• LogisticNEWS
    O čem se mluví
Foto: M2C Space

Obchodní prostory oslabené pandemií hledají provozní úspory v moderních technologiích

Vládní opatření proti šíření koronaviru prohloubily cestu do kapes všem podnikatelům, kterých se tyto restrikce týkaly. Značnou újmu zaznamenala obchodní centra, hotely, administrativní budovy, logistická centra i průmyslové podniky. Podle Asociace hotelů a restaurací může kvůli koronaviru sekce cestovního ruchu, do které se kromě hotelů a restaurací řadí i obchody, v nichž turisté také utrácí, přijít o více než 105 miliard korun. Po odeznění opatření proti šíření koronaviru nastal čas začít vypočítávat ekonomické dopady, zavádět úsporná opatření a postupy ke zvýšení ochrany zdraví.

více >>

Systém. To je, oč tu běží …

Systém je celek složený z částí, které na sebe vzájemně působí. Ze vzájemně provázaných a na sebe logicky navazujících procesů. Systém umožňuje opakovaně dosahovat nastavených parametrů – kvalitativních i kvantitativních, jeho výhodou je i snadná kontrola funkčnosti jednotlivých procesů.

V našich podmínkách panuje jistá resistence k práci v takových systémech. Věříme nebo chceme věřit v sílu improvizace. Často mluvíme o tom, že systém ubíjí kreativitu a invenci, omezuje práci na výkon stále se opakujících úkonů. Ale je to skutečně pravda? Rostoucí tlak na kvalitu, cenu i objemy produkce neodvratně zvyšuje potřebu zavedení funkčních a uživatelsky vstřícných systémů. Systémů, které na sebe v dodavatelském řetězci logicky navazují a umožňují hladký pohyb zboží napříč jednotlivými trhy. Při tvorbě a implementaci takových systémů je však nadmíru důležité, aby vznikaly za použití selského rozumu a kvalifikované analýzy skutečných potřeb. To nebývá problém v komerční sféře, ale zdaleka ne vždy to platí v oblastech řízených státem.

více >>
Foto: ŠKODA AUTO

Změna ve vedení společnosti ŠKODA AUTO a.s.

  • Dosavadní předseda představenstva Bernhard Maier ukončí svou dlouholetou úspěšnou činnost ve společnosti ŠKODA AUTO a.s.
  • Jeho nástupce bude v souladu s českou legislativou zvolen při prvním zasedání představenstva společnosti ŠKODA AUTO a.s. v srpnu 2020, následně bude jméno zveřejněno

Bernhard Maier k 31. červenci 2020, po téměř pěti letech v čele společnosti ŠKODA AUTO a.s., opouští pozici předsedy představenstva.

více >>
DACHSER Malsch

DACHSER otevírá nový sklad v Karlsruhe

Mezinárodní logistický provider DACHSER zahájil provoz nového skladu nebezpečného zboží o velikosti 21 800 m2 v německém městě Malsch nedaleko Karlsruhe. Speciálně vybavené prostory jsou uzpůsobené pro bezpečné skladování chemických výrobků a nebezpečného materiálu, jako jsou barvy, nátěrové hmoty a lepidla, a nabízejí celkovou kapacitu 43 000 paletových míst. DACHSER do nového skladu investoval více než 20 milionů euro.

více >>
ilustrační foto

9 z 10 zájezdových dopravců bude do půl roku bez peněz. Iniciativa Za autobusy žádá konec dlouhodobé diskriminace a navrhuje okamžitá řešení

Zájezdová autobusová doprava v České republice je na hraně kolapsu. Koronavirová krize přišla v době hlavní sezony a 9 z 10 dopravců muselo zrušit 90 a více procent jízd, 64 % dopravců přišlo dokonce o úplně všechny zakázky. Z asi dvou tisíc zájezdových autobusových společností proto 86,7 % nejpozději do půl roku zkrachuje a 4 z 10 jsou již bez peněz. Iniciativa Za autobusy proto žádá od státu pomoc formou státních záruk za úvěry, které dopravcům pomůžou zvládnout nejhorší období, a narovnání podmínek v podobě snížení DPH a zavedení nulové silniční daně.

