• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Změna (téměř) na dosah

Ať se nám to líbí, nebo ne, letošní rok přinesl hned dva významné globální fenomény: tím prvním je bezprecedentní útlum turismu, tím druhým pak proměna celého automobilového průmyslu. Zatímco na letecké společnosti, hotely, restaurace, turistické atrakce a spoustu dalších souvisejících oborů podnikání dopadla pandemie Covidu 19 v plné síle okamžitě, u automobilového průmyslu jde o vyvrcholení vleklé krize spojené nejen s nasycením trhů, ale především s nejasnostmi ohledně dalšího vývoje celého odvětví. Jak odolný koronavirus, jenž se stále nezdá být na ústupu, tak i ekologická klatba, kterou evropští politici uvalili na klíčové průmyslové odvětví většiny států starého kontinentu, vnáší do našeho podnikání velkou nejistotu. A zatímco od vyvinutí účinného léku proti novému koronaviru nás dělí nejspíše už jen měsíce, transformace automobilového průmyslu potrvá ještě roky.

více >>
Foto: Demaco - CBRE GI - Faurecia CZ

Demaco v zastoupení CBRE Global Investors zahajuje stavební práce na rozšíření haly pro Faurecii v Pilsen West Industrial Parku v Nýřanech

Developer a generální dodavatel průmyslových staveb, společnost Demaco, zahájila výstavbu výrobní haly o velikosti 12 500 metrů čtverečních pro nadnárodního dodavatele automobilových dílů Faurecia. A to v průmyslové zóně Pilsen West Industrial Park v Nýřanech u Plzně. Investice 300 mil. Kč je financována ze zdrojů nemovitostního fondu spravovaného společností CBRE Global Investors, předního správce komerčních realit na světě.

více >>
Vyhlášení - Oltis Group

OLTIS Group: Cyklozaměstnavatel roku 2020

Letošního klání o titul Cyklozaměstnavatel roku se v celé ČR zúčastnilo celkem 430 firem, ale těsný tříbodový náskok zaručil vítězství v této kategorii firmě OLTIS Group. Kritéria, která přispěla vysokému bodovému ohodnocení, byla například: krytá monitorovaná parkovací místa pro kola v blízkosti vchodu s bezbariérovým zabezpečeným přístupem, sprchy na patrech, úhrada zápisného do soutěže DO PRÁCE NA KOLE za soutěžící zaměstnance a organizace vlastní vnitrofiremní soutěže v rámci této výzvy. Díky tomu, že tato firma získala více než 64 % bodů, obdržela dokonce evropskou certifikaci Zlatý Cyklozaměstnavatel, která má platnost 3 roky.

více >>
Foto: SPCR

Firmám chybí zakázky. Šetří, ale ve velkém nepropouštějí

Koronavirová krize nekončí. Firmám stále chybí zakázky. Zatím reagují především úsporami v nemzdových nákladech. Masové propouštění nechystají. Ovšem řada firem už nyní přemýšlí, jak do budoucna zvýšit svou odolnost proti podobným krizím. Hledají nové obchodní modely, plánují rozšířit paletu nabízených produktů, změnit své dodavatelské a odběratelské řetězce a investovat do digitální transformace. Zjistil to červnový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se zúčastnilo 135 podniků.

více >>
Foto: Linde MH

Linde Ještěrka Cup proběhne letos on-line

I letos uspořádá Linde Material Handling Česká republika závod řidičů vysokozdvižných vozíků Linde Ještěrka Cup! Jen v trochu jiné podobě. Již třináctý ročník oblíbeného závodu se uskuteční z důvodu bezpečnostních opatření z části v on-line podobě. Společnost totiž chce svým věrným řidičům ještěrek připravit jejich závod i v současných neobvyklých podmínkách.

