého století u nás vedle svobody přinesla i obrovský boom soukromého podnikání. Vznikaly drobné živnosti i dravé firmy zaměstnávající desítky a stovky zaměstnanců. Charakteristickým rysem těch úspěšných podniků bylo vysoké pracovní nasazení jejich zakladatelů, kteří svým firmám věnovali mnohdy všechen svůj čas. Řada z nich v průběhu let svá impéria prodala finančně silnějším investorům, mnohdy zahraničním. Fungujících firem, které doposud zůstávají v rukách českých majitelů s perspektivou postupného předávání otěží v rámci rodiny, je tak dnes jak šafránu. O to příjemnější je setkání s tradiční rodinnou výrobní firmou, která je nejen špičkou ve svém oboru, ale navíc masívně investuje do své digitální budoucnosti.

více >>
Ing. Lucie Padevětová

Věřím, že osobní kontakt je nenahraditelný

Logistika byla dlouhá léta veřejností vnímána jako obor málo zajímavý, nepříliš kreativní, navíc se silným zastoupením té nejméně kvalifikované pracovní síly. V posledních letech se ale daří její image úspěšně měnit k lepšímu. Logistika dnes naopak platí za obor velmi atraktivní, plný moderních technologií, vzdělaných a kreativních lidí a inovativních řešení. Jednotlivé vysoké školy postupně otevírají obory zaměřené na logistiku a do praxe se daří získávat rok od roku více mladých vzdělaných lidí. Za popularizací logistiky je spousta tvrdé práce. Mezi těmi, kdo stojí za touto pozitivní změnou, je i Ing. Lucie Padevětová, manažerka mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN International, národní konference SpeedCHAIN Slovakia, Technologické konference, GreenTRAIN a celé řady dalších formátů a platforem určených k setkávání lidí se zájmem o dění v logistice a celém dodavatelském řetězci.

více >>
Zvolte stranu: Předchozí strana 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Další strana

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.