více >>
Petr Rožek

COVID Plus: Rozčarování speditérů

Nejrůznější formy státní pomoci firmám zasaženým zákazy a opatřeními vyvolanými českou vládou se oboru zasílatelství a logistiky bohužel vyhnuly. První a bohužel asi jediný účinný program Antivirus (podporující refundací části mzdy pracovníkům nuceně odstaveným doma kvůli protiepidemickým zákazům) nemusel být zasílateli využit, protože - a zcela logicky - se sektor dopravy stal v té době naprosto klíčovým pro zásobování státu jak běžnými denními potřebami, tak zdravotnickými ochrannými prostředky a pomůckami. Většina firem proto v té době hlásila minimálně stabilní objem přeprav a vyhlížela s nejistotou spíše do delší budoucnosti. Jistou pomocí mohla být podpora rodičů při ošetřování člena domácnosti (dětí mimo školu), ale tento program byl vysoce individuální a ve firemních hlášeních není uveden.

více >>
ilustrační foto

Česko je nejvhodnější destinací pro výrobu v Evropě. Je také ve výborné pozici pro post-koronavirový restart.

I letos zaujala Česká republika pozici v první desítce zemí z celého světa, jejichž žebříček každoročně sestavuje realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield na základě kritérií, jako jsou náklady na provoz včetně pracovní síly nebo úroveň ekonomického a politického rizika. Od roku 2016, kdy byla ČR do žebříčku poprvé zahrnuta, se tak pravidelně řadí mezi nejvhodnější destinace, do nichž by výrobní firmy mohly umístit svůj provoz. Letos byla hodnocena také schopnost opětovného restartu po koronavirové krizi a i v tomto parametru Česko uspělo. 

více >>

Savills: Covid-19 urychlí větší diverzifikaci dodavatelských řetězců a posune dynamiku globálních logistických trhů

Narušení dodávek spojených s Covid-19 podrobilo výrobní dodavatelské řetězce po celém světě zkoušce odolnosti a nastavilo urychlení trendu směřujícího k regionálním dodavatelským řetězcům a nearshoringu, tj. návratu výrobních provozů do bližších sousedních zemí. Podle mezinárodní poradenské společnosti v oblasti nemovitostí Savills má vytvoření alternativních výrobních lokalit potenciál změnit obchodní toky, a tím i dynamiku globálního průmyslového a logistického trhu.

více >>

AK Vlasák advokáti: Podpora v programu COVID – Nájemné

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo dne 19. 6. 2020 výzvu k dotačnímu programu COVID – Nájemné, určenému podnikatelům, kteří museli kvůli krizovým mimořádným opatřením dočasně uzavřít provozovny pro maloobchodní činnost a poskytování služeb zákazníkům v těchto provozovnách.

více >>
ilustrační foto

Odchodovou dohodu s EU chtějí Britové uzavřít do podzimu. Česko přijde o zakázky v autoprůmyslu a stane se sedmou nejpostiženější zemí, problém může být i se zbožím z Asie

Velká Británie může od 1. ledna 2021 obchodovat se zeměmi Evropské unie podle pravidel Světové obchodní organizace pro třetí země. Tak zní varianta tvrdého Brexitu. „Pro Česko by to znamenalo propad skoro o 1 % HDP a v rámci EU bychom byli sedmou nejpostiženější zemí. Mezi nejvíce zasažená odvětví by patřil automobilový průmysl a řada českých výrobců autodílů by přišla o lukrativní britské zakázky,“ shrnuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, odborník na clo a mezinárodní obchod. Zástupci Velké Británie nepožádají Evropskou unii o prodloužení přechodného období pro další vyjednávání smlouvy o vzájemných vztazích. Britská strana doufá, že k dohodě dojde během letošního podzimu. Vzájemná vyjednávání se přitom zadrhla na podobě dohody i na otázkách výměny informací z policejních databází, rybolovu nebo migrace.