 

více >>
Foto: Žena v autě

Automobilový průmysl zůstává pilířem české ekonomiky, pandemie však firmám odčerpala likviditu

Český automobilový průmysl dosáhl v roce 2019 opět výborných výsledků. Přes negativní trend na světových trzích české automobilky téměř vyrovnaly úroveň produkce předchozího rekordního roku. V minulém roce již desátý rok v řadě rostly celkové tržby, stejně jako export i mzdy v odvětví. Slibný začátek letošního roku a očekávání firem v pozitivní vývoj v roce 2020 ale překazila pandemie koronaviru, která na čas zcela zastavila automobilový průmysl v celé Evropě a zasadila klíčovému odvětví evropského hospodářství tvrdý úder. Sdružení automobilového průmyslu odhaduje, že z důvodu vzniklé krize české automobilky v letošním roce nevyrobí až 300 tisíc vozidel a tržby celého sektoru poklesnou minimálně o 215 miliard Kč. Český automobilový průmysl proto silně volá po přijetí souboru opatření na podporu ekonomické stability, ochranu pracovních míst a dalšího rozvoje odvětví.

více >>
Foto: European Transport Forum

Balíček mobility schválen – dobrá zpráva pro dopravce i řidiče

Evropský parlament schválil Balíček mobility, který se projednával skoro čtyři roky. 

Obsah balíčku je vítězstvím kompromisní cesty podporované i českou stranou, která v první řadě znamená, že silniční dopravci nebudou spadat pod vysílací směrnici při bilaterálních a tranzitních přepravách, naopak pod směrnici bude spadat plně kabotáž.

Do domovského státu se řidiči budou muset vracet vždy do čtyř týdnů a vozidla do země registrace každé dva měsíce. To by mělo omezit praxi, kdy řidič zůstává v zahraničí několik měsíců v kuse.

více >>
Foto: M2C Space

Obchodní prostory oslabené pandemií hledají provozní úspory v moderních technologiích

Vládní opatření proti šíření koronaviru prohloubily cestu do kapes všem podnikatelům, kterých se tyto restrikce týkaly. Značnou újmu zaznamenala obchodní centra, hotely, administrativní budovy, logistická centra i průmyslové podniky. Podle Asociace hotelů a restaurací může kvůli koronaviru sekce cestovního ruchu, do které se kromě hotelů a restaurací řadí i obchody, v nichž turisté také utrácí, přijít o více než 105 miliard korun. Po odeznění opatření proti šíření koronaviru nastal čas začít vypočítávat ekonomické dopady, zavádět úsporná opatření a postupy ke zvýšení ochrany zdraví.

více >>

Systém. To je, oč tu běží …

Systém je celek složený z částí, které na sebe vzájemně působí. Ze vzájemně provázaných a na sebe logicky navazujících procesů. Systém umožňuje opakovaně dosahovat nastavených parametrů – kvalitativních i kvantitativních, jeho výhodou je i snadná kontrola funkčnosti jednotlivých procesů.

V našich podmínkách panuje jistá resistence k práci v takových systémech. Věříme nebo chceme věřit v sílu improvizace. Často mluvíme o tom, že systém ubíjí kreativitu a invenci, omezuje práci na výkon stále se opakujících úkonů. Ale je to skutečně pravda? Rostoucí tlak na kvalitu, cenu i objemy produkce neodvratně zvyšuje potřebu zavedení funkčních a uživatelsky vstřícných systémů. Systémů, které na sebe v dodavatelském řetězci logicky navazují a umožňují hladký pohyb zboží napříč jednotlivými trhy. Při tvorbě a implementaci takových systémů je však nadmíru důležité, aby vznikaly za použití selského rozumu a kvalifikované analýzy skutečných potřeb. To nebývá problém v komerční sféře, ale zdaleka ne vždy to platí v oblastech řízených státem.

více >>
Foto: ŠKODA AUTO

Změna ve vedení společnosti ŠKODA AUTO a.s.

  • Dosavadní předseda představenstva Bernhard Maier ukončí svou dlouholetou úspěšnou činnost ve společnosti ŠKODA AUTO a.s.
  • Jeho nástupce bude v souladu s českou legislativou zvolen při prvním zasedání představenstva společnosti ŠKODA AUTO a.s. v srpnu 2020, následně bude jméno zveřejněno

Bernhard Maier k 31. červenci 2020, po téměř pěti letech v čele společnosti ŠKODA AUTO a.s., opouští pozici předsedy představenstva.

více >>
DACHSER Malsch

DACHSER otevírá nový sklad v Karlsruhe

Mezinárodní logistický provider DACHSER zahájil provoz nového skladu nebezpečného zboží o velikosti 21 800 m2 v německém městě Malsch nedaleko Karlsruhe. Speciálně vybavené prostory jsou uzpůsobené pro bezpečné skladování chemických výrobků a nebezpečného materiálu, jako jsou barvy, nátěrové hmoty a lepidla, a nabízejí celkovou kapacitu 43 000 paletových míst. DACHSER do nového skladu investoval více než 20 milionů euro.

více >>
ilustrační foto

9 z 10 zájezdových dopravců bude do půl roku bez peněz. Iniciativa Za autobusy žádá konec dlouhodobé diskriminace a navrhuje okamžitá řešení

Zájezdová autobusová doprava v České republice je na hraně kolapsu. Koronavirová krize přišla v době hlavní sezony a 9 z 10 dopravců muselo zrušit 90 a více procent jízd, 64 % dopravců přišlo dokonce o úplně všechny zakázky. Z asi dvou tisíc zájezdových autobusových společností proto 86,7 % nejpozději do půl roku zkrachuje a 4 z 10 jsou již bez peněz. Iniciativa Za autobusy proto žádá od státu pomoc formou státních záruk za úvěry, které dopravcům pomůžou zvládnout nejhorší období, a narovnání podmínek v podobě snížení DPH a zavedení nulové silniční daně.

více >>
Petr Rožek

COVID Plus: Rozčarování speditérů

Nejrůznější formy státní pomoci firmám zasaženým zákazy a opatřeními vyvolanými českou vládou se oboru zasílatelství a logistiky bohužel vyhnuly. První a bohužel asi jediný účinný program Antivirus (podporující refundací části mzdy pracovníkům nuceně odstaveným doma kvůli protiepidemickým zákazům) nemusel být zasílateli využit, protože - a zcela logicky - se sektor dopravy stal v té době naprosto klíčovým pro zásobování státu jak běžnými denními potřebami, tak zdravotnickými ochrannými prostředky a pomůckami. Většina firem proto v té době hlásila minimálně stabilní objem přeprav a vyhlížela s nejistotou spíše do delší budoucnosti. Jistou pomocí mohla být podpora rodičů při ošetřování člena domácnosti (dětí mimo školu), ale tento program byl vysoce individuální a ve firemních hlášeních není uveden.

více >>
ilustrační foto

Česko je nejvhodnější destinací pro výrobu v Evropě. Je také ve výborné pozici pro post-koronavirový restart.

I letos zaujala Česká republika pozici v první desítce zemí z celého světa, jejichž žebříček každoročně sestavuje realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield na základě kritérií, jako jsou náklady na provoz včetně pracovní síly nebo úroveň ekonomického a politického rizika. Od roku 2016, kdy byla ČR do žebříčku poprvé zahrnuta, se tak pravidelně řadí mezi nejvhodnější destinace, do nichž by výrobní firmy mohly umístit svůj provoz. Letos byla hodnocena také schopnost opětovného restartu po koronavirové krizi a i v tomto parametru Česko uspělo. 

více >>

Savills: Covid-19 urychlí větší diverzifikaci dodavatelských řetězců a posune dynamiku globálních logistických trhů

Narušení dodávek spojených s Covid-19 podrobilo výrobní dodavatelské řetězce po celém světě zkoušce odolnosti a nastavilo urychlení trendu směřujícího k regionálním dodavatelským řetězcům a nearshoringu, tj. návratu výrobních provozů do bližších sousedních zemí. Podle mezinárodní poradenské společnosti v oblasti nemovitostí Savills má vytvoření alternativních výrobních lokalit potenciál změnit obchodní toky, a tím i dynamiku globálního průmyslového a logistického trhu.