více >>
ilustrační foto

Podnikatelské svazy: K oživení tuzemského hospodářství stačí už jen uvolnit šrouby utahující podnikání a od plošné pomoci přejít k adresnosti

Rychlost, s jakou se tuzemské hospodářství vyrovná s dopady vládních kroků proti šíření koronaviru, bude podle podnikatelských organizací záviset hlavně na tom, nakolik teď vláda uvolní řadu dílčích podmínek, které svazují podnikání. Předložily proto sadu 30 konkrétních opatření pro uvolnění podnikání. Navrhují například dočasně snížit spotřební daň z motorové nafty, která se promítá do ceny přepravy zboží, a také zavést mimořádné odpisy nově pořízeného majetku.

více >>
Osvětlené zámky bezpečnostních pásů, které si ŠKODA AUTO ochránila užitným vzorem, usnadňují jejich zapnutí cestujícím s vadou zraku nebo za snížené viditelnosti.

ŠKODA AUTO podala v roce 2019 nejvíce patentových přihlášek ze všech firem v ČR

  • Inovativnost: Počet patentových přihlášek ŠKODA AUTO se každý rok zvyšuje
  • Ochrana práv: Patentování inovativních řešení patří k filozofii ŠKODA AUTO, společnost tak chrání své duševní vlastnictví
  • Technická kompetence: většina patentů pochází z technického vývoje a z výroby ŠKODA AUTO

ŠKODA AUTO vloni podala 94 přihlášek vynálezů a užitných vzorů – to je nejvíce mezi českými firmami. Počet podaných přihlášek ve ŠKODA AUTO přitom každoročně roste. Mnohé z těchto inovací pak najdou cestu až do sériových automobilů české značky.

více >>

Anketa: Jak dopadla epidemie na český průmysl?

Epidemie nového typu koronaviru na čas téměř zastavila některá průmyslová odvětví v ČR. V novém čísle časopisu Svazu průmyslu SPEKTRUM se vybraných osobností českého průmyslu zeptali, jak velké dopady podle nich koronavirová epidemie na tuzemský průmysl způsobila.

1) Jaký byl nejvýznamnější dopad koronavirové krize (pozitivní/negativní) na vaše odvětví?

2) V čem může být zkušenost z koronavirové krize pro firmy z vašeho odvětví cenná pro budoucí rozvoj jejich byznysu?

více >>
ilustrační foto

HANNOVER MESSE Digital Days – program je online

Premiéra největší události strojírenského průmyslu proběhne 14. a 15. 7. 2020

Pořadatelé prvního ročníku digitální platformy HANNOVER MESSE Digital Days připravili prvotřídní program.  Akce bude zahájena v úterý 14. 7. 2020 panelovou diskusí na téma “Forward to the New  ‒ New Opportunities for Progress?”, které se zúčastní člen představenstva společnosti Siemens Klaus Helmrich;  předseda Festo Oliver Jung; BDI prezident Dieter Kempf; majitel Friedhelm Loh Group Friedhelm Loh; jednatel firmy Robert Bosch Rolf Najork; a člen představenstva SAP  Thomas Saueressig.

 
více >>
ilustrační foto

Intralogistika v roce 2020 - "nové výzvy a chytrá řešení"

Události posledních týdnů přiměly mnoho firem zamyslet se nad jejich procesy ve skladu a přinutily je hledat alternativní řešení. Bylo nutné najít odpověď na otázku, jak mají zaměstnanci vychystávat objednávky, a přitom dodržovat bezpečnou vzdálenost, případně jak dostát zvýšeným nárokům na hygienu. Zejména firmy z oblasti elektronické komerce musely řešit otázku, jak rychle a bezpečně vychystat a vyexpedovat objednávky pro zákazníky, a to i s menším počtem operátorů ve skladu.

více >>
ilustrační foto

Výzkumný projekt VŠE a ŠKODA AUTO o preferencích studentů k elektromobilitě

Vysoká škola ekonomická v Praze a firma ŠKODA AUTO spolupracovaly na výzkumném projektu o preferencích univerzitních studentů v České republice k udržitelnosti, automobilům šetrným k životnímu prostředí, elektromobilitě a firmě ŠKODA AUTO jako zaměstnavateli. Tento projekt byl navržen Markem Vinšem z Katedry logistiky, Efthymií Kottikou z Katedry marketingu a Kateřinou Legnerovou z Katedry personalistiky. Jednalo se o kvantitativní výzkum využívající strukturovaný dotazník. Reprezentativní vzorek se skládal ze 107 studentů Vysoké školy ekonomické v Praze. Výzkumný tým daroval částku odpovídající vyplněným dotazníkům Lékařům bez hranic na podporu boje proti virovému onemocnění Covid-19. Výsledky výzkumu byly prezentovány grémiu člena představenstva ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi.

více >>
ilustrační foto

Zájezdová autobusová doprava se vrací k životu jen pozvolna; v následujících letech je očekávána stagnace

Zájezdová autobusová doprava je rozhodně jedním z oborů, které byly a doposud jsou koronavirovou krizí zasaženy nejvíce. Ve vnitrostátní smluvní dopravě byly zrušeny školy v přírodě, firemní akce apod. Stav nouze zastavil veškerou zájezdovou dopravu a turismus jako celek ze dne na den.

Vláda sice snížila silniční daň jako příspěvek k řešení těžké situace silničních dopravců, zásadním problémem provozovatelů smluvní autobusové dopravy je však ztráta schopnosti splácet leasingové splátky, které činí 100 – 150 tisíc korun měsíčně u běžného autobusu a u patrového se jedná dokonce o částku 250 tisíc korun za měsíc.

Na situaci jsme se zeptali Jakuba Vyskočila, majitele a jednatele skupiny BusLine, jednoho z provozovatelů smluvní autobusové dopravy.

více >>
Jiří Kladiva

Jiří Kladiva končí ve funkci šéfredaktora SSL Expresů a Zpravodajů

K poslednímu červnu 2020, na vlastní žádost a především ze zdravotních důvodů, končí svoji práci otec-zakladatel, první výkonný ředitel a poté dlouholetý šéfredaktor informačních bulletinů SSL Expres a Zpravodaj Ing. Jiří Kladiva, CSc.. V 90. letech rovněž zakládal Dopravní noviny, kam pravidelně přispíval do sloupku „Co se událo v dopravě“. Pan Jiří Kladiva byl také čestným členem Svazu spedice a logistiky.

Současné Představenstvo SSL mu poděkovalo za přínos českému zasílatelství, spolkovému životu a za informace, které pro SSL nesmírně pilně roky sbíral.

více >>
BVV letecké foto areálu

Mezinárodní strojírenský veletrh letos nebude

Mezinárodní strojírenský veletrh, který je každý rok největší akcí na brněnském výstavišti, se letos neuskuteční. Veletrh se nebude konat poprvé od roku 1959, kdy byl jeho premiérový ročník. Představenstvo společnosti Veletrhy Brno o tom rozhodlo na základě důkladného zvážení všech faktorů a rizik spojených s konáním veletrhu včetně vyhodnocení aktuálních pravidel pro konání veletrhů a hromadných akcí.

více >>
ilustrační foto

Bold Interactive: Digitalizace je dnes téměř nutností, většina leaderů však přiznává, že v jejich firmách není dostatečná

Až 66 % českých leaderů připouští, že by digitalizace v jejich podniku měla mít širší záběr a 84 % tuší, že v horizontu 5 let budou mít potíže s plněním měnících se požadavků zákazníků. Ukázal to průzkum společností Dell Technologies, Intel a Vanson Bourne mezi středně velkými až velkými firmami. Potřebu zavedení digitálních řešení ukázala také proběhlá krize způsobená pandemií koronaviru, kdy se firmy musely rychle uzpůsobit omezeným podmínkám.

více >>
Zvolte stranu: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další strana

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.