více >>

AK Vlasák advokáti: Podpora v programu COVID – Nájemné

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo dne 19. 6. 2020 výzvu k dotačnímu programu COVID – Nájemné, určenému podnikatelům, kteří museli kvůli krizovým mimořádným opatřením dočasně uzavřít provozovny pro maloobchodní činnost a poskytování služeb zákazníkům v těchto provozovnách.

více >>
ilustrační foto

Odchodovou dohodu s EU chtějí Britové uzavřít do podzimu. Česko přijde o zakázky v autoprůmyslu a stane se sedmou nejpostiženější zemí, problém může být i se zbožím z Asie

Velká Británie může od 1. ledna 2021 obchodovat se zeměmi Evropské unie podle pravidel Světové obchodní organizace pro třetí země. Tak zní varianta tvrdého Brexitu. „Pro Česko by to znamenalo propad skoro o 1 % HDP a v rámci EU bychom byli sedmou nejpostiženější zemí. Mezi nejvíce zasažená odvětví by patřil automobilový průmysl a řada českých výrobců autodílů by přišla o lukrativní britské zakázky,“ shrnuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, odborník na clo a mezinárodní obchod. Zástupci Velké Británie nepožádají Evropskou unii o prodloužení přechodného období pro další vyjednávání smlouvy o vzájemných vztazích. Britská strana doufá, že k dohodě dojde během letošního podzimu. Vzájemná vyjednávání se přitom zadrhla na podobě dohody i na otázkách výměny informací z policejních databází, rybolovu nebo migrace.

více >>
ilustrační foto

Podnikatelské svazy: K oživení tuzemského hospodářství stačí už jen uvolnit šrouby utahující podnikání a od plošné pomoci přejít k adresnosti

Rychlost, s jakou se tuzemské hospodářství vyrovná s dopady vládních kroků proti šíření koronaviru, bude podle podnikatelských organizací záviset hlavně na tom, nakolik teď vláda uvolní řadu dílčích podmínek, které svazují podnikání. Předložily proto sadu 30 konkrétních opatření pro uvolnění podnikání. Navrhují například dočasně snížit spotřební daň z motorové nafty, která se promítá do ceny přepravy zboží, a také zavést mimořádné odpisy nově pořízeného majetku.

více >>
Osvětlené zámky bezpečnostních pásů, které si ŠKODA AUTO ochránila užitným vzorem, usnadňují jejich zapnutí cestujícím s vadou zraku nebo za snížené viditelnosti.

ŠKODA AUTO podala v roce 2019 nejvíce patentových přihlášek ze všech firem v ČR

  • Inovativnost: Počet patentových přihlášek ŠKODA AUTO se každý rok zvyšuje
  • Ochrana práv: Patentování inovativních řešení patří k filozofii ŠKODA AUTO, společnost tak chrání své duševní vlastnictví
  • Technická kompetence: většina patentů pochází z technického vývoje a z výroby ŠKODA AUTO

ŠKODA AUTO vloni podala 94 přihlášek vynálezů a užitných vzorů – to je nejvíce mezi českými firmami. Počet podaných přihlášek ve ŠKODA AUTO přitom každoročně roste. Mnohé z těchto inovací pak najdou cestu až do sériových automobilů české značky.

více >>

Anketa: Jak dopadla epidemie na český průmysl?

Epidemie nového typu koronaviru na čas téměř zastavila některá průmyslová odvětví v ČR. V novém čísle časopisu Svazu průmyslu SPEKTRUM se vybraných osobností českého průmyslu zeptali, jak velké dopady podle nich koronavirová epidemie na tuzemský průmysl způsobila.

1) Jaký byl nejvýznamnější dopad koronavirové krize (pozitivní/negativní) na vaše odvětví?

2) V čem může být zkušenost z koronavirové krize pro firmy z vašeho odvětví cenná pro budoucí rozvoj jejich byznysu?

více >>
Zvolte stranu: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další strana

